Статии и енциклопедии

Домат (Solanum lycopersicum)

Домат (Solanum lycopersicum)

Домат (Solanum lycopersicum)

Фолиевата киселина в доматите може да помогне при депресия, като предотвратява свръхпроизводството на хомоцистеин в организма, който може да попречи на кръвта и другите хранителни вещества да достигнат до мозъка. Научете повече за доматите и прочетете пълното описание...

Описание

Домат

Латинско наименование:  

Solanum lycopersicum

Използваема част: 

Плода

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Доматите са растение от семейство Картофови, което включва още чушки, картофи, патладжани, люти чушки и тютюн. То е многогодишно растение, което произхожда от областите от Мексико до Перу. Много сортове домати днес се отглеждат широко в умерения климат по целия свят, а оранжериите позволяват отглеждането им през цялата година, дори и в по-студените райони. Доматът достига височина между един и три метра, има много слабо стъбло, което често пада на земята, и средно голям плод с тегло 100 грама. Повечето сортове домати имат сложни листа, наречени обикновени листа, но някои сортове имат и прости листа. Листата са дълги от 10 до 25 см и имат назъбени краища. Плодовете съдържат кухи пространства, пълни със семена, наречени местни кухини. Те варират в зависимост от вида на растението. Семената за размножаване трябва да произхождат от узрял плод.

Доматите са били познати на ацтеките. Европейците се запознават с плодовете едва през 16 век. В Южна Европа доматите бързо са възприети и скоро започват да се използват в кулинарията.

През XIX в. започва масова имиграция от Европа към Америка. Много американци от италиански произход вземат със себе си този плод. Друга важна част от историята на доматите е откриването на пицата, чиято основна съставка е доматеният сос.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Доматите са многофункционални в кухнята. Те могат да се консумират сурови, варени, печени, задушени - възможностите са безкрайни.

Доматената супа е изключително популярна, а доматите могат да се използват в сосове, салати или за подправка на ястия. Доматеният сос е често срещана съставка в ястията с паста, а доматен сос се добавя и към пиците. Малко по-малко здравословна версия е кетчупът, който се предлага към различни гарнитури.

 

Приложение за медицински цели: 

Повишеният прием на калий води до разширяване на кръвоносните съдове, което може да помогне за регулиране на кръвното налягане. Приемът на калий се свързва и с 20% намаляване на риска от внезапна смърт.

Съдържанието на фибри, калий, витамин С и холин в доматите подпомага здравето на сърцето. Високият прием на калий се свързва и с намален риск от инсулт, защита от загуба на мускулна маса, запазване на минералната плътност на костите и намаляване на образуването на камъни в бъбреците.

Фолиевата киселина в доматите може да помогне при депресия, като предотвратява прекомерното производство на хомоцистеин в организма, който може да попречи на кръвта и другите хранителни вещества да достигнат до мозъка.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Като отличен източник на витамин С и други антиоксиданти, доматите могат да помогнат за отстраняване на свободните радикали, известни като причинители на рак.