Статии и енциклопедии

Джинджифил - чудесен при болест на пътуването.

Джинджифил - чудесен при болест на пътуването.

Джинджифил - чудесен при болест на пътуването.

Джинджифилът може да се консумира ежедневно като пресен, сушен прах, етерично масло, тинктура, сок или под формата на захаросани бонбони.

Описание

Джинджифилът е растение, което израства на височина до 50 см и образува коренища с дължина до 20 см, които могат да се използват за кулинарни и медицински цели. Родом е от Индия и Китай. Джинджифилът е едно от най-старите растения и много важно лекарство в китайската медицина.

През последните години джинджифилът получава все по-голямо признание не само в кулинарията, но и в алтернативната медицина. В Китай той се счита за лек за стотици заболявания и също така се използва по безброй начини. Съвременните изследвания потвърждават лечебните съставки и активните вещества, открити в корените на джинджифила.

 

Джинджифилът съдържа: много ароматни летливи масла, по-специално борнеол, цинеол, цитрал и феландрен.

Богат е на сескитерпени, които успокояват възпаленията, сред които се откроява зингиберинът. Съдържа монотерпени и алдехиди, за които последните изследвания показват, че действат върху един от най-разпространените вируси на настинката. Пикантните компоненти на джинджифила, т.нар. гингероли, облекчават гаденето и позивите за повръщане.

В допълнение към етеричните масла коренът на джинджифила съдържа около девет процента протеини, нишесте, ензими, мастни киселини, много минерали (калий, калций, фосфор, магнезий, желязо) и витамини (витамин А, ниацин).

 

Латинско наименование: Rhizoma zingiberis.

 

Джинджифилът се използва в традиционната медицина в следните случаи:

  • срещу гадене, особено при по-дълги пътувания с лодка, кола или самолет,
  • за намаляване на температурата,
  • срещу диария и лошо храносмилане чрез стимулиране на перисталтиката и секрецията на стомашен сок, като същевременно успокоява стомашните и чревните спазми,
  • при зъбобол (дъвчене на джинджифил),
  • като превантивна мярка срещу болести, тъй като е антисептичен и противовъзпалителен,
  • намалява хроничната умора, подобрява паметта и действа като лек афродизиак,
  • за облекчаване на мускулни или ставни болки,
  • за детоксикация, тъй като стимулира кръвообращението,
  • за отстраняване на токсините, като същевременно прочиства пикочния мехур и бъбреците,
  • за повишаване на апетита,
  • при мигрена и други видове главоболие,
  • oсвен това предотвратява сгъстяването на кръвта и
  • понижава холестерола.

 

Джинджифилът и неговите приложения

Джинджифилът може да се консумира всеки ден. Той може да се използва пресен, изсушен на прах, като етерично масло, тинктура, сок или под формата на захаросани бонбони.

Той може да се намери в различни препарати по целия свят и е използван от гърците за приготвяне на хляб през 2400 г. пр.

В Англия и отвъд Ламанша голяма част от произведения джинджифил се използва за производството на безалкохолна джинджифилова бира, която е една от най-популярните напитки там.

Можете да приготвяте и чай от джинджифил, който е отличен за успокояване на кашлица, отпушване на запушен нос и стимулиране на черния дроб за изхвърляне на токсините от кръвта.

Рецептите, в които може да се включи джинджифил, са често срещани - като подправка на прах, пресен, настърган, в напитки или под формата на капсули.