Статии и енциклопедии

Фосфор

Фосфор

Фосфор

Приемането на фосфорни добавки може да повиши сексуалното желание и да помогне за премахване на импотентността и нарушенията в спермата. Научете повече за фосфора и прочетете пълното описание...

Описание

Фосфор

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Фосфорът е минерал, който се съдържа в много храни, но е и едно от най-често срещаните вещества в ежедневната ни среда. В организма той играе важна роля за здравето на бъбреците, костите, мускулите и кръвоносните съдове.

В комбинация с калция той спомага за изграждането на костите и играе важна роля в нуклеиновите киселини и клетъчните мембрани. Участва и в производството на енергия в организма.

Когато нивата на калций в организма са твърде високи, организмът усвоява по-малко фосфор и обратно. За правилното усвояване на фосфора е необходим и витамин D.

 

Недостиг и симптоми: 

Недостигът на фосфор в организма се нарича хипофосфатемия. Тя възниква, когато количеството на фосфора в кръвта е твърде ниско, което води до спад в енергийните нива. Могат да се появят мускулна слабост, умора и ниска поносимост към физически упражнения. Тъй като ниските нива на фосфор в организма съвпадат и с ниските нива на калций и витамин D, с течение на времето могат да се появят слаби и меки кости, което води до болки в мускулите и ставите.

 

Препоръчителна дневна доза: 

Децата (1-3 години) се нуждаят от 500 мг фосфор дневно.

Децата (4-6 години) се нуждаят от 600 мг фосфор дневно.

Децата (7-9 години) се нуждаят от 800 мг фосфор дневно.

Децата (10-12 години) се нуждаят от 1250 мг фосфор дневно.

Децата (13-14 години) се нуждаят от 1250 мг фосфор дневно.

Юношите (15-18 години) се нуждаят от 1250 мг фосфор дневно, независимо от пола.

Възрастни: жените и мъжете се нуждаят от 700 мг фосфор дневно. Бременните жени се нуждаят от 800 мг дневно, а кърмачките - от 900 мг дневно.

Странични ефекти или предозиране: 

Високата концентрация на фосфор в кръвта се нарича хиперфосфатемия. Някои от симптомите на това състояние са доста сходни с тези на фосфорния дефицит. Най-често срещаните симптоми са болки в ставите, болки в мускулите и мускулна слабост. Хората с високи нива на фосфор в кръвта могат да изпитват сърбеж и раздразнение на очите. Симптомите на тежко предозиране включват и силен запек, гадене, повръщане и диария.

Добър източник на хранителни вещества: 

Фосфорът се съдържа в:

  • Свинското месо,

  • рибата (треска, сьомга, риба тон),

  • млякото,

  • шоколада,

  • киселото мляко,

  • яйчния коняк,

  • зърнените храни,

  • боровинките.

 

Знаехте ли, че?

Фосфорът може да ни помогне да се справим с някои здравословни проблеми като мускулна слабост, изтръпване и други подобни заболявания. Нормалните нива на фосфор в организма са чудесен начин да останете във форма и активни. Приемането на фосфорни добавки може да помогне за увеличаване на сексуалното желание и също така може да помогне за премахване на импотентността и нарушенията в спермата.

Адекватните нива на фосфор осигуряват нормална мозъчна функция. Много проучвания свързват недостига на фосфор с по-висок риск от когнитивни нарушения и с ранна поява на неврологични заболявания като деменция и болест на Алцхаймер.