Статии и енциклопедии

Обикновен дъб (Quercus robur)

Обикновен дъб (Quercus robur)

Обикновен дъб (Quercus robur)

Най-често се използва чай от дъбова кора. Кората на дъба съдържа танини, които образуват защитен слой върху повърхността на лигавицата, успокояват възпалената лигавица и я предпазват от дразнене. Научете повече за дъбовото дърво и прочетете пълното описание...

Описание

Доб - дъбова кора

Латинско наименование:

Quercus robur

Използваема част:

Кората

Други наименования:

Летен дъб,

 

Обща характеристика и история:

Дъбът е голямо дърво, което може да достигне височина до 50 метра. Отворената му корона позволява на светлината да прониква до горската почва. Сребристокафявата му кора с възрастта става дебела и дълбоко разцепена. Дървото израства на височина главно в младостта си, но към 120-годишна възраст растежът му се забавя.

Листата му достигат до 10 см и са с неправилна форма. Цветовете са дълги, жълти и висящи - те отделят прашец във въздуха.

Плодовете на дъба са известни като жълъди, които са богат източник на храна за много животни.

Дъбовите гори заемат специално място в сърцата на англичаните. Някои дори вярват, че Англия е построена върху дъбове.

Нашите предци са използвали жълъдите като талисман, вярвайки, че те носят късмет и предпазват от болести.

Древните гърци, римляните, келтите и друидите са вярвали, че дъбовото дърво е магическо. Римските войници носели корони от дъбови листа, когато празнували победите си.

 

Приложение в диетата и употреба:

Най-често се използва чай от дъбова кора. Кората на дъба съдържа танини, които образуват защитен слой върху повърхността на лигавицата, успокояват възпалената лигавица и я предпазват от дразнене. Количеството дъбова кора, което трябва да се използва, зависи от лекувания проблем. Във всеки случай трябва да се приготви отвара от дъбова кора. Най-добре е да следвате инструкциите върху опаковката при приготвянето ѝ.

 

Приложение за медицински цели:

Дъбовата кора може да се използва за лечение на диария, треска, кашлица и бронхит. Тя често се използва за стимулиране на апетита и подобряване на храносмилането. Много хора я прилагат директно върху кожата или я добавят към вани, за да намалят болката, подуването и зачервената, сърбяща кожа. Може да се използва и като компрес.

Ваната може да се използва за подпомагане при прекомерно изпотяване на краката, напукана кожа на петите и обриви.

В случай на бронхит и други респираторни проблеми чаят може да се използва като гаргара, а също така може да се използва за промиване на рани.

Дъбът често се споменава и като средство за лечение на екзема - кожно заболяване, което причинява зачервяване и сърбеж на кожата.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Дъбовата кора има адстрингентни, антисептични и противовъзпалителни свойства. Адстрингентното действие се дължи на високото съдържание на танини в кората на дървото. Адстрингентите се използват за лечение на вътрешни и външни кръвоизливи, хемороиди и разширени вени. Като антисептик дъбовата кора премахва инфекциите вътре и извън тялото, което може да се използва и за лечение на инфекции на пикочния мехур, вагинални инфекции и кожни инфекции. Кората премахва и паразитите в червата.