Статии и енциклопедии

Добавки и емулгатори

Добавки и емулгатори

Добавки и емулгатори

Aditivi in emulgatorji vključujejo na tisoče sestavin, ki se uporabljajo v proizvodnji in pri shranjevanju živil. Preverite odličen seznam vseh aditivov in emulgatorjev spodaj.

Описание

В продължение на векове много съставки са изпълнявали различни функции при съхранението на храна. Нашите предци са използвали сол за консервиране на риба и месо, а подправки - за подобряване на вкуса на храната. Днес можем да се наслаждаваме на храна, която е ароматна, питателна, безопасна за консумация, удобна, цветна и достъпна. Всичко това е възможно благодарение на добавките и емулгаторите в съчетание с технологичния напредък.

Добавките и емулгаторите включват хиляди съставки, използвани при производството и съхранението на храни. Въпреки това много потребители имат опасения относно тези добавки, като често се объркват от дългите и непознати имена, които приличат на сложни химични съединения. Всъщност всяка храна, която консумираме, е съставена от химични съединения, които придават вкус, цвят, текстура и хранителна стойност. Всички добавки в храните се регулират и контролират внимателно от различни международни организации, за да се гарантира, че храните са безопасни за консумация и точно етикетирани.

Защо се добавят добавки и емулгатори в храните?

Хранителните добавки и емулгаторите изпълняват редица важни функции в храните, които потребителите често приемат за даденост.

Поддържане или подобряване на безопасността и свежестта

Консервантите могат да предпазват храните от плесени, въздух, бактерии, гъбички и дрожди. Освен че запазват качеството на храната, те спомагат за контролиране на замърсяването от тези рискови фактори. Група консерванти, наречени антиоксиданти, предотвратява окисляването (появата на кафяви петна по плодовете при излагане на въздух).

Поддържане или подобряване на хранителната стойност

Витамините и минералите често се добавят към храните, за да повишат хранителната им стойност. Този процес се нарича обогатяване. Всички продукти, обогатени с витамини и минерали, трябва да бъдат съответно етикетирани.

Подобряване на вкуса, текстурата и външния вид

За подобряване на вкуса се добавят подправки, естествени и изкуствени ароматизатори и подсладители. Оцветителите придават на храната по-привлекателен вид. Емулгаторите, стабилизаторите и сгъстителите придават на храната правилната текстура. Някои добавки помагат за контролиране на киселинността и алкалността на храните, а други съставки помагат за запазване на вкуса на храните.

 

Какво изобщо представляват добавките и емулгаторите?

Добавка е всяко вещество, което се добавя към храната с определена цел. Следователно терминът се отнася до всяко вещество, което става неразделна част от избрана храна, като по този начин влияе на нейните свойства. Добавките и емулгаторите се използват при производството, преработката, обработката, опаковането, транспортирането или съхранението на храните.

Директните добавки в храните са тези, които се добавят към храните с определена цел, например ксантановата гума, използвана в салатни дресинги, шоколадово мляко, хлебни изделия, пудинги и други храни. Нейното предназначение е да добавя текстура.

Индиректните добавки в храните са тези, които стават част от храната в малки количества заради опаковането, съхранението или други манипулации. Това е така, защото минимални количества вещества от опаковката също могат да преминат в храната. Производителите на опаковки трябва да докажат, че всички материали, които влизат в контакт с храните, са безопасни за консумация.

 

Какво представляват оцветяващите добавки?

Цветните добавки са оцветители, пигменти или вещества, които добавят цвят към храни или козметични препарати. Цветните добавки се съдържат в храните по различни причини. Те са от полза, когато цветът се губи поради излагане на светлина, въздух, екстремни температури и влажност. Позволяват да се коригират естествените цветови разлики и се използват също така за подобряване на естествените цветове на храните. Без използването на оцветители колата нямаше да е кафява, маргаринът нямаше да е жълт, а ментовият сладолед нямаше да е зелен. Затова оцветителите са много важна част от почти всички храни, които консумираме.

 

Разрешени ли са всички добавки?

Днес добавките се проверяват преди да бъдат използвани, което прави употребата им по-контролирана, отколкото когато и да било в историята. По-специално се вземат предвид съставът и свойствата на добавката, количеството, необходимо за постигане на желания ефект, непосредствените и дългосрочните последици за здравето и различни други фактори за безопасност. Ако дадена добавка е одобрена от Агенцията по храните и лекарствата, тя може да се използва като добавка в храните, но наличието ѝ трябва да бъде отбелязано върху опаковката. Употребата на определени видове добавки е забранена в някои държави, докато в други е разрешена. Употребата на някои добавки е била забранена още през XIX век.

 

Как да разпознаваме добавките в храните?

Хранителните добавки се обозначават с буквата Е, придружена от номер. По този начин има няколко вида добавки, които се идентифицират чрез техния номер:

  • Оцветители (E100-E181),
  • консерванти (E200-E290),
  • киселини, антиоксиданти и минерали (E296-E385),
  • емулгатори, стабилизатори и сгъстители (E400-E495),
  • антислепващи агенти (E500-E585),
  • подобрители на вкуса (E620-E640),
  • други (E1000-1599).

 

Вредни ли са всички хранителни добавки?

Категорично не. Вярно е, че някои добавки е по-добре да се избягват, тъй като могат да имат отрицателно въздействие върху здравето ни, но със сигурност има добавки, чиято употреба не е вредна. В повечето случаи това са добавки с естествен произход. Особено внимание трябва да се обърне на добавките, които се считат за канцерогенни. Най-добре е да сравнявате съставките върху опаковката с таблицата с добавки, за да определите дали дадена добавка е безопасна за употреба или трябва да се избягва.

Добавките несъмнено са важна част от нашето хранене, тъй като без тях някои храни изобщо не биха били подходящи за консумация. Някои добавки са по-малко безопасни от други, затова е необходимо изключително внимание при консумацията на храни, съдържащи добавки.

 

СПИСЪК НА ВСИЧКИ ДОБАВКИ И ЕМУЛГАТОРИ

Добавките и емулгаторите са изписани от най-малкия до най-големия номер. Ако искате да намерите по-бързо конкретен продукт, въведете ключова дума или число в търсачката вдясно (над списъка) и списъкът ще се съкрати според въведеното.

 

 

Номер

Химическо наименование 

Наименование на английски език

Категория

Опасност

Извлечено 

Употреба

Опис

E100

Куркумин

Curcumin

Багрило Още се проучва. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Куркуминът е подправка, която е безопасна за консумация. Използва се най-вече като жълто-оранжев оцветител в различни ястия. Активното вещество куркумин стимулира отделянето на жлъчка, билирубин и холестерол.
E101 Рибофлавин

Riboflavin (vitamin B2)

Багрило Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Рибофлавинът е витамин, който се използва като естествен оцветител в хранителните продукти. Той придава на храните жълт цвят. Той е от съществено значение за производството на антитела и за образуването на червени кръвни клетки.
E101a Рибофлавин 5'-фосфат

Riboflavin-5'-Phosphate

Баг  р ило Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Рибофлавин 5'-фосфатът е по-скъпа, но по-разтворима форма на рибофлавина. Той се добавя към храни като конфитюри, млечни продукти и сладки изделия. Най-вероятно става въпрос за генетично модифицирана добавка.
E102 Тартразин

Tartrazine

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Тартразинът се използва като синтетичен оцветител в хранителните продукти. Той придава на продуктите жълт цвят. Употребата му е забранена в Австрия и Норвегия. Причинява мигрена и кожно дразнене при хората.
E103 Chrysoin resorcinol 

Chrysoine Resorcinol

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. През 80-те години на миналия век хризоинът резорцинол е забранен поради своята токсичност. Това е багрило, което се извлича от растения, срещащи се в Южна Франция.
E104 Хинолиново жълто

Quinoline Yellow WS

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Хинолиновото жълто се използва в хранителни продукти и козметика. Причинява дерматит (възпаление на кожата). Употребата му е забранена в Австралия, Норвегия и САЩ.
E105

Жълто AB

Fast Yellow AB

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Жълтото AB е жълт оцветител, който някога се е използвал за оцветяване на храни. Употребата му е забранена в Европа и САЩ, тъй като е вреден оцветител. Може да предизвика астма.
E106 Натриев рибофлавин 5'-фосфат

Riboflavin-5-Sodium Phosphate

Багрило Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриев рибофлавин 5'-фосфат е открит в някои хранителни продукти в Норвегия. Той е жълто-зелен оцветител. Изключително чувствителен е към светлина.
E107

Жълто 7G

Yellow 2G

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Жълто 7G е жълто багрило. То причинява алергии, хиперактивност и астма. Експертите прогнозират, че употребата му ще бъде забранена в бъдеще. Употребата му вече е забранена в Австрия.
E110

Слънчево жълто FCF

Sunset Yellow FCF

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Слънчевото жълто FCF е жълт оцветител. Използва се във ферментирали храни, които трябва да бъдат термично обработени. Може да причини стомашни разстройства, уртикария и диария.
E111

Оранжево GGN

Orange GGN

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Оранжевото GGN е оцветител, получен от динатриевата сол. Често се добавя към сладолед, консервиран грах и бутилирани хранителни продукти. Употребата му е забранена от 1978 г. насам.
E120 Карминова киселина

Cochineal (Carminic acid, Carmine)

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Карминовата киселина е червено багрило. Произвежда се от насекоми, които се хранят с кактуси. Съдържа се в сирената, дъвките и сладоледа. Тя може да предизвика анафилактична реакция при хора, които са алергични към нея.
E121 Орцеин

Orcein, Orchil

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Орцеинът е синтетичен оцветител с оранжево-жълт цвят. Често се добавя в десерти, сосове и грах. Одобрен е в САЩ за оцветяване на кората на портокалите.
E122 Азорубин

Azorubine (Carmoisine)

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Азорубинът е червено багрило. То е едно от най-старите и най-широко използвани багрила. Съдържа се в десертите и някои алкохолни напитки. Може да предизвика уртикария и подуване на кожата.
E123 Амарант

Amaranth, FDC Red 2

Багрило Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Амарантът е червено до лилаво багрило. Произвежда се от едноименното растение. От 1976 г. е забранен в САЩ. То е подозрително, вероятно канцерогенно вещество, което може да влоши симптомите на астма.
E124

Червено 4R

Ponceau 4R

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Червеното 4R е синтетично червено багрило. То се съдържа в бирата, соевите сосове и сладкарските изделия. В някои страни се счита за канцерогенно вещество. Може да засили симптомите на астмата.
E125

Скарлет GN

Scarlet GN

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Скарлет GN е синтетично получено червено багрило. Използва се като добавка в безалкохолни напитки. Може да предизвика алергични реакции при чувствителни хора. Употребата му е забранена в ЕС от 1978 г. насам.
E126

Ponceaur 6R, кохинил червено A

Ponceau 6R

Багрило Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Не е разрешена. Ponceaur 6R, кохинил червено А е синтетично червено багрило. То е разтворимо във вода и слабо разтворимо в етанол. Употребата му е забранена в ЕС през 1978 г.
E127 Еритрозин

Erythrosine, FDC Red 3

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Еритрозинът е червено багрило. Изследванията показват, че във високи дози то причинява рак. Може да повлияе на щитовидната жлеза и да предизвика хипертиреоидизъм. Употребата му е забранена в САЩ и Норвегия.
E128

Червено 2G

Red 2G

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Червеното 2G е синтетично червено багрило. Последните проучвания показват, че то насърчава развитието на рак. Трябва да се премахне от храната (особено от храната на децата).
E129

Алура червено AC

Allura Red AC (FD&C Red 40)

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Alura Red AC е червено багрило. Използва се за оцветяване на някои хранителни продукти. Може да влоши симптомите на астмата. Употребата му е забранена в Швейцария.
E130 Антрахинон синьо

Anthraqunone blue

Багрило Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Антрахиноново синьо е синтетично получено багрило. Употребата му е забранена в ЕС от 1978 г. насам.
E131

Патентово синьо V

Patent Blue V

Багрило Опасна добавка.

Синтетично полученa.

Разрешенa. Патентовото синьо V е синтетично багрило с виолетово-син цвят. Съдържа се в шоколадовите сладкиши, млякото, сиренето и киселото мляко. Може да предизвика алергични реакции.
E132

Индиго

Indigo carmine (Indigotine, FD&C Blue 2)

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Индиготинът е синтетично багрило с характерен син цвят. То може да предизвика алергични реакции. Забранено е в Норвегия, тъй като се смята, че е канцерогенно.
E133

Брилянтно синьо FCF

Brilliant Blue FCF (FD&C Blue 1)

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Брилянтно синьо FCF е синтетично багрило. Произвежда се от въглищен катран. Може да предизвика хиперактивност при децата. Предизвиква алергични реакции при някои хора.
E140 Хлорофил

Chlorophylls (Clorophyllins)

Багрило Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Хлорофилът е зелен пигмент, който се съдържа в почти всички растения, водорасли и цианобактерии. Не е лесно да се получи в чист вид. Намира се в копривата, спанака и тревата. Страничните ефекти са неизвестни.
E141 Меден комплекс с хлорофил

Copper complexes of chlorophylls and clorophyllins

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Медният хлорофилен комплекс се произвежда от хлорофил. Не са известни вредни ефекти на багрилото. Ако багрилото се нагрее, от него се отделя мед. Концентрациите на мед от това багрило не достигат токсични нива.
E142

Зелено S

Green S

Багрило Опасна добавка.

Синтетично полученa.

Разрешенa. Зеленото S е синтетичен зелен оцветител. Не се препоръчва за добавяне към храната на деца. Може да предизвика алергични реакции. Употребата му е забранена в Канада, САЩ, Япония и Норвегия.
E143

Зелено FCF

Fast green FCF

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Зеленият FCF е опасна добавка, за която се смята, че влияе върху развитието на тумори. Употребата му е забранена в ЕС и някои други страни.
E150a

Карамел

Plain caramel

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира.

Синтетично полученa.

Разрешенa. Карамелът най-често се добавя към алкохолни напитки, особено към уиски. Често се използва и като добавка към храни, съдържащи лактоза и нишесте. Това е най-широко използваната група оцветители.
E150b Алкален сулфитен карамел

Caustic sulphite caramel

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Алкалният сулфитен карамел най-често се добавя към коняка. Намира се също така в продукти с лактоза и нишесте. Хората, които са алергични към лактоза или нишесте, трябва да избягват алкалния сулфитен карамел.
E150c Амониев карамел

Ammonia caramel

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Амониевият карамел се среща в бирата, сосовете и сладкарските изделия. Той е кафяв оцветител. При поглъщане на големи количества може да предизвика лошо храносмилане.
E150d Амониев сулфит карамел

Sulphite ammonia caramel

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Амониевият сулфит карамел е синтетичен кафяв оцветител. След поглъщане на големи количества могат да възникнат храносмилателни проблеми, особено при хора с непоносимост към лактоза.
E151

Брилянтно черно BN

Brilliant Black BN

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Брилянтното черно BN е синтетично багрило с лилаво-черен цвят. То може да засили симптомите на астмата, като потиска действието на хистамина. В комбинация с бензоати причинява хиперактивност при деца.
E152

Черно 7984

Black 7984

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Черното 7984 е кафяво багрило. Употребата му е забранена в ЕС и САЩ от 1984 г. насам. Оцветителят е използван и при производството на козметика.
E153 Растителен въглен

Vegetable carbon

Багрило Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Растителният въглен е черен оцветител. Използва се като средство за лечение на диария. Изследванията показват, че оцветителят може да е канцерогенен.
E154

Кафяво FK

Brown FK, Kipper brown

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Кафявият FK е кафяв или черен оцветител. Употребата му е забранена в ЕС. Оцветителят може да влоши симптомите на астмата и в комбинация с бензоати може да предизвика хиперактивност при децата.
E155 Кафяво HT (шоколад)   Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Кафявото HT е кафяво багрило. Може да засили симптомите на астмата. Употребата му е забранена в Австрия, Белгия, Дания, Франция, Германия, САЩ, Норвегия, Швейцария и Швеция.
E160a Каротен

Carotene

Багрило Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Каротинът е естествен оранжев оцветител. Получава се основно от моркови. Действителният му състав зависи от растителния вид. Високите концентрации на каротин в храната могат да предизвикат оранжево оцветяване на кожата.
E160b

Анато

Annatto (Bixin, Norbixin)

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Анато е естествен оранжев оцветител. Произвежда се от семената на дърво, наречено Bixa orellana. Може да предизвика алергии и екзема. Не е известно кой компонент в сместа причинява страничните ефекти.
E160c Екстракт от червен пипер

Paprika extract (Capsanthin, Capsorubin, Oleoresin)

Багрило

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Разрешенa. Екстрактът от червена паприка е естествен червен оцветител. Той се изолира от Capsicum annum. Не са известни неблагоприятни странични ефекти.
E160d Ликопен

Lycopene

Багрило Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Ликопенът е естествен оцветител. Той се съдържа в много жълти и червени растения и плодове. В промишлеността се изолира от доматите. В големи количества може да причини диария.
E160e Бета-апо-8'-каротенал

Beta-apo-8'-carotenal

Багрило Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Бета-апо-8'-каротеналът е естествен червено-жълто-оранжев оцветител. Съдържа се в много растения. Той присъства в храните в ниски концентрации, така че не са известни странични ефекти. Възможно е да е канцерогенен.
E160f

Етилов естер бета-апо-8'-каротенал (C30)

Ethyl ester of beta-apo-8'-carotenic
acid (C 30)

Багрило Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Етиловият естер на бета-апо-8'-каротенала (С30) е естествено оранжево багрило, което се съдържа в много растения. Страничните ефекти на оцветителя са неизвестни.
E161a Флавоксантин

Flavoxanthin

Багрило Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена. Флавоксантинът е естествен ксантофилов пигмент със златистожълт цвят. Използва се като съставка в хранителни продукти в Австралия и Нова Зеландия. Получава се синтетично от Е160 и се изолира по естествен път от растения.
E161b Лутеин

Lutein

Багрило

Безвредна добавка.

С естествен произход. Разрешенa. Лутеинът е естествен червено-жълто-оранжев оцветител. Той се съдържа в зелените листни зеленчуци, невена и яйчния жълтък. Традиционно се приготвя от коприва. Не са известни странични ефекти.
E161c Криптоксантин

Cryptoxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Криптоксантинът е естествен оцветител, който се получава от много растения. Той съдържа витамин А. Не са известни странични ефекти на багрилото. Употребата му е забранена в ЕС и САЩ. Използва се основно в Австралия и Нова Зеландия.
E161d Рубиксантин

Rubixanthin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Рубиксантинът е естествен ксантофилов пигмент, който се съдържа в розите. Той е червено-оранжев оцветител. Употребата му е одобрена в Австралия и Нова Зеландия.
E161e Виолаксантин

Violaxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена. Виолаксантинът е естествен оранжев пигмент. Страничните ефекти на оцветителя са неизвестни. Той може да се произвежда и от зеаксантин. Употребата му е одобрена в Австралия и Нова Зеландия.
E161f Родоксантин

Rhodoxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Родоксантинът е лилав ксантофилов пигмент. Той се съдържа в малки количества в много растения. Намира се и в перата на някои птици. Страничните ефекти на багрилото са неизвестни.
E161g Кантаксантин

Canthaxanthin

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Кантаксантинът е естествен оцветител, който се извлича от гъби, ракообразни и риби. В промишлеността той се получава синтетично от каротин. Често срещан нежелан страничен ефект са проблемите с очите.
E161h Зеаксантин

Zeaxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Зеаксантинът е естествен оцветител, който се съдържа в много растения. В промишлеността той се извлича от изсушени растения. Придава жълт цвят.
E161i Цитранаксантин

Citranaxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Цитранаксантинът е естествен оцветител, който се съдържа в много растения. В промишлеността се извлича от изсушени растителни видове. Той е жълт на цвят.
E161j Астаксантин

Astaxanthin

Багрило Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена. Астаксантинът е естествен оцветител. Намира се в дрождите, раците, пъстървата, птичите пера и в промишлеността се произвежда от синтетични източници.
E162 Беталаин

Beetroot Red (Betanin)

Багрило Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Беталаинът е естествен червен оцветител. Използва се главно като добавка в замразени храни. Намира се в изкуствено подсладени консерви и желета. Не са известни странични ефекти.
E163 Антоцианин

Anthocyanins

Багрило

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Разрешенa. Антоцианините са голяма група естествени оцветители, които се получават от много плодове, ягоди и цветя. В промишлеността те се извличат от червено зеле. Не са известни странични ефекти.
E164 Шафран

Saffron

Багрило Безвредна добавка. С естествен произход. Не е разрешена. Шафранът е растителен, жълт оцветител, чиято употреба не е вредна. Използването му като добавка не е разрешено.
E170 Калциев карбонат

Calcium carbonate (Chalk)

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Калциевият карбонат е естествен бял минерал. Той е най-разпространената форма на варовика. Среща се също в мрамора и коралите. Използва се в храната като антислепващ агент.
E171 Титаниев диоксид

Titanium dioxide

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Титановият оксид е естествен бял минерал. Често се добавя към слънцезащитните продукти, а също и към много храни.
E172 Железен оксид

Iron oxides (Iron hydroxides)

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Железният оксид е естествено срещащ се минерал. В търговската мрежа се извлича от желязо на прах. Той е жълт, червен, оранжев, кафяв или черен на цвят. Използва се само за повърхностна защита. Не се абсорбира от организма.
E173 Алуминий

Aluminium

Багрило Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Алуминият е естествен метал със сребристобял цвят. Като хранителна добавка той се използва изключително за външна декорация на сладкарски изделия и таблетки. Натрупването на алуминий в телесните клетки е токсично. Открити са високи нива на алуминий в мозъка на хора с болестта на Алцхаймер.
E174

Сребро

Silver

Багрило Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Среброто е естествен материал, получен чрез раздробяване на сребърна руда. То се използва само за повърхностна защита. Консумацията на сребро може да причини увреждане на бъбреците и синьо-сиво оцветяване на кожата.
E175

Злато

Gold

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Златото е скъпоценен жълт материал, който се извлича чрез раздробяване на скали. То се съдържа в млечните продукти, преработените плодове, зърнените закуски и предварително приготвените тестени изделия. То не е вредно, но организмът ни не се нуждае от него.
E180

Литолрубин BK

Pigment Rubine (Lithol Rubine BK)

Багрило Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Литорубин BK е червеникаво синтетично багрило. Добавя се в много продукти като желета, кисело мляко, сирене и хапчета за отслабване. Често се среща в опаковките на сирене, което не се консумира. Употребата му е забранена в някои страни.
E181 Танин

Tannin

Багрило Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Танинът е естествено багрило. Той е жълт или бял на цвят. С изключение на чая, дългосрочната употреба на билки, съдържащи танин, не се препоръчва. Той не е класифициран като добавка, а като хранителна съставка (поради което употребата му като добавка не е разрешена в ЕС).
E200 Сорбинова киселина

Sorbic acid

Консервант Още се проучва. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Сорбиновата киселина е консервант, който често се извлича от ягоди. Синтетично тя се получава чрез синтез от кетен. Тя е леко кисела на вкус. Единственият известен страничен ефект са кожни проблеми.
E201 Натриев сорбат

Sodium sorbate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена. Натриевият сорбат е натриевата сол на сорбиновата киселина. За разлика от другите соли на сорбиновата киселина, използването на натриев сорбат не е разрешено в ЕС поради генотоксичния му ефект. 
E202 Калиев сорбат

Potassium sorbate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият сорбат е консервант, използван за запазване на хранителни продукти. Той е калиевата сол на сорбиновата киселина. Не са известни странични ефекти от употребата му.
E203 Калциев сорбат

Calcium sorbate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калциевият сорбат се използва за консервиране на хранителни продукти. Той е калциевата сол на сорбиновата киселина или полиненаситената сол на мастна киселина. Не са известни странични ефекти от употребата му.
E209 Хептилов парахидрокси бензоат

Heptyl p-hidroxybenzoate

Консервант Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Хептил парахидрокси бензоатът се използва като консервант за потискане на растежа на дрожди, гъбички и бактерии. Произвежда се синтетично от толуен.
E210 Бензоена киселина

Benzoic acid

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Бензоената киселина често се добавя към алкохолни напитки, сирена и сладкарски изделия. Тя се съдържа естествено в плодовете и меда. Може да предизвика алергични реакции при хора с астма. Често се използва и в козметиката.
E211 Натриев бензоат

Sodium benzoate

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият бензоат се получава чрез синтез от бензоената киселина. Въпреки че не са известни странични ефекти, консумацията му не се препоръчва. Често се използва като дезинфектант.
E212 Калиев бензоат

Potassium benzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият бензоат е калиевата сол на бензоената киселина. Тя е противогъбична и антибактериална. Съдържа се в маринованите краставици, ананасовия сок и маслините. Децата трябва да го избягват.
E213 Калциев бензоат

Calcium benzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Калциевият бензоат е калциевата сол на бензоената киселина. Получава се при синтеза на бензоена киселина. Не са известни странични ефекти, но употребата му трябва да се избягва.
E214 Етилпарахидроксибензоат

Ethyl parahydroxybenzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Етилпарахидроксибензоатът е консервант, който се получава по синтетичен път. Съдържа се в алкохолни напитки, подправки, печива, салатни дресинги и лекарства. Употребата му е забранена във Франция и Австралия.
E215 Натриев етилпарахидроксибензоат

Sodium ethyl parahydroxybenzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият етилпарахидроксибензоат е класифициран като парабен. Той има противогъбично действие и се използва като консервант. Употребата му е забранена във Франция и Австралия. Децата трябва да го избягват.
E216 Пропилпарахидроксибензоат

Propyl parahydroxybenzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Пропилпарахидроксибензоатът се среща в много растения и някои насекоми. Той също така е консервант, който се съдържа в козметичните продукти. Децата трябва да избягват употребата му.
E217 Натриев пропилпарахидроксибензоат

Sodium propyl
parahydroxybenzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият пропилпарахидроксибензоат не е разрешен за употреба в някои страни. Препаратът може да предизвика алергични реакции при деца.
E218 Метилпарахидроксибензоат

Methyl parahydroxybenzoate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Метилпарахидроксибензоатът е класифициран като парабен. Често се добавя в козметични и фармацевтични продукти. Може да предизвика алергични реакции върху кожата.
E219 Натриев метилпарахидроксибензоат

Sodium methyl
parahydroxybenzoate

Консервант

Вредна добавка. Да не се консумира.

Синтетично полученa.

Разрешенa. Натриевият метилпарахидроксибензоат се получава чрез синтез на бензоена киселина. Употребата му не се препоръчва при деца. Той причинява хиперактивност и поведенчески нарушения.
E220 Серен диоксид

Sulfur dioxide

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Серният диоксид се извлича от въглищен катран. Известно е, че причинява астматични пристъпи и разрушава витамините В1 и Е. Съдържа се в бирата, безалкохолните напитки, сушените плодове и соковете.
E221 Натриев сулфит

Sodium sulfite

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият сулфит се използва като деконтаминатор в пресния портокалов сок. Често се използва и в процеса на рафиниране на захарта. Той може да влоши симптомите на астма и да унищожи витамините В1 и Е.
E222 Натриев хидрогенсулфит

Sodium hydrogen sulfite

Консервант Опасна добавка.

Синтетично полученa.

Разрешенa. Натриевият хидрогенсулфит, както и всички други съдържащи сяра вещества, е опасен за здравето. Той може да предизвика алергична реакция при някои хора. Той разрушава витамините В1 и Е.
E223 Натриев метабисулфит

Sodium metabisulfite

Консервант

Вредна добавка. Да не се консумира.

Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият метабисулфит е консервант, който може да предизвика алергични реакции. Често срещани са кожно и стомашно дразнене и астма. Децата трябва да го избягват.
E224 Калиев метабисулфит

Potassium metabisulfite

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Калиевият метабисулфит е консервант, който може да причини астма, цианоза, припадъци и дори загуба на съзнание. Получава се чрез изгаряне на сяра или гипс. Намира се и в безалкохолните напитки.
E225 Калиев сулфит

Potassium sulfite

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калиевият сулфит причинява астматични пристъпи и е трудно усвоим за хора с увредени бъбреци. Той е консервант, който може да предизвика алергични реакции. Задължително трябва да се избягва от деца.
E226 Калциев сулфит

Calcium sulfite

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Калциевият сулфит е консервант, който може да предизвика астматични пристъпи и да раздразни стомаха. Той разрушава витамините В и Е. Употребата му е забранена в Австралия.
E227 Калциев хидрогенсулфит

Calcium hydrogen sulfite

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa.

Разрешенa.

Калциевият хидрогенсулфит е изкуствено произведен консервант, който е и антиоксидант. Той може да предизвика алергични реакции и затова употребата му не се препоръчва. Употребата му е забранена в Австралия.
E228 Калиев хидрогенсулфит

Potassium hydrogen sulfite

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Калиевият хидрогенсулфит е консервант, използван при производството на алкохолни напитки. Образува се при реакцията между серен диоксид и калиев карбонат. Употребата на калиев хидрогенсулфит не се препоръчва.
E230 Бифенил, дифенил

Biphenyl, diphenyl

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Бифенил, дифенил, е консервант, който се разпознава като водонеразтворим бял прах. Използва се за дезинфекция на контейнери и за импрегниране на кората на цитрусови плодове. Хората, които са в ежедневен контакт с големи количества цитрусови плодове (работещи на кораби и камиони), могат да имат проблеми с бъбреците.
E231 Ортофенилфенол

Orthophenyl phenol

Консервант

Вредна добавка. Да не се консумира.

Синтетично полученa. Разрешенa. Ортофенилфенолът е фунгицид, който може да се използва върху цитрусови дървета само след прибиране на реколтата. Той се използва единствено за селскостопански цели. Употребата му е забранена в някои страни.
E232 Натриев ортофенилфенолат

Sodium orthophenyl phenol

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият ортофенилфенолат е вещество, което се използва за предотвратяване на болести след прибиране на реколтата. Често се използва и по време на зреене и съхранение или транспортиране. Употребата му е забранена в Австралия.
E233 Тиабендазол

Thiabendazole

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Тиабендазол е фунгицид, използван за предотвратяване на болести по плодовете и зеленчуците. В животновъдството се използва за лечение на паразитни инфекции. Употребата му е забранена в някои страни.
E234 Низин

Nisin

Консервант Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Низинът е естествен антибиотик, който се произвежда чрез ферментация на бактериите Streptococcus lactis, намиращи се в млякото. Съдържа се в бирата и топените сирена. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни.
E235 Натамицин

Natamycin, Pimaracin

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено.

Разрешенa.

Натамицинът е антимикотична хранителна добавка. Използва се за предпазване на сиренето от плесени и дрожди. В някои случаи се използва за лечение на кандида. Може да причини гадене, повръщане, анорексия, диария и кожно дразнене.
E236 Мравчена киселина

Formic acid

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Не е разрешена. Мравчената киселина е консервант, получен от защитния механизъм на мравките и осите. Използва се като разтворител за парфюми и като добавка в храни за животни. Употребата ѝ е забранена във Франция и Австралия.
E237 Натриев формиат

Sodium formiate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриевият формат е консервант, който действа като диуретик. Използва се също така при боядисване, щамповане на тъкани, в хартиената промишленост и като ензимен стабилизатор в детергентите. Може да причини подуване и болки в корема.
E238 Калциев формиат

Calcium formiate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калциевият формат е калциевата сол на мравчената киселина. Произвежда се в търговската мрежа по химичен път. Често се използва като добавка в газирани и негазирани напитки. Добавя се и към храната за пилета, за да предотврати развитието на бактерии в стомаха.
E239 Хексаметилен-тетрамин, метанамин

Hexamethylene tetramine,
Hexamine

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Хексаметилен-тетрамин, метенамин, е консервант, използван за унищожаване на гъбички в хранителни продукти като хайвер, сирене и рибни консерви. Децата трябва да го избягват.
E240 Формалдехид

Formaldehyde

Консервант Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Формалдехидът се използва в производството на промишлени смоли (плоскости от дървесни частици и покрития). Той представлява значителен риск за хората поради широкото си разпространение, токсичност и нестабилност. Той е канцерогенен.
E242 Диметилдикарбонат

Dimethyl dicarbonate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Диметилдикарбонатът е изкуствен консервант. В много ниски концентрации той убива микроорганизмите за кратко време. Страничните ефекти от употребата му не са известни, но е по-добре да се избягва.
E249 Калиев нитрит

Potassium nitrite

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият нитрит често се добавя към месните продукти. Той е потенциално канцерогенен и вреден при поглъщане. Причинява дразнене, гадене и загуба на съзнание.
E 250 Натриев нитрит

Sodium nitrite

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият нитрит е добавка, която се използва в храни като шунка, бекон, хотдог и пушена риба. Той причинява раздразнителност, загуба на енергия и повръщане. Увреждането на мозъка може да доведе до смърт.
E 251 Натриев нитрат

Sodium nitrate

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият нитрат е сол, която се използва като консервант в месни продукти като колбаси и бекон. Сами по себе си нитратите не са токсични, но когато се добавят към месото, се превръщат в нитрити. Използват се и като торове.
E 252 Калиев нитрат

Potassium nitrate

Консервант Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият нитрат се използва за консервиране на месни продукти, като сушени меса, бекон, шунка и др. Често се използва и като тор за култури като домати и картофи. Той е един от най-ефективните и най-стари консерванти за запазване на месото.
E260  Оцетна киселина

Acetic acid

Консервант Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Оцетната киселина е известна като консервант още от древни времена. Тя се използва в храните заради антибактериалните си свойства, като стабилизатор на киселинността и за предотвратяване на развитието на плесени в хляба. Използва се и в пивоварството. Естествено се съдържа в телесните течности.
E261 Калиев ацетат

Potassium acetate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Калиевият ацетат е калиевата сол на оцетната киселина и се съдържа в повечето плодове. Ацетатите се използват като консерванти и буфери. Намират се в готови сосове и туршии. Използват се и при производството на пеницилин.
E262  Натриев ацетат

Sodium acetate, Sodium hydrogen acetate

Консервант Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Натриевият ацетат може да се добавя към храната като подправка. Използва се и като подобрител на вкуса на месото и месните продукти. Често се добавя към чипсове.
E263  Калциев ацетат

Calcium acetate

Консервант Липсват данни за добавката. С естествен произход.

Разрешенa.

Калциевият ацетат е регулатор на киселинността. Използва се при производството на оцетна киселина (оцет), за контролиране на киселинността на храните по време на преработка и като сгъстител в десерти. Често се добавя и към храната за домашни любимци.
E264  Амониев ацетат

Ammonium acetate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Не е разрешена. Амониевият ацетат е амониевата сол на оцетната киселина. Той потиска и предотвратява растежа на бактерии, гъбички и други микроорганизми. Използва се и като подобрител на вкуса. Може да предизвика гадене и повръщане.
E265  Дехидрооцетна киселина

Dehydroacetic acid

Консервант

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Не е разрешена. Дехидрооцетната киселина е пироново производно, което се използва като фунгицид и бактерицид. Използва се и като консервант за храни. Често се среща в пастите за зъби.
E266  Натриев дехидроацетат

Sodium dehydroacetate

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриевият дехидроацетат е натриева сол, която често се използва вместо дехидрооцетна киселина поради по-високата ѝ разтворимост във вода. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E270  Млечна киселина

Lactic acid

Консервант Още се проучва. С естествен произход. Разрешенa. Млечната киселина е естествено присъстваща в човешкото тяло. Тя се съдържа и в киселото мляко. Има антиоксидантни свойства, които я правят полезна хранителна добавка. Тя е най-често срещаната киселинна съставка във ферментиралите млечни продукти.
E28  0  Пропионова киселина

Propionic acid

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Пропионовата киселина е регулатор на киселинността. Среща се във ферментиралите храни. Обикновено се използва в продукти от брашно. Пропионите се свързват с главоболие и мигрена.
E281
  
Натриев пропионат

Sodium propionate

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Натриевият пропионат е често срещана добавка към продуктите, произведени от брашно. Използва се като инхибитор на плесените и като агент за намаляване на дрождите в хляба. Свързан е с появата на мигрена и главоболие.
E282  Калциев пропионат

Calcium propionate

Консервант Още се проучва. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калциевият пропионат е често срещана съставка в брашното. Възпрепятства развитието на плесени. Той е калциевата сол на пропионовата киселина, която се използва и за регулиране на киселинността на храните.
E283  Калиев пропионат

Potassium propionate

Консервант Още се проучва. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият пропионат се добавя към продуктите от брашно, тъй като се използва като инхибитор на плесента. Може да предизвика главоболие или мигрена.
E284  Борна киселина

Boric acid

Консервант Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Борната киселина е регулатор на киселинността. Известна е като антисептик, който се използва също в кремове и мехлеми. Поглъщането й може да бъде много вредно и дори фатално. Вдишването на борна киселина е вредно.
E285  Боракс

Sodium tetraborate (borax)

Консервант Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Бораксът е регулатор на киселинността, който се използва като хранителна добавка в някои страни. Той придава твърда, дъвчаща текстура на храната. Дразнещ е за очите и кожата. Вреден е при поглъщане.
E290   Въглероден диоксид

Carbon dioxide

Консервант Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Въглеродният диоксид се съдържа в естествен вид във въздуха. Той се образува при горене, ферментация и животински метаболизъм. Съдържа се в газираните напитки, плодовите сокове и виното.
E296 Ябълчена киселина

Malic acid

Консервант Още се проучва. Синтетично полученa. Разрешенa. Ябълковата киселина е регулатор на киселинността и ароматизатор. Съдържа се в ябълките, кайсиите, прасковите, сливите и други плодове, както и в някои зеленчуци. За търговска употреба се получава чрез синтез. Съдържа се в безалкохолните напитки, дъвките, желатините и пудингите.
E297 Фумарова киселина

Fumaric acid

Консервант Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Фумаровата киселина е естествена киселина, която се съдържа в много плодове и зеленчуци. Тя се добавя към храните като регулатор на киселинността и ароматизатор. Съдържа се в хляба, плодовите напитки, птичето месо, виното и конфитюрите.
E300 Аскорбинова киселина

Ascorbic acid (Vitamin C)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Аскорбиновата киселина е известна също като витамин С. Използва се като антиоксидант в пивоварната промишленост за удължаване на срока на годност, като консервант в производството на месо, като подобрител на вкуса в хлебопроизводството и за предотвратяване на оцветяването на плодове и сокове.
E301 Натриев аскорбат

Sodium ascorbate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият аскорбат е синтетично получена добавка. Това е натриевата сол на аскорбиновата киселина, която се използва като антиоксидант. Намира се в замразена риба, колбасите, месните консерви и зърнените закуски.
E302 Калциев аскорбат

Calcium ascorbate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Калциевият аскорбат е антиоксидант, който се съдържа в много хранителни продукти. Той се образува от витамин С, който естествено се съдържа в плодовете и зеленчуците. Трябва да се избягва от тези, които са предразположени към образуване на камъни в бъбреците.
E303 Калиев аскорбат

Potassium ascorbate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Не е разрешена. Калиевият аскорбат е калиевата сол на аскорбиновата киселина. Тя действа като консервант и антиоксидант. Съдържа се в кондензираното мляко, топеното сирене, сладоледите на млечна основа, консервираните храни и зърнените закуски.
E304 Естери на аскорбиновата киселина с мастни киселини: аскорбил палмитат, аскорбикотеарат

Fatty acid esters of ascorbic acid: Ascorbyl palmitate, Ascorbyl stearate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Естери на аскорбиновата киселина с мастни киселини се съдържат в млякото за кърмачета, пилешките бульон кубчета, саламите и консервираните бебешки храни. Те се основават на витамин С, който е от съществено значение за здравословния растеж.
E305 Аскорбилов стеарат

Ascorbyl stearate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. С естествен произход. Не е разрешена. Аскорбил стеаратът е естер, получен от аскорбинова киселина и стеаринова киселина. Не са известни странични ефекти от употребата на добавката.
E306 Екстракт, богат на токоферол

Tocopherol-rich extract (natural)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Токоферолът е антиоксидант, известен също като витамин Е. Той се извлича от оризови кълнове, соево масло, пшеничните кълнове и памучното семе. Често се среща в комбинация с Е304.
E307 α-токоферол (синтетичен)

Alpha-tocopherol (synthetic)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. α-токоферолът (синтетичен) е антиоксидант, който често се добавя към витаминните добавки и месните продукти. Получава се от витамин Е, който е от съществено значение за живота на червените кръвни клетки. Той предпазва други хранителни вещества в храните от окисление.
E308 γ-токоферол (синтетичен)

Gamma-tocopherol (synthetic)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. γ-токоферол (синтетичен) е антиоксидант, получен чрез синтез от токоферол. Използва се в производството на биологични храни. Съдържа се в зърнените храни, яйчния жълтък, месото и млякото.
E309 δ-токоферол (синтетичен)

Delta-tocopherol (synthetic)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. δ-токоферолът (синтетичен) е антиоксидант, получен от витамин Е. Често се среща в маргарина и салатните дресинги. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни.
E310 Пропилгалат

Propyl gallate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Пропил галатът е антиоксидант, който се използва за предотвратяване на гранясването на маслени вещества. Той може да предизвика дразнене на стомаха или кожата. Забранен е за употреба в храни за бебета и малки деца.
E311 Октилгалат

Octyl gallate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Октил галат е естер на октанол и галова киселина. Съдържа се в масла, маргарини и салатни дресинги. Галовата киселина може да причини екзема, стомашни проблеми и хиперактивност.
E312 Додецилгалат

Dodecyl gallate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Додецил галат е изкуствен антиоксидант, произведен чрез синтез на естер на галовата киселина. Консумацията на додецил галат не се препоръчва, тъй като той се разгражда в червата до галова киселина, която причинява екземи и лошо храносмилане.
E313 Етил галат

Ethyl gallate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Етилгалатът е синтетичен антиоксидант, произведен под формата на естер. Той е бял или светлокафяв на цвят. Има леко горчив вкус. Намира се в храни, богати на масла или мазнини.
E314

Guaiac смола

Guaiac resin

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Guaiac смолата е естествен продукт, който се извлича от дървото обикновено чрез варене. Представлява светлосив прах. Добавя се в храните като антиоксидант.
E315 Ериторбинова киселина (изоаскорбинова киселина)

Erythorbic acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Ериторбиновата киселина се получава от захарозата. Използва се като антиоксидант в преработени храни. Съдържа се в напитки на млечна основа, консервирани зеленчуци, зърнени закуски, подсладители, оцет и горчица.
E316 Натриев ериторбат (натриев изоаскорбат)

Sodium erythorbate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият ериторбат се произвежда от захари, получени от различни източници, като захарно цвекло, захарна тръстика и царевица. Страничните ефекти от употребата са неизвестни. В комбинация с натриев нитрит Е251 той потиска растежа на щамовете Bacillus cereus.
E318 Натриев ериторбин

Sodium erythorbin

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриевата ериторбинова киселина е натриевата сол на ериторбиновата киселина. Получава се от растителни източници и се използва главно в месни продукти.
E319 Бутилхидроксинон

Butylhydroxinon

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Бутилхидрохинонът е петролно производно, което често се среща в хранителните продукти в комбинация с Е320. Той стабилизира растителните масла и животинските мазнини. Страничните ефекти не са известни, но се предполага, че допринася за образуването на тумори.
E320 Бутилхидроксианизол, терц-бутилхидроксианизол

Butylated hydroxyanisole (BHA)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Бутилхидроксианизолът е петролно производно или синтетично получено ароматно органично съединение. То предотвратява развалянето на хранителните вещества поради окисление в храните. Съдържа се в масла, дъвки, маргарин, ядки и продукти от картофи за бързо приготвяне.
E321 Бутилхидрокситолуен, терц-бутилхидрокситолуен

Butylated hydroxytoluene (BHT)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Бутилхидрокситолуенът е патентован през 1947 г. Съдържа се в растителни масла, мазнини, маргарин, газирани напитки и сирена за мазане. ЕС е ограничил употребата му поради нежелани странични ефекти.
E322 Лецитин

Lecithin

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Лецитинът е жълто-кафява мастна субстанция, която е изолирана през 1845 г. Намира се в соята, яйцата, млякото, морските дарове и слънчогледа. Използва се като хранителна добавка
E322a Лецитин (слънчогледов)

Lecithin (sunflower)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Лецитинът (слънчогледов) е емулгатор и стабилизатор в смеси от вода, масло и мазнини. Може да е от животински произход. Съдържа се в много хранителни продукти, като например сладкарски и хлебни изделия.
E323 Аноксомер

Anoxomer

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Аноксомерът е неабсорбиращ се антиоксидант, произведен чрез кондензация на различни фенолни съединения с дивинилбензен. Той не може да се усвои от организма.
E324 Етоксиквин

Ethoxyquin

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Етоксиквинът е ароматно органично съединение. Това е безцветна течност със силна миризма, която се използва като антиоксидант. Намира се в храната за домашни любимци.
E325 Натриев лактат

Sodium lactate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Натриевият лактат се произвежда от млечна киселина. Той се използва и като регулатор на киселинността. Съдържа се в зеленчукови консерви, хлебни и сладкарски изделия. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E326 Калиев лактат

Potassium lactate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Калиевият лактат е калиевата сол на млечната киселина, която е ферментирала от източник на захар. Образува се чрез неутрализиране на млечната киселина. Използва се в месото и месните продукти, тъй като има антимикробно действие.
E327 Калиев лактат

Calcium lactate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Калциевият лактат е калциевата сол на млечната киселина. Съдържа се в консервираните плодове и зеленчуци, тъй като съдържанието на пектин възпрепятства оцветяването им. Съдържа се и в конфитюри, желета и мармалади.
E328 Амониев лактат

Ammonium lactate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Амониевият лактат е амониевата сол на млечната киселина. Той е често срещана съставка в лосионите за кожа и поради това често се използва за лечение на суха и чувствителна кожа. Прави кожата чувствителна към слънчева светлина.
E329 Магнезиев лактат

Magnesium lactate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Магнезиевият лактат е магнезиевата сол на млечната киселина. Действа като консервант, регулатор на киселинността и антимикробен агент. Той е ефективен срещу бактерии, гъбички и дрожди.
E330 Цитронена киселина

Citric acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. С естествен произход.

Разрешенa.

Лимонената киселина се извлича от лимоните, но се съдържа и в други плодове. Тя се съдържа в изварата, мазнините за готвене, смесените кайми и други храни. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E331 Натриеви цитрати

Sodium citrates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриевият цитрат е натриевата сол на лимонената киселина. Често се използва в производството на биологични храни. Страничните ефекти от употребата му не са известни.
E332 Калиеви цитрати

Potassium citrates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият цитрат е калиевата сол на лимонената киселина. Използва се като антиоксидант и регулатор на киселинността. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E333 Калциеви цитрати

Calcium citrates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калциевият цитрат е калциевата сол на лимонената киселина. Използва се като консервант, но също така и за добавяне на вкуса. Съдържа се и в хранителните добавки, съдържащи калций.
E334 Винена киселина

Tartaric acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Винената киселина е растителна киселина със силен вкус. Тя е безцветно вещество, което е разтворимо във вода. Съдържа се в сладкарските изделия, напитките, конфитюрите, консервите и виното.
E335 Натриев тартарат

Sodium tartrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Натриевият тартарат е естествен антиоксидант и регулатор на киселинността. Това е натриевата сол на винената киселина. Не са известни странични ефекти от употребата.
E336 Калиев тартарат

Potassium tartrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Калиевият тартарат е калиевата сол на винената киселина. Съдържа се в хлебни изделия, пудинги на прах, майонеза, маргарин и разтворими чайове. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E337 Натриев калиев тартарат

Sodium potassium tartrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Натриево-калиевият тартарат е натриево-калиевата сол на винената киселина. Намира се в концентрирани супи и сосове, в подправки и в безалкохолни освежаващи напитки. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E338 Фосфорна киселина

Orthophosphoric acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Фосфорната киселина в големи количества може да попречи на усвояването на калций, магнезий и желязо в организма. Големите количества фосфорна киселина могат да причинят и хиперактивност при децата.
E339 Натриеви фосфати

Sodium phosphates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият фосфат е минерална сол. В прекомерни количества той може да попречи на усвояването на други минерали в организма. Често се използва в процеса на боядисване на тъкани.
E340 Калиеви фосфати

Potassium phosphates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Калиевият фосфат е калиевата сол на фосфорната киселина. Може да бъде и от животински произход. Твърде високият му прием може да попречи на усвояването на други минерали в организма.
E341 Калциеви фосфати

Calcium phosphates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Калциевият фосфат е минерална сол, която често се използва като полиращ агент за стъклени изделия. Съдържа се в камъните и костите.
E342 Амониев фосфат

Ammonium phosphate

Антиоксидант/киселина/минерална сол

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Не е разрешена. Амониевият фосфат е амониевата сол на фосфорната киселина. Използва се подобно на добавката Е338.
E343 Магнезиеви фосфати

Magnesium phosphates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Още се проучва. Синтетично полученa. Разрешенa. Магнезиевият фосфат е минерал, който се използва и като антислепващ агент. Той е магнезиевата сол на фосфорната киселина. Може да е от животински произход.
E344 Лецитин цитрат

Lecitin citrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Не е разрешена. Лецитиновият цитрат се използва като консервант. Той предотвратява развалянето на храната. Действа и като регулатор на киселинността.
E345 Магнезиев цитрат

Magnesium citrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол

Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Магнезиевият цитрат е магнезиев препарат под формата на сол с лимонена киселина в съотношение 1:1. Използва се като лаксативно (слабително) средство и като добавка към хранителни добавки, съдържащи магнезий.
E349 Амониев малат

Ammonium malate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Амониевият малат е амониевата сол на ябълчената киселина. Произвежда се синтетично за търговска употреба. Той действа като регулатор на киселинността.
E350 Натриеви малати

Sodium malates

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Натриевият малат е натриевата сол на ябълчената киселина. Съдържа се в конфитюри, желета, мармалади, сладкарски топинги и други храни. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E351 Калиев малат

Potassium malate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Калиевият малат е калиевата сол на ябълчената киселина. Често се добавя към бонбони, разтворими чайове и ароматизирани води. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни.
E352 Калциеви малати

Calcium malates

Антиоксидант/киселина/минерална сол

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Разрешенa. Калциевите малати са естествени антиоксиданти. Използват се като регулатори на киселинността. Те са калциеви соли на ябълчената киселина. Страничните ефекти от употребата им са неизвестни.
E353 Метаварова или метавинова киселина

Metatartaric acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Метавинената или метавиновата киселина често се използва за стабилизиране на вино. Тя се произвежда от винена киселина. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E354 Калциев тартрат

Calcium tartrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Калциевият тартарат е естествен агент. Той е калциевата сол на винената киселина. Често се добавя към подправките. Не са известни странични ефекти от употребата му.
E355 Адипинова киселина

Adipic acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa.

Разрешенa.

Адипиновата киселина се съдържа в захарното цвекло. Тя се получава синтетично за търговска употреба. Добавя се към прахообразни продукти, които имат много дълъг срок на годност.
E356 Натриев адипат

Sodium adipate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Натриевият адипат е натриевата сол на адипиновата киселина. Той е често срещан заместител на готварската сол. Има солен вкус. Честата му употреба не се препоръчва.
E357 Калиев адипат

Potassium adipate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Калиевият адипат е калиевата сол на адипиновата киселина. Тя има солен вкус. Честата му употреба не се препоръчва. Въпреки това не са известни странични ефекти от консумацията.
E359 Амониев адипат

Ammonium adipate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Амониевият адипат е амониевата сол на адипиновата киселина. Това е естествена органична киселина, която се съдържа в цвеклото и захарната тръстика. Добавката се използва като регулатор на киселинността.
E363 Янтарна (сукцинова) киселина

Succinic acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Янтарната киселина се среща естествено в гъбичките, вкаменелостите и лишеите. В промишлеността тя се получава от оцетна киселина. Предозирането е свързано със стомашни проблеми. Употребата ѝ е забранена в Австралия.
E365 Натриев фумарат

Sodium fumarate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриевият фумарат е натриевата сол на фумаровата киселина. Използва се като добавка в преработени храни. Той е без мирис и е разтворим във вода.
E366 Калиев фумарат

Potassium fumarate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калиевият фумарат е калиевата сол на фумаровата киселина. Използва се като регулатор на киселинността. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E367 Калциев фумарат

Calcium fumarate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калциевият фумарат е калциевата сол на фумаровата киселина. Използва се като регулатор на киселинността. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E368 Амониев фумарат

Ammonium fumarate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Амониевият фумарат е амониевата сол на фумаровата киселина. Вижте Е297 за повече информация.
E370 1,4-хептонолактон

1,4-Heptonolactone

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. 1,4-хептонолактонът е гама лактон, получен от хидроксикарбоксилна киселина. Той се използва като регулатор на киселинността и изкуствен ароматизатор.
E375 Никотинова киселина, ниацин

Nicotinic acid, vitamin B3

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Никотиновата киселина, или ниацин, се съдържа в зеленчуците, млякото, яйцата и месото. В прекомерни количества тя може да увреди черния дроб. Може също да причини и гастрит или възпаление на стомаха. Употребата ѝ като хранителна добавка не е разрешена в ЕС.
E380 Триамониев цитрат

Triammonium citrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Триамониевият цитрат е амониевата сол на лимонената киселина. Високите концентрации могат да причинят киселинност на телесните течности. Често срещани са проблеми със стомаха, панкреаса и черния дроб.
E381 Амониево-железен цитрат

Ammoniumferrocitrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Амониево-желязният цитрат е амониево-желязната сол на лимонената киселина. Тя се произвежда от лимонена киселина. Често се среща в продукти за отслабване.
E383 Калциев глицерил фосфат

Calcium glycerylphosphate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калциевият глицерилфосфат се използва като минерална добавка и като регулатор на киселинността в храните. Намира се в млечните продукти.
E384 Изопропилов цитрат

Isopropyl citrate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Изопропил цитратът се произвежда от лимонена киселина. Той представлява вискозен и безцветен сироп, който е разтворим в масла. Използва се като регулатор на киселинността и антиоксидант.
E385 Динатриев калциев едетат

Calcium disodium ethylene
diamine tetra-acetate (Calcium
disodium EDTA)

Антиоксидант/киселина/минерална сол Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa. Калциевият едетат динатрий е забранен в някои страни. Той може да предизвика алергични реакции и е цитотоксичен и генотоксичен. Възможно е да има неблагоприятно въздействие върху репродуктивното развитие.
E386 Динатриев етилен диамин тетраацетат

Disodium ethylene diamine tetraacetate

Антиоксидант/киселина/минерална сол

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Не е разрешена. Динатриевият етилен диамин тетраацетат, известен също като EDTA, е безцветно, водоразтворимо вещество, използвано като антиоксидант, консервант и стабилизатор.
E387 Оксистеарин

Oxystearin

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Оксистеаринът е смес от стеаринови и други мастни киселинни глицериди. Използва се като инхибитор на кристализацията в растителни масла и салатни дресинги. Организмът го третира като мазнина.
E388 Тиодипропионова киселина

Thiodipropionic acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Тиодипропионовата киселина е бял кристален прах. Тя има характерна миризма и е разтворима в гореща вода, ацетон и алкохол. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.
E389 Дилаурил тиодипропионат

Dilauryl thyodipropionate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена. Дилаурил тиодипропионатът е бял кристален прах. Има сладък аромат и е неразтворим във вода. Разтворим е в повечето органични разтворители. Използва се в мазнини и масла.
E390 Дистеарил тиодипропионат

Distearyl thiodipropionate

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Дистеарил тиодипропионатът е бял кристален прах с характерна сладка миризма. Използва се като антиоксидант за предотвратяване на окисляването на мазнини и масла.
E391 Фитинова киселина

Phytic acid

Антиоксидант/киселина/минерална сол Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена. Фитиновата киселина се изолира от растения, принадлежащи към групата на органичните фосфати. Тя се съдържа в пшеничните трици и лененото семе. Използва се като антиоксидант в храните и във виното.
E392 Екстракти от розмарин

Extracts of rosemary

Антиоксидант/киселина/минерална сол Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa. Екстрактите от розмарин подобряват срока на годност и топлинната стабилност на масла, склонни към гранясване. Те могат да влошат усвояването на желязото. Лица с анемия трябва да избягват добавката.
E399 Калциев лактобионат

Calcium lactobionate

Антиоксидант/киселина/минерална сол

Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Калциевият лактобионат е калциевата сол на лактобионовата киселина. Това е сиво-бял прах без мирис, който се разтваря във вода. Използва се като антиоксидант (антиокислител).
E400 Алгинова киселина

Alginic acid

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Алгиновата киселина е сгъстител. Това е растителна смола, която се съдържа в конфитюри, желета, мармалади, майонеза, бонбони и други храни. Не са известни странични ефекти от нейната употреба.
E401 Натриев алгинат

Sodium alginate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Безвредна добавка.

С естествен произход. Разрешенa. Натриевият алгинат е натриевата сол на алгиновата киселина. Произвежда се от кафяви морски водорасли. Използва се като стабилизатор в сладоледи, кисели млека, сметана и сирене. Той действа като сгъстител и емулгатор в пудинги, конфитюри и консерви.

E402

Калиев алгинат

Potassium alginate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Разрешенa. Калиевият алгинат е калиевата сол на алгиновата киселина. Използва се като желиращ и сгъстяващ агент. Страничните ефекти от употребата му не са известни.

E403

Амониев алгинат

Ammonium alginate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Амониевият алгинат е сгъстяващ и желиращ агент. Произвежда се от морска трева. В малки количества не предизвиква никакви странични ефекти.

E404

Калциев алгинат

Calcium alginate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият алгинат е калциевата сол на алгиновата киселина. Произвежда се от морска трева. Съдържа се главно в конфитюри, мармалади и желета. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E405

Пропиленгликол алгинат

Propan-1,2-diol alginate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa.

Разрешенa.

Пропиленгликол алгинатът е изкуствен сгъстител. Произвежда се от петрол. Той може да попречи на усвояването на минералите в организма. Редовната му консумация не се препоръчва.

E406

Агар

Agar

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Агар се извлича от морски водорасли. Използва се в храните като желиращ агент, въпреки че коагулацията му е много слаба. Не представлява риск за здравето.

E407

Карагенан

Carrageenan

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Карагенанът се извлича от червени морски водорасли. Използва се в хранително-вкусовата промишленост заради свойствата си да желира и сгъстява. Може да причини язви на стомашно-чревния тракт.

E407a

Преработени морски водорасли еухема

Processed eucheuma seaweed

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Преработените водорасли Eucheuma се получават чрез екстракция от пречистени водорасли Eucheuma. Химическият им състав е полизахарид. Употребата следва да се избягва.

E408

Гликан от хлебна мая

Bakers yeast glycan

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Гликанът на хлебната мая е естествена добавка, използвана в хлебопроизводството. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E409

Арабиногалактан

Arabinogalactan

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Арабиногалактанът е естествен полизахарид, извлечен от дървесината на лиственицата. Използва се като сгъстител в храните. Намира се и в замразената риба и горчицата.

E410

Гума от зърна на рожков 

Locust bean gum (Carob gum)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Гумата от зърна на рожков е без мирис и вкус. Тя няма енергийна стойност, но има хранителна стойност. Действа като фибра, която улеснява работата на червата.

E411

Овесена гума

Oat gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Овесената гума е естествен полизахарид, получен от овес. Използва се като стабилизатор и сгъстител в храните. Високите концентрации причиняват метеоризъм.

E412

Гума гуар

Guar gumi

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Гумата гуар е ефективно свързващо вещество и стабилизатор. Често се използва в хлебопроизводството и месопреработването. Има висока хранителна стойност. Може да предизвика метеоризъм и диария.

E413

Трагакант

Tragacanth

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Трагакантът е водоразтворимо вещество, което набъбва и образува плътен гел. То е съставна част на таблетки и лосиони за ръце. Съдържа се в салатни дресинги, топени сирена, крема сирене, извара и сладолед.

E414

Гума арабика

Acacia gum (gum arabic)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Арабската гума или гума арабика е сгъстител, стабилизатор и емулгатор. Съдържа се в дъвки, бонбони, желета, бира и безалкохолни напитки. При някои хора предизвиква лека алергична реакция.

E415

Ксантанова гума

Xanthan gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Ксантановата гума е естествен въглеводород, получен при ферментацията на глюкоза от подходящи микроорганизми. Тя не съдържа глутен. Съдържа се в салатни дресинги, фуражи за животни и промишлени продукти.

E416

Гума карая

Karaya gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Гума "Карая" е растителна гума, която първоначално се използва като стабилизатор в битата сметана. Тя удължава срока на годност на хляба и подобрява поносимостта на тестото към прекомерно замесване.

E417

Гума тара

Tara gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Разрешенa.

Гумата тара е ендоспермът на семената на тара. Тя съдържа около 25 % галактоза и е частично разтворима в студена вода. В комбинация с ксантан тя повишава желиращите свойства на агара.

E418

Гума джелан

Gellan gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Гумата гелан е естествен полизахарид, произвеждан от бактерията Pseudomonas elodea от нишесте. Не са известни странични ефекти, когато се използва в нормални дози. Високите концентрации причиняват метеоризъм и подуване на корема.

E419

Ghatti гума

Gum ghatti

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

С естествен произход. Не е разрешена.

Ghatti гумата е естествен полизахарид. Тя е бяла или оранжева на цвят и не е напълно разтворима във вода. Тя е отличен емулгиращ агент.

E420

Сорбитол

Sorbitol

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Сорбитолът е влагозадържащ агент и емулгатор. Получава се чрез екстракция от плодове. Съдържа се в замразени десерти, конфитюри, желета и мармалади.

E421

Манитол

Mannitol

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Манитолът е подсладител, който се извлича от няколко плода. Тъй като не повишава нивата на глюкоза в кръвта, той може да се консумира и от диабетици. Известно е, че манитолът предизвиква алергични реакции.

E422

Глицерол

Glycerol

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичен произход. Разрешенa.

Глицеролът е стабилизатор, влагозадържащ и сгъстяващ агент. Той не оказва влияние върху нивата на глюкоза в кръвта. В производството на храни се използва като покритие за месни продукти и сирена.

E423

Гума арабика, модифицирана с октенил-сукцинова киселина

Modified accacia gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Арабската гума, модифицирана с октенил-сукцинова киселина, е вредна добавка и трябва да се избягва. За повече информация проверете добавка Е414.

E424

Курдлан

Curdlan

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Курдланът е естествен полизахарид. Той е безвкусен. Използва се за подобряване на текстурата на преработени храни и като стягащ и желиращ агент.

E425

Коняк

Konjac gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Конякът се произвежда от грудката на растение, което произхожда от Азия. Често се използва в комбинация с E412 и E415.

E426

Хемицелулоза от соя

Soybean hemicellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Соевата хемицелулоза е стабилизатор, който се извлича от соя с помощта на гореща вода. Тъй като соята е алерген, Е426 може да предизвика алергична реакция. Други странични ефекти от употребата са неизвестни.

E427

Касия гума

Cassia gum

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Гумата касия се използва като сгъстяващ и желиращ агент. Използва се главно като добавка в храни за домашни любимци.

E429

Пептони

Peptones

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Пептоните са смес от полипептиди, олигопептиди и аминокиселини. Те се произвеждат с помощта на ензими или киселини. Най-често се срещат в напитките.

E430

Макрогол стеарат 400

Polyoxyethylene (8) stearate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Макрогол стеарат 400 е синтетично съединение, получено от етиленов оксид и стеаринова киселина. Това е емулгатор, който се съдържа в готови сосове и козметични продукти.

E431

Макрогол стеарат 2000

Polyoxyethylene (40) stearate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Макрогол стеарат 2000 е емулгатор, който се използва главно в козметични продукти. Представлява бяло, восъчно вещество. Съдържа стеаринова киселина.

E432

Полисорбат 20

Polyoxyethylene (20) sorbitan monolaurate (polysorbate 20)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Разрешенa.

Полисорбат 20 често се използва в комбинация с други емулгатори. Съдържа се в много храни, като например хлебни изделия, както и в козметични препарати. По-големи количества могат да причинят метеоризъм.

E433

Полисорбат 80

Polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate (polysorbate 80)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полисорбат 80 често се използва за пречистване на етерични масла и витамини. В хлебните изделия функцията му е сгъстяване. Среща се и в козметични препарати.

E434

Полисорбат 40

Polyoxyethylene (20) sorbitan monopalmitate (polysorbate 40)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полисорбат 40 е синтетично съединение, направено от етиленов оксид, сорбитол и палмитинова киселина, която е естествена мастна киселина. Използва се като агент против разпенване. Намира се в десертите.

E435

Полисорбат 60

Polyoxyethylene (20) sorbitan monostearate (polysorbate 60)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полисорбат 60 се съдържа в много храни и хранителни добавки. Той се класифицира като емулгатор. Често се използва в комбинация с други емулгатори.

E436

Полисорбат 65

Polyoxyethylene (20) sorbitan tristearate (polysorbate 65)

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полисорбат 65 се използва предимно като емулгатор. Той може да се използва и като стабилизатор и повърхностноактивно вещество. Намира се в десерти и замразени кремове.

E440

Пектини

Pectins

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Още се проучва. С естествен произход. Разрешенa.

Пектините се съдържат в зрели плодове като ябълки и сливи. Те се извличат най-вече от кората на цитрусовите плодове. Използват се като желиращи агенти, свързващи водата вещества и стабилизатори.

E440a

Пектин

Pectin

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Пектинът е хетерополизахарид, получен от екстракти от ябълки и цитрусови плодове. Използването му е широко разпространено във фармацевтиката, но също така се използва в козметичната и хранителната промишленост.

E440b

Амидиран пектин

Amidated Pectin

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Амидираният пектин е добавка, получена от нормален пектин с помощта на амоняк. Той представлява бял прах, който е разтворим във вода. Използва се главно при производството на сладка.

E441

Желатин

Gelatine

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Не е разрешена.

Желатинът е безцветно вещество от животински произход. Използва се като желиращ агент в храни, фармацевтични лекарства, витаминни капсули и козметика. Той е съставка на гумените бонбони и лакомства.

E442

Амониеви фосфатиди

Ammonium phosphatides

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Амониевите фосфатиди са емулгатори, които намаляват повърхностното напрежение на водата. Намират се в какаото и шоколадовите продукти. Те могат да бъдат от животински или растителен произход.

E443

Бромирано растително олио

brominated vegetable oil

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Бромираното растително масло се използва като емулгатор, за да се запазят естествените и изкуствените цитрусови аромати. То може да се открие и в пастьоризираните продукти.

E444

Захарозен ацетат изобутират

Sucrose acetate isobutyrate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Захарозо-ацетат-изобутиратът е синтетично съединение, извлечено от захарна тръстика. Използва се в напитките и се съдържа в козметични продукти. Той е често срещана съставка в продуктите за грижа за косата.

E445

Глицеролови естери на дървесни смоли

Glycerol esters of wood rosin

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Глицероловите естери на дървесните смоли се получават чрез екстракция с разтворител от чиста дървесина. Високите нива могат да предизвикат промени в черния дроб. Много високи дози могат да бъдат и смъртоносни.

E446

Сукцистеарин

Succistearin

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Сукцистеаринът се използва като емулгатор. Съдържа се в хлебните изделия. Съдържа се и в напитки на млечна основа, топени сирена и маслени пастети.

E450

Дифосфати

Diphosphates

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Дифосфатите в големи количества могат да затруднят усвояването на калций, магнезий и желязо от организма. Те могат да доведат и до намаляване на костната плътност и остеопороза. Свързани са и с хиперактивността при децата.

E451

Трифосфати

Triphosphates

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Разрешенa.

Трифосфатите са изкуствени регулатори на киселинността. Те се произвеждат чрез синтез от фосфорна киселина (като натриеви и калиеви соли). Консумацията им не се препоръчва.

E452

Полифосфати

Polyphosphates

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полифосфатите се използват по същия начин като трифосфатите. Те се произвеждат по същия начин. Разделят се на натриеви, калиеви, калциеви и калциево-натриеви полифосфати.

E459

β-циклодекстрин

Beta-cyclodextrine

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

β-циклодекстринът е олигозахарид, получен чрез ферментация от нишесте. Често се използва в хранително-вкусовата промишленост. Извежда се от организма в първоначалната си форма и не са известни странични ефекти от употребата му.

E460

Целулоза

Cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Целулозата е естествен антислепващ агент. Често се среща в лекарствените препарати (микрокристална целулоза в табелките).

E461

Метилцелулоза

Methyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Метилцелулозата често се добавя към шампоани за коса, пасти за зъби и течни сапуни. Нейната функция е да създаде желаната плътност на продукта. В хранително-вкусовата промишленост тя често се добавя към стерилизирани и пастьоризирани храни.

E462

Етилцелулоза

Ethyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Етилцелулозата се получава чрез синтез от естествена целулоза. Нейните функции са да сгъстява, емулгира и стабилизира. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E463

Хидроксипропилцелулоза

Hydroxy propyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Хидроксипропилцелулоза се съдържа в стерилизирани и пастьоризирани нискомаслени храни. Използва се като слабително средство и добавка към тютюневи изделия. В козметиката се използва като свързващо вещество.

E464

Хидроксипропилметилцелулоза, хипромелоза

Hydroxy propyl methyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Хидроксипропилметилцелулозата, известна също като хипромелоза, е съединение, получено от целулоза. Тя се съдържа в стерилизирани и пастьоризирани храни, хлебни изделия и продукти с намалено съдържание на мазнини.

E465

Етилметилцелулоза

Ethyl methyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Етилметилцелулозата е сгъстител, емулгатор и диетични фибри. Съдържа се в много храни като сладолед, пастети за мазане, зърнени закуски, хлебни изделия и др. Във високи концентрации причинява храносмилателни смущения.

E466

Карбоксиметилцелулоза

Carboxy methyl cellulose, Sodium carboxy methyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Карбоксиметилцелулозата често се среща в сладоледа. Тя е съставна част на пасти за зъби, лаксативи, хапчета за отслабване, бои на водна основа, детергенти и други продукти. Съдържа се и в инстантни тестени изделия и сосове.

E467

Етилхидроксиетилцелулоза

Ethyl hydroxyethyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Етилхидроксиетилцелулозата е свързващ и сгъстяващ агент и се използва също като емулгатор. Съдържа се в тютюна и детергентите. Употребата ѝ като хранителна добавка е забранена.

E468

Натриева карбоксиметил етилцелулоза, омрежена

Crosslinked sodium carboxymethyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Още се проучва. Синтетично полученa. Разрешенa.

Омрежената натриева карбоксиметилцелулоза е полизахарид, използван като емулгатор в храните. Съдържа се в пастьоризирани продукти, сладоледи, сирена, млечни продукти, пастети за мазане и зърнени закуски.

E469

Ензимно хидролизирана кармелоза

Enzymically hydrolysed carboxy methyl cellulose

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Ензимно хидролизираната кармелоза първоначално е използвана като стабилизатор, но сега се използва и като сгъстител. Тя предотвратява разпадането на емулсиите в храната. Съдържа се в безалкохолни напитки, сметана, сирена, сладкарски изделия на млечна основа и кафе.

E470

Соли на мастни киселини

Salts of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Солите на мастните киселини се използват като емулгатори или антислепващи агенти. Те могат да бъдат и от животински произход. Тази информация е от особено значение за вегетарианците.

E470a

Натриеви, калиеви и калциеви соли на мастни киселини

Sodium, potassium and calcium salts of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевите, калиевите и калциевите соли на мастните киселини са естествени съставки на мазнините и маслата. В повечето случаи те са от растителен произход, но могат да бъдат и от животински произход. В големи количества те могат да нарушат чревната функция.

E470b

Магнезиеви соли на мастни киселини

Magnesium salts of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Магнезиевите соли на мастните киселини могат да бъдат от растителен произход, но могат да се произвеждат и от животински мазнини. Те се съдържат в сладкишите и чипса. Често се срещат и в козметични продукти.

E471

Моно- и диглицериди на мастни киселини

Mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Моно- и диглицеридите на мастните киселини се произвеждат от глицерол. Те могат да бъдат генетично модифицирани. Съдържат се в смеси за горещ шоколад, чипс, нискокалорични кремове и пудинги.

E472a

Ацетатни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини

Acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Ацетатните естери на моно- и диглицеридите на мастните киселини увеличават крехкостта на ястия с високо съдържание на мазнини. Използват се за покрития на месни продукти, ядки и плодове. Те подобряват външния вид на храните и удължават срока на годност.

E472b

Лактатни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини

Lactic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Лактатните естери на моно- и диглицеридите на мастните киселини често се използват като добавки в храни с високо съдържание на мазнини. Те се съдържат във фъстъчени масла, сладоледи, макаронени изделия, макарони и картофени продукти.

E472c

Цитратни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини

Citric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Като емулгатори се използват цитратни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини. В много случаи те се използват като заместител на лецитина. Употребата им в храните за кърмачета също е разрешена.

E472d

Тартаратни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини

Tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Безвредна добавка.

Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Тартаратните естери на моно- и диглицеридите на мастните киселини се получават от оцетната, млечната, винената и лимонената киселина. Мастните киселини са предимно от растителен произход, но могат да бъдат и от животински произход.

E472e

Моно- и диацетилестери на моно- и диглицериди на мастни киселини, съдържащи тартарат

Mono- and diacetyl tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Тартаратните моно- и диацетилестери на моно- и диглицеридите на мастните киселини са емулгатори, които обикновено се използват при печене. Те се съдържат в хляба (особено ръжения), бисквитите и салатните дресинги. Използват се за стабилизиране на тестото.

E472f

Смес от ацетатни и тартаратни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини

Mixed acetic and tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Смес от ацетатни и тартаратни естери на моно- и диглицериди на мастни киселини, състояща се от естери на глицерол с мастни киселини от животински мазнини, оцетна киселина и винена киселина. Може да съдържа малки количества свободен глицерол. Намира се в преработените хлябове.

E472g

Сукцинирани моноглицериди

Succinylated monoglycerides

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Сукцинираните моноглицериди са смес от естери на янтарна киселина на моно- и диглицериди, получени чрез сукциниране на продукта.

E473

Захарозни естери на мастни киселини

Sucrose esters of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Захарозни естери на мастни киселини се произвеждат от глицерол и естествени мастни киселини. В повечето случаи те са от растителен произход. Намират се в маргарини, майонези, супи и млечни десерти. Използват се и за покрития на плодове.

E474

Глицериди на захарозата

Sucroglycerides

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Глицеридите на захарозата често се срещат в напитките на млечна основа и в млечните продукти. Те действат като емулгатор, стабилизатор и сгъстител. Добавят се и в спиртни напитки.

E475

Полиглицеролови естери на мастни киселини

Polyglycerol esters of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полиглицероловите естери на мастни киселини са комбинация от полиглицерол и естествени мазнини. Те често се добавят към лекарства. Благодарение на вискозитета си те могат да се смесват с растителни масла.

E476

Полиглицерол полирицинолеат

Polyglycerol polyricinoleate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полиглицероловият полирицинолеат често се използва в комбинация с лецитин. Вегетарианците трябва да вземат предвид факта, че Е476 често съдържа и животински мазнини. Използва се за подобряване на свойствата на течния шоколад.

E477

Пропиленгликолови естери на мастни киселини

Propane-1,2-diol esters of fatty acids, propylene glycol esters of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Разрешенa.

Пропиленгликоловите естери на мастните киселини са комбинация от пропандиол и естествени мазнини. Те са предимно от растителен произход. Използват се при приготвянето на хлебни изделия.

E478

Лактилови естери на глицерол и пропан-1 мастни киселини

Lactylated fatty acid esters of glycerol and propane-1

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Лактиловите естери на глицерол и пропан-1 мастни киселини обикновено са от растителен произход, но могат да бъдат и от животински произход. Използват се в хлебни изделия.

E479b

Топлинно окислено соево масло, взаимодействащо с моно- и диглицериди на мастни киселини

Thermally oxidized soya bean oil interacted with mono- and diglycerides of fatty acids

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Топлинно окислено соево масло, взаимодействащо с моно- и диглицериди на мастни киселини, се съдържа в маргарини и масла за пържене. То може да предизвика промени в черния дроб и щитовидната жлеза. Може да е генетично модифицирано.

E480

Диоктил натриев сулфосукцинат

Dioctyl sodium sulphosuccinate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Не е разрешена.

Диоктил натриевият сулфосукцинат е бяло, восъчно твърдо вещество, което е разтворимо в много течности и се използва като емулгатор.

E481

Натриев стеароил-2-лактилат

Sodium stearoyl-2-lactylate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевият стеароил-2-лактилат се използва най-често в хлебни изделия с квас. Съдържа се в хляба и много други продукти, като палачинки, вафли, зърнени храни и тестени изделия.

E482

Калциев стеароил-2-лактилат

Calcium stearoyl-2-lactylate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият стеароил-2-лактилат се съдържа в дехидратираните картофи (приготвяне на пюре). Той е безопасен и за хора с непоносимост към мляко. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E483

Стеарилтартрат

Stearyl tartrate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Според проучванията върху животни стеарилтартратът се абсорбира слабо в организма. Той не се натрупва в тъканите. Употребата му е забранена в Австралия, тъй като се смята, че е канцерогенен.

E484

Стеарилов цитрат

Stearyl citrate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Стеариловият цитрат се получава от растителни или животински мазнини. Той е кремообразно мастно вещество, използвано като емулгатор. Съдържа се и в смеси за торти.

E485

Натриев стеароил фумарат

Sodium stearoyl fumarate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Натриевият стеароилфумарат е органично съединение, образувано чрез комбиниране на стеаринова киселина и фумарова киселина с натриев хидроксид. Използва се като емулгатор.

E486

Калциев стеароил фумарат

Calcium stearoyl fumarate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциевият стеароил фумарат е органично съединение, което се разпознава като бял или леко жълт прах. Използва се като емулгатор и средство за обработка на брашно.

E487

Натриев лаурил сулфат

Sodium laurylsulphate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Натриевият лаурил сулфат е повърхностноактивно вещество с кремав цвят. Това е гъста течност, която се използва като емулгатор. Намира се в сладоледа.

E488

Етоксилирани моно- и диглицериди

Ethoxylated Mono-and Di-Glycerides

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Етоксилираните моно- и диглицериди са мастноразтворими повърхностноактивни вещества, използвани като емулгатори. Те се съдържат в много продукти.

E489

Метилов глюкозид, естер на кокосово масло

Methyl-glucoside-coconut oil ester

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Метил глюкозидът, естер на кокосово масло, е органично съединение, получено от кокосово масло. Използва се като детергент, емулгатор и ароматизатор в хранителните продукти.

E491

Сорбитан моностеарат

Sorbitan monostearate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Безвредна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Сорбитановият моностеарат е разтворим в повечето органични разтворители. Използва се във фини хлебни изделия. Може да предизвика дразнене, но други странични ефекти не са известни.

E492

Сорбитан тристеарат

Sorbitan tristearate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Тристеаратният сорбитан се намира в хлебни изделия, топинги и глазури. Той е често срещана съставка в дъвките и шоколада.

E493

Сорбитан монолаврат

Sorbitan monolaurate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Сорбитановият монолаурат се използва за модифициране на кристализацията на мазнините. Използва се в хлебни изделия, топинги и покрития. Често се добавя към плодови и билкови концентрати.

E494

Сорбитан моноолеат

Sorbitan monooleate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Разрешенa.

Сорбитановият моноолеат е липофилно повърхностноактивно вещество. Използва се като емулгатор в комбинация с полисорбати. Съдържа се в дъвки, концентрирани течни чайове и емулгирани сосове.

E495

Сорбитан монопалмитат

Sorbitan monopalmitate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Сорбитановият монопалмитат е полисорбат, използван като емулгатор. Съдържа се в хлебните изделия, глазури и конфитюри. Добавя се и към протеини, добавяни към напитки.

E496

Сорбитанов триолеат

Sorbitan trioleate

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Сорбитановият триолеат се използва като добавка в топени сирена, маслени пасти, десерти, преработени плодове, сушени зеленчуци и др.

E497

Полиоксипропиленов полиоксиетиленов полимер

Polyoxypropylene-polyoxyethylene polymers

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Полиоксипропиленовите полиоксиетиленови полимери са нейонни повърхностноактивни вещества, използвани като емулгатори, сгъстители, желиращи агенти и стабилизатори в хранителните продукти.

E498

Частични полиглицеролови естери на поликондензирани мастни киселини от рициново масло

Partial polyglycerol esters of polycondensed fatty acids of castor oil

Емулгатор/стабилизатор/сгъстител Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Частичните полиглицеролови естери на поликондензираните мастни киселини на рициновото масло са комбинация от полиглицерол и рициново масло. Използват се като емулгатор в шоколада и се добавят към салатни дресинги.

E500

Натриеви карбонати

Sodium carbonates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевият карбонат е натриевата сол на въглената киселина. Известен е също като сода за пране. Използва се в производството на бира, безалкохолни напитки, газирани напитки и макарони.

E501

Калиеви карбонати

Potassium carbonates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калиевият карбонат се използва в хлебни изделия, безалкохолни напитки, какао, мед и вино. Произвежда се в търговската мрежа чрез електролиза на калиев хлорид. Той е регулатор на киселинността.

E503

Амониеви карбонати

Ammonium carbonates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Амониевият карбонат е известен и като амоняк за пекари. За търговска употреба той се произвежда чрез нагряване на смес от амониев хлорид и креда. Съдържа се в сирена, желета, консервирани плодове и зеленчуци.

E504

Магнезиеви карбонати

Magnesium carbonates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Разрешенa.

Магнезиевият карбонат е естествен материал, който се получава синтетично за търговска употреба. Той се съдържа в брашното, хляба и други хлебни изделия. Във високи концентрации той действа като слабително средство.

E505

Железен карбонат

Ferrous carbonate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Железният карбонат е кафяв или червеникав прах, който се използва за обогатяване на храни, съдържащи желязо, както и като регулатор на киселинността.

E507

Солна киселина

Hydrochloric acid

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Солната киселина се получава чрез добавяне на газообразен хлороводород към вода. Киселината е много корозивна и силна минерална. Тя се намира естествено в стомаха, поради което е известна и като стомашна киселина.

E508

Калиев хлорид

Potassium chloride

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калиевият хлорид е естествена минерална сол, съставена от хлор и калий. В търговската мрежа се извлича от солена вода. Той е токсичен в големи дози, тъй като може да причини сърдечен арест.

E509

Калциев хлорид

Calcium chloride

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калциевият хлорид може да се добива от варовик или от морска и каменна сол. Използва се като електролит в спортните напитки и често като консервант в храните. Съдържа се и в топени сирена.

E510

Амониев хлорид

Ammonium chloride, ammonia solution

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Амониевият хлорид е естествена минерална сол. Използва се като регулатор на киселинността и за придаване на вкус на храните. Съдържа се в бирата и храните с ниско съдържание на сол.

E511

Магнезиев хлорид

Magnesium chloride

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Магнезиевият хлорид е естествена минерална сол. В промишлеността се извлича от морската вода. Използва се като стабилизатор и средство за запазване на цвета в храните. Може да действа като слабително средство.

E512

Станинов хлорид

Stannous chloride

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Стининовият хлорид се произвежда от калциев хлорид. Използва се като редуциращ агент и средство за запазване на цвета в храните. Съдържа се в супи, желета, сладоледи, сметана, мляко, кисело мляко и слабителни средства.

E513

Сярна киселина

Sulfuric acid

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Сярната киселина е естествена и мощна минерална киселина. В промишлеността тя се произвежда чрез окисление на серен диоксид в присъствието на вода. В хранително-вкусовата промишленост се използва като регулатор на киселинността. Среща се в бирата.

E514

Натриеви сулфати

Sodium sulfates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Разрешенa.

Натриевите сулфати са натриеви соли на сярна киселина - мощна естествена минерална киселина. Те се използват като антислепващ агент в храните. Намират се в хлебни и сладкарски изделия.

E515

Калиеви сулфати

Potassium sulfates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калиевите сулфати са минерали, които се срещат рядко в природата. Те се произвеждат в търговската мрежа чрез смесване на калиев хлорид със сярна киселина. Използват се като регулатор на киселинността в пивоварството.

E516

Калциев сулфат

Calcium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калциевият сулфат е твърдо бяло вещество, което се среща и в гипса. Използва се като хранително вещество за дрождите в хляба и като добавка на калция. Съдържа се в месото, зърнените храни и зеленчуците.

E517

Амониев сулфат

Ammonium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Амониевият сулфат е неорганично химично съединение. Представлява малки гранули, които са разтворими във вода. Намира се в хляба, бирата и протеините.

E518

Магнезиев сулфат

Magnesium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката.

Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Магнезиевият сулфат е химично съединение, което се разпознава като бяло кристално твърдо вещество. То е известно като английска сол. Използва се за медицински цели. Може да се употребява като хранителна добавка.

E519

Меден сулфат

Copper sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена.

Медният сулфат е минерална сол, която се среща естествено в месото, зърнените храни и зеленчуците. Използва се в селското стопанство и животновъдството. Може да се използва и като минерална добавка в храните за кърмачета.

E520

Алуминиев сулфат

Aluminium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Алуминиевият сулфат се използва за пречистване на питейна вода и пречиствателни инсталации, както и като регулатор на киселинността в някои храни. Съдържа се в морските водорасли, брашното и нишестето. Той възпрепятства усвояването на витамин В.

E521

Алуминиев натриев сулфат

Aluminium sodium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Алуминиево-натриевият сулфат се получава от алуминиев сулфат. Той се използва като регулатор на киселинността и избелващ агент в храните. Съдържа се в какаови продукти, заквасена сметана, консервирани зеленчуци и конфитюри. Потиска усвояването на витамин В.

E522

Алуминиев калиев сулфат

Aluminium potassium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Алуминиевият калиев сулфат се използва като регулатор на киселинността в храните. Той се съдържа в бакпулвера. Възпрепятства усвояването на витамин В в организма. Във високи концентрации може да повлияе на нормалната функция на черния дроб.

E523

Алуминиев амониев сулфат

Aluminium ammonium sulfate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Алуминиевият амониев сулфат се получава чрез реакция на амониев сулфат с алуминиев сулфат. Съдържа се в мариновани зеленчуци, морски водорасли, десерти на яйчна основа и други храни. Може да повлияе на чернодробната функция.

E524

Натриев хидроксид

Sodium hydroxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Натриевият хидроксид е бяло, твърдо вещество, което се използва в хранително-вкусовата промишленост като регулатор на киселинността. Съдържа се в какаови продукти, сметани, конфитюри, желета и консервирани плодове.

E525

Калиев хидроксид

Potassium hydroxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Калиевият хидроксид е твърдо, бяло вещество, което се получава чрез електролиза на калиев хлорид. Той е силна основа, използвана като регулатор на киселинността в храните. Среща се в сирената.

E526

Калциев хидроксид

Calcium hydroxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калциевият хидроксид е бял прах или безцветна течност. Той е силна основа, използвана като регулатор на киселинността в храните. Използва се в хлебни и какаови продукти.

E527

Амониев хидроксид

Ammonium hydroxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Амониевият хидроксид е разтвор на амоняк във вода. Той е силна основа, използвана като регулатор на киселинността в храните. Не са известни страничните ефекти от употребата му.

E528

Магнезиев хидроксид

Magnesium hydroxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Магнезиевият хидроксид е неорганично съединение, което се разпознава като бял твърд прах. Той е без мирис и е неразтворим във вода. Използва се като регулатор на киселинността.

E529

Калциев оксид

Calcium oxid

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калциевият оксид е регулатор на киселинността в някои храни. Той се съдържа в консервирани месни продукти, детски храни на зърнена основа, напитки на млечна основа, плодови сокове и хранителни добавки.

E530

Магнезиев оксид

Magnesium oxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Магнезиевият оксид се използва като антислепващ агент или като регулатор на киселинността. Във високи концентрации той може да има слабителен ефект. Съдържа се в хлебни и млечни продукти и в консервиран грах.

E535

Натриев фероцианид

Sodium ferrocyanide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Натриевият фероцианид се използва като антислепващ агент. Той има силен жълт цвят. Употребата е ограничена до 25 мг/кг телесно тегло.

E536

Калиев фероцианид

Potassium ferrocyanide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Още се проучва. Синтетично полученa. Разрешенa.

Калиевият фероцианид се използва като антислепващ агент. Той е син на цвят. Използва се във виното за отстраняване на медта от гроздето. Допустимият дневен прием е до 25 мг/кг телесно тегло.

E537

Железен хексацианоманганат

Ferrous hexacyanomanganate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Железният хексацианоманганат се използва като добавка в храните, а именно като антислепващ агент. Той се съдържа в захарта на прах.

E538

Калциев фероцианид

Calcium ferrocyanide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Калциевият фероцианид е жълт на цвят. Използва се като антислепващ агент. Допустимият дневен прием е до 25 мг/кг телесно тегло.

E539

Натриев тиосулфат

Sodium thiosulphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Натриевият тиосулфат се произвежда от течните отпадъчни продукти на натриевия сулфид. Той е открит в картофите и картофените продукти. Има много нежелани странични ефекти.

E540

Дикалциев дифосфат

Dicalcium diphosphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Дикалциевият дифосфат е минерална сол, която се използва като стабилизатор, регулатор на киселинността и емулгатор. Използва се в много продукти, включително соево мляко.

E541

Алуминиев натриев фосфат

Sodium aluminium phosphate, acidic

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Алуминиево-натриевият фосфат се произвежда от алуминий, фосфорна киселина и натриев хидроксид. Той може да намали абсорбцията на калций и фосфор в организма. Допустимият дневен прием е до 0,6 мг/кг телесно тегло.

E542

Костен фосфат

Bone phosphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Костният фосфат е естествено съединение, което се произвежда от костни остатъци. Използва се като източник на фосфор във витаминните добавки. Намира се и като пълнител в таблетките.

E543

Калциев натриев полифосфат

Calcium sodium polyphosphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциево-натриевият полифосфат е хетерогенна смес от калциеви и натриеви соли на полифосфорни киселини. Той е неразтворим във вода, но разтворим в киселинна среда. Съдържа се в соевото мляко, пастетите, преработените меса, сладоледа и бирата.

E544

Калциев полифосфат

Calcium polyphosphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциевият полифосфат е хетерогенна смес от калциеви соли на полифосфорни киселини. Той е без мирис, неразтворим във вода и разтворим в киселинна среда. Намира се в соевото мляко, пастетите, бирата и други продукти.

E545

Амониев полифосфат

Ammonium polyphosphate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Амониевият полифосфат е неорганична сол на полифосфорна киселина и амоняк. Той е неразтворим във вода, но разтворим в кисела среда. Съдържа се в етерични масла, подсладители и смеси за пудинг.

E550

Натриеви силикати

Sodium silicates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Натриевият силикат е безцветно или бяло съединение. В миналото се е използвал като консервант за яйца. По този начин яйцата се запазват пресни до пет месеца.

E551

Силициев диоксид

Silicon dioxide

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Силициевият диоксид е най-разпространеният минерал в земната кора. Използва се като антислепващ агент. Намира се в бирата и сладкарските изделия.

E552

Калциев силикат

Calcium silicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият силикат е химично съединение, образувано при реакцията на калциев оксид и силициев диоксид. Разпознава се като бял прах, използван като антислепващ агент.

E553a

Магнезиеви силикати

Magnesium silicates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Магнезиевият силикат се произвежда от магнезиев сулфат и натриев силикат. Той се използва в много сухи продукти. Най-често се използва в козметичната индустрия.

E553b

Талк

Talc

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Талкът е съединение, образувано от силикатните соли на магнезия. Той е един от най-мощните минерали на Земята. Използва се като антислепващ агент в храните. Намира се и в лекарствата.

E554

Алуминиево-натриев силикат

Sodium aluminium silicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Алуминиево-натриевият силикат е естествено съединение, което може да бъде безцветно, бяло, синьо, жълто или оранжево. Използва се като антислепващ агент в храните. Намира се в захарните продукти.

E555

Алуминиев калиев силикат

Potassium aluminium silicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката.

С естествен произход.

Разрешенa.

Алуминиево-калиевият силикат е естествено съединение, което може да съдържа и вода. Използва се като антислепващ агент в храните. Намира се и в солта.

E556

Алуминиево-калциев силикат

Calcium aluminium silicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Алуминиево-калциевият силикат е бяло или безцветно съединение, което може да съдържа и вода. Използва се като антислепващ агент в храните. Намира се в солта и сладките продукти.

E557

Цинков силикат

Zinc sillicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Цинковият силикат се използва като антислепващ агент в храните. Употребата му е много ограничена. Най-често се добавя към сухи продукти.

E558

Бентонит

Bentonite

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Бентонитът е нечиста глина. Използва се като антислепващ агент и като емулгатор в храните. Съдържа се в захарта, меда, бирата, виното и минералната вода.

E559

Алуминиев силикат

Aluminium silicate (Kaolin)

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Алуминиевият силикат е минерал, който се разпознава като бял прах. Използва се като антислепващ агент в храните. Често се употребява като антиацидно средство.

E560

Калиев силикат

Potassium silicate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калиевият силикат е калиевата сол на силициевата киселина. Той е разтворим във вода и се използва като антислепващ агент в хранителните продукти.

E561

Вермикулит

Vermiculite

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Вермикулитът е минерал, който се разширява при нагряване. В някои случаи той може да бъде замърсен с азбест, тъй като се извлича от руда.

E562

Сепиолит

Sepiolite

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Сепиолитът е глинен минерал или сложен магнезиев силикат. Той може да съдържа азбест. Дори и да няма азбест, сепиолитът може да бъде объркан с азбест.

E563

Сепиолитна глина

Sepiolitic clay

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Сепиолитовата глина е хидратиран магнезиев силикат със седиментен произход, съдържащ най-малко 40 % сепиолит. Неизвестни странични ефекти от употребата.

E565

Лигносулфонати

Lignosulphonates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Лигносулфонатът се произвежда от дървесина. Използва се като свързващо вещество и коагулант. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E566

Натролит-фонолит

Natrolite-phonolite

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Натролитът-фонолит е естествена смес от алуминиеви силикати, основи, натролит и други вещества. Използва се като свързващо вещество и коагулант.

E570

Мастни киселини

Fatty acids

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Мастните киселини са естествено срещащи се наситени мастни киселини. Те се използват в храната като антислепващи и противопенни агенти. Намират се и в дъвките.

E572

Магнезиев стеарат, калциев стеарат

Magnesium stearate, Calcium stearate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Магнезиевият стеарат и калциевият стеарат са магнезиевите и калциевите соли на стеариновата киселина. Те се използват като разредители при приготвянето на лекарства, като антислепващ агент и като емулгатор. Съдържат се в капсули и таблетки.

E574

Глюконова киселина

Gluconic acid

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Глюконовата киселина се среща естествено в плодовете, меда и виното. Тя се получава при бактериална ферментация на въглехидратите. Допустимият дневен прием е до 50 мг/кг телесно тегло.

E575

δ-глюконолактон

Glucono-delta-lactone

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

δ-глюконолактонът е естествен естер на глюконовата киселина, образуван при ферментацията на глюкозата. Използва се като регулатор на киселинността и може да се използва за добавяне на вкус към храните.

E576

Натриев глюконат

Sodium gluconate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Натриевият глюконат е натриевата сол на глюконовата киселина. Използва се и като хранително вещество за дрожди. Допустимият дневен прием е до 50 мг/кг телесно тегло.

E577

Калиев глюконат

Potassium gluconate

SСредство против сгъстяване/регулатор на киселинността.

Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калиевият глюконат е калиевата сол на глюконовата киселина. Съдържа се в плодовете, меда, чая и виното. Използва се и като добавка към желязото.

E578

Калциев глюконат

Calcium gluconate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Калциевият глюконат е калциевата сол на глюконовата киселина. Разтворим е във вода. Използва се като регулатор на киселинността, като основа за изкуствени подсладители и като добавка към минералите в храната.

E579

Железен глюконат

Ferrous gluconate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Железният глюконат е желязната сол на глюконовата киселина. Използва се също като оцветител и добавка към желязото в храните. Използва се в хранителни добавки като източник на желязо.

E580

Магнезиев глюконат

Magnessium gluconate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Магнезиевият глюконат е магнезиевата сол на глюконовата киселина, която се съдържа в плодовете, меда, чая и виното. Използва се като регулатор на киселинността и е съставка на млякото за кърмачета.

E585

Железен лактат

Ferrous lactate

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Железният лактат е желязната сол на млечната киселина, която е естествена киселина. Използва се като регулатор на киселинността. Допустимият дневен прием е до 0,8 мг/кг телесно тегло.

E586

4-хексилрезорцинол

4-Hexylresorcinol

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

4-хексилрезорцинол е химично съединение с анестетично, антисептично и друго действие. Често се добавя към продукти за лична хигиена и грижа за кожата.

E598

Синтетични калциеви алуминати

Synthetic calcium aluminates

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Синтетичните калциеви алуминати се синтезират в сушилна пещ. Използват се само като добавка във фуражите за животни.

E599

Перлит

Perlite

Средство против сгъстяване/регулатор на киселинността. Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Перлитът е бял минерален прах. Използва се за филтриране на течности във фармацевтичната промишленост, а също и в хранително-вкусовата промишленост.

E620

Глутаминова киселина

Glutamic acid

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Глутаминовата киселина е подобрител на вкуса и често се използва като заместител на солта. Съдържа се в животинските и растителните протеини. Децата трябва да я избягват.

E621

Мононатриев глутамат

Monosodium glutamate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Мононатриевият глутамат е подобрител на вкуса, получен чрез ферментация от меласа. Той е често срещан заместител на солта. Може да предизвика странични ефекти при пациенти с астма.

E622

Калиев глутамат

Monopotassium glutamate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Калиевият глутамат е подобрител на вкуса и заместител на солта. В големи количества той може да предизвика гадене, повръщане, диария и коремни спазми. Намира се в храни с ниско съдържание на натрий.

E623

Калциев диглутамат

Calcium diglutamate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият диглутамат е заместител на солта и подобрител на вкуса. Той е калциева сол на глутаминовата киселина и следователно може да бъде от растителен или животински произход.

E624

Амониев глутамат

Monoammonium glutamate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Амониевият глутамат е амониевата сол на глутаминовата киселина. Той може да бъде от животински или растителен произход. Използва се като подобрител на вкуса и като заместител на солта.

E625

Магнезиев диглутамат

Magnesium diglutamate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Магнезиевият диглутамат е магнезиевата сол на глутаминовата киселина. Може да бъде от растителен или животински произход. Използва се като подобрител на вкуса и като заместител на солта.

E626

Гуанилова киселина

Guanylic acid

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Гуаниловата киселина е неразделна част от всяко живо същество. Не са известни странични ефекти от употребата ѝ, но тя не се препоръчва. Намира се главно в месни продукти и консервирани храни.

E627

Натриев гуанилат

Disodium guanylate, sodium guanylate

Подобрител на вкуса

Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевият гуанилат е естествен подобрител на вкуса. Това е натриевата сол на гуаниловата киселина. Употребата му не се препоръчва, тъй като няма достатъчно данни за безопасността му.

E628

Калиев гуанилат

Dipotassium guanylate

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калиевият гуанилат е калиевата сол на гуаниловата киселина. Използва се като естествен подобрител на вкуса. Употребата му не се препоръчва поради липса на достатъчно данни за безопасността му.

E629

Калциев гуанилат

Calcium guanylate

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият гуанилат е калциевата сол на гуаниловата киселина. Тя е естествен подобрител на вкуса. Липсват достатъчно данни за неговата безопасност, поради което консумацията му не се препоръчва.

E630

Инозинова киселина

Inosinic acid

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Инозиновата киселина може да бъде от растителен или животински произход. Тя е неразделна част от всяко живо същество. Лицата, страдащи от подагра, трябва да избягват добавката.

E631

Натриев инозинат

Disodium inosinate

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевият инозинат е естествен подобрител на вкуса от растителен произход. Той е натриева сол на инозиновата киселина. Употребата му не се препоръчва.

E632

Калиев инозинат

Dipotassium inosinate

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калиевият инозинат е калиевата сол на инозиновата киселина. Тя е естествен подобрител на вкуса. Употребата не се препоръчва поради липса на данни.

E633

Калциев инозинат

Calcium inosinate

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевият инозинат е калциевата сол на инозиновата киселина. Употребата не се препоръчва поради липса на данни.

E634

Калциеви 5'-рибонуклеотиди

Calcium 5'-ribonucleotides

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Калциевите 5'-рибонуклеотиди се получават чрез изолиране от растения или животни. Лица с подагра трябва да избягват употребата им. Страничните ефекти от употребата не са известни.

E635

Натриеви 5'-рибонуклеотиди

Disodium 5'-ribonucleotides

Подобрител на вкуса Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa.

Натриевите 5'-рибонуклеотиди се произвеждат чрез изолиране от растения или животни. Лица с подагра трябва да избягват употребата на тази добавка. Употребата на тази добавка не се препоръчва поради липса на данни.

E636

Малтол

Maltol

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Малтолът се произвежда от кора на лиственица, бор или цикория. Той може да бъде произведен и синтетично.

E637

Етилмалтол

Ethyl maltol

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Етилмалтолът се получава от малтол. Той е добавка, забранена в ЕС. Друга информация е неизвестна.

E640

Глицин и неговата натриева сол

Glycine and its sodium salt

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Глицинът и натриевата му сол могат да бъдат от растителен или животински произход. Той е неесенциална аминокиселина, която е неразделна част от всеки жив организъм. Има сладък вкус.

E641

L-левцин

L-Leucine

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

L-левцинът е аминокиселина, която се използва като подобрител на вкуса. Съдържа се в хранителните добавки за бодибилдъри.

E642

Лизин хидрохлорид

Lysine hydrochloride

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Лизиновият хидрохлорид е незаменима аминокиселина, която е необходима на организма за растежа и възстановяването на тъканите. Съдържа се под формата на прах. Използва се като подобрител на вкуса и като хранителна добавка.

E650

Цинков ацетат

Zinc acetate

Подобрител на вкуса Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Цинковият ацетат е изкуствен регулатор на киселинността и подобрител на вкуса. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни. Намира се в дъвките.

E900

Диметилполисилоксан

Dimethyl polysiloxane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Диметилполисилоксанът е известен със своите вискозни и еластични свойства. Страничните ефекти от употребата му не са известни. Намира се в десерти, безалкохолни напитки, бонбони и супи.

E901

Пчелен восък, бял и жълт

Beeswax, white and yellow

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Пчелният восък е естествен агент, който помага за гладка и лъскава повърхност на храната. Не са известни странични ефекти от употребата му. Съдържа се в шоколада, хлебните изделия и други храни.

E902

Кандилов восък

Candelilla wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Восъкът Канделини се използва за създаване на гладка повърхност на храната. Той е естествено незалепващо средство. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни.

E903

Карнаубски восък

Carnauba wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Карнаубският восък е естествен агент, който създава гладка и лъскава повърхност на хранителните продукти. Той е неусвоим. Не са известни странични ефекти от употребата му.

E904

Шелак

Shellac

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Шеллакът е естествена смола, която се използва като глазура. На външен вид тя прилича на кехлибар. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E905

Микрокристален восък

Microcrystalline wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Синтетично полученa. Микрокристалният восък се добавя към храни като мая, сушени плодове, сладкарски изделия и се съдържа във витаминни препарати. Той действа като слабително средство.

E905a

Минерално масло

Mineral oil

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Минералното масло е известно и като течен парафин. То е безцветно и без вкус. Използва се като защитно покритие върху пресни плодове и зеленчуци.

E905b

Петролат

Petrolatum

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Петролатът е известен като мек парафин. Той е безцветна или жълто-бяла смес от въглеводороди. Използва се главно в продукти за лична хигиена.

E905c

Петролен восък

Petroleum wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Петролният восък е парафин, който се съдържа в повърхностно обработените плодове и зеленчуци, дъвките и обвивката на зрялото сирене.

E906

Бензоена гума

Gum benzoic

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Бензоената гума е полимер, произведен от естествени смоли. Използва се като избелващ агент в хранително-вкусовата промишленост. Повече информация можете да намерите в раздел E210.

E907

Хидрогениран поли-1-децен

Hydrogenated poly-1-decene

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Хидрогенираният поли-1-децен е забранен в някои страни. Той се използва като глазура за хранителни продукти и често се използва за задържане на влагата. Намира се в бонбоните.

E908

Оризов восък

Rice bran wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Оризовият восък се извлича от оризови трици. Използва се в глазиращи агенти, ароматизатори и глазури.

E909

Спермацетинов восък

Spermaceti wax

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Спермацетиновият восък се среща при определен вид китове. Вече не се предлага за продажба.

E910

Восъчни естери

Wax esters

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена.

Восъчните естери са естествено срещаща се сяра. Те съдържат аминокиселини. Естествените източници включват яйчни жълтъци, месо, червени чушки, чесън, лук и броколи.

E911

Метилови естери на мастни киселини

Methyl esters of fatty acids

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Метиловите естери на мастните киселини са органични естери, получени от карбоксилна киселина. Намират се в глазиращите агенти, ароматизаторите и глазурите.

E912

Естери на монтановата киселина

Montanic acid esters

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Естерите на монтановата киселина са естествено вещество, което се използва като глазура. Те се получават чрез екстракция от растителен восък. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E913

Ланолин

Lanolin, sheep wool grease

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Ланолинът се извлича от овча вълна. Той е мазен восък с жълт цвят и неприятна миризма. Често се добавя към козметични препарати.

E914

Оксидиран полиетиленов восък

Oxidized polyethylene wax

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Оксидираният полиетиленов восък е изкуствено вещество, използвано като глазура. Произвежда се чрез химичен синтез. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E915

Естери на колофан

Esters of Colophane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Колофановите естери често се добавят към дъвките. Използват се и за добавяне на аромат към храни. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E916

Калциев йодат

Calcium iodate

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциевият йодат е добавка, чиято употреба е забранена в ЕС. Страничните ефекти на добавката са неизвестни.

E917

Калиев йодат

Potassium iodate

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калиевият йодат е забранен в ЕС. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E918

Азотни оксиди

Nitrogen oxides

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Азотният оксид е газ, който при разтваряне във вода образува киселини. Употребата му като добавка не е разрешена в ЕС.

E920

L-цистеин

L-cysteine

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

L-цистеинът е средство, което се използва в процеса на обработка на брашното. Той е неесенциална аминокиселина, съставена от кератин. Подобрява еластичността и качеството на тестото.

E921

L-цистин

L-cystine

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена.

L-цистинът се разгражда до L-цистеин, от който може да се синтезира глутатион, един от основните антиоксиданти в организма. Използва се като средство за почистване на брашно.

E922

Калиев персулфат

Potassium persulphate

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калиевият персулфат е мощно, синтетично произведено химическо вещество, което се използва като избелващ агент за избелване на брашното и за стабилизиране на тестото. Използва се при производството на бира.

E923

Амониев персулфат

Amonnium persulphate

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Амониевият персулфат е мощен химикал, използван като избелващ агент. Съдържа се в хлебни изделия и безалкохолни напитки. Той е съставна част на меда.

E924

Калиев бромат

Potassium bromate

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калиевият бромат е токсичен в големи количества. Страничните ефекти при прекомерна употреба включват гадене, повръщане и диария. Често се добавя към брашно.

E924b

Калциев бромат

Calcium bromate

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциевият бромат е синтетично произведен химикал със силно окислително действие, който се използва като избелващ агент за избелване на брашно. Той позволява на тестото да втасва по-бързо.

E925

Хлор

Chlorine

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Не е разрешена.

Хлорът често се свързва с водата. Добавя се към водата в басейна, защото убива микроорганизмите. Той е канцерогенен, затова употребата му не се препоръчва.

E926

Хлорен диоксид

Chlorine dioxide

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

За хлорния диоксид важи същото, както за хлора. Той е предполагаем канцероген. Употребата му като добавка не се препоръчва и е забранена в някои страни.

E927a

Азодикарбонамид

Azodicarbonomide

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Азодикарбонамид се получава от карбонамид. Използва се за повърхностна обработка на плодове и зеленчуци, дъвки, бонбони, шоколадови изделия и зряло сирене.

E927b

Карбамид

Carbamide

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Карбамидът е вещество, произвеждано в търговската мрежа от амоняк и въглероден диоксид. Добавя се към дъвките.

E928

Бензолил пероксид

Benzole peroxide

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Бензолил пероксидът се използва за избелване на каротеноидите. Употребата му трябва да се избягва от астматици. Страничните ефекти от употребата не са известни.

E929

Ацетонов пероксид

Acetone peroxide

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Ацетоновият пероксид е мощен химикал, използван като избелващ агент. Той се произвежда от водороден пероксид и ацетон. Намира се в хляба.

E930

Калциев пероксид

Calcium peroxide

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Калциевият пероксид е мощен химикал, използван като избелващ агент за брашно. Той помага на тестото да узрее. Намира се в зрялото сирене.

E938

Аргон

Argon

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Аргонът е природен газ, който често се използва за опаковане. Използва се в производството на биологични храни. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E939

Хелий

Helium

Подсладител/глазура/допълнително

Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Хелият е природен газ, който се използва при опаковането на храни. Не са известни странични ефекти от употребата му. Предотвратява загубата на цвят и аромат на хранителните продукти.

E940

Дихлородифлуорометан

Dichloroddifluoromethane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Дихлородифлуорометанът е синтетично произведен газ, който не е реактивен. Той е нетоксичен. Действа като аерозолен дисперсант и агент за замразяване на течности.

E941

Азот

Nitrogen

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Азотът е природен газ, който се използва при опаковането на храни. Използва се при производството на органични храни. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E942

Азотен оксид

Nitrous oxide

Подсладител/глазура/допълнително

Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Азотният оксид е газ със сладък мирис, който действа опияняващо. Страничните ефекти от употребата му са неизвестни. Използва се в дозаторите за сладка сметана.

E943a

Бутан

Butane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Бутанът е природен газ без мирис. Произвежда се от природен газ и нефт. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E943b

Изобутан

Iso-butane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Изобутанът е природен газ, за който не са известни странични ефекти. Използва се подобно на бутана.

E944

Пропан

Propane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Пропанът е природен газ. Той се произвежда от природен газ и нефт. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E945

Хлоропентафлуороетан Chloropentafluoroethane Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Някога хлорпентафлуороетанът се е използвал като хладилен агент. Той е забранен в много страни заради разрушаването на озоновия слой. Използва се в сирена и желета.

E946

Октафлуороциклобутан

Octafluorocyclobutane

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Октафлуороциклобутанът се използва като хладилен агент и агент за глазиране. Съдържа се в желета, сурови меса и изкуствено подсладени консерви.

E948

Кислород

Oxygen

Подсладител/глазура/допълнително Безвредна добавка. С естествен произход. Разрешенa.

Кислородът се използва като природен газ за опаковане на храни. Не са известни странични ефекти от употребата му. Често се среща в комбинация с въглероден диоксид.

E949

Водород

Hydrogen

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Водородът е взривоопасен газ, който се използва в хранително-вкусовата промишленост като спомагателен агент в процеса на хидрогениране на мазнини.

E950

Ацесулфам K

Acesulfame K

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Ацесулфам К е изкуствен подсладител и подобрител на вкуса. Съдържа се във всекидневни храни и лекарства. Големи количества могат да причинят затлъстяване.

E951

Аспартам

Aspartame

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Аспартамът е изкуствен подсладител и подобрител на вкуса. Той може да предизвика учестено сърцебиене, замаяност, световъртеж и повръщане. Може да доведе до затлъстяване.

E952

Цикламова киселина и нейните натриеви и калциеви соли

Cyclamic acid and its Na and Ca salts

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa. Цикламовата киселина е изкуствен подсладител, който е много по-сладък от захарозата. Подозира се, че причинява рак. Съдържа се в сладоледи, безалкохолни напитки и нискокалорични бонбони.

E953

Изомалт

Isomalt

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa. Изомалтът е изкуствен подсладител, който е много по-малко сладък от захарозата. Произвежда се от захароза. Прекомерната му употреба може да доведе до слабителен ефект.

E954

Захарин и неговите натриеви, калиеви и калциеви соли

Saccharin and its Na, K and Ca salts

Подсладител/глазура/допълнително Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Захаринът е изкуствен подсладител, извлечен от тулен. Той е предполагаем канцероген. В миналото употребата му е била забранена.

E955

Сукралоза

Sucralose

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Сукралозата е изкуствен подсладител, който е много по-сладък от сукралозата. Произвежда се от захароза. Може да предизвика мигрена или алергични реакции.

E956

Алитам

Alitame

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Алитамът е некалоричен изкуствен подсладител, който е 2000 пъти по-сладък от захарозата. Той е производно на дипептид. Има чист, сладък вкус.

E957

Тауматин

Thaumatin

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Тауматинът е естествен подсладител и подобрител на вкуса. Той е по-сладък от захарозата. Страничните ефекти от употребата му не са известни. Намира се в бонбони, витаминни добавки и безалкохолни напитки.

E958

Глициризин

Glycyrrhizin

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Глициризинът е сапонинов гликозид, извлечен от корена на сладката царевица. Той е разпознаваем като безцветен прах, разтворим в течна вода. Използва се като некалоричен подсладител.

E959

Неохесперидин DC

Neohesperidine DC

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Неохесперидинът е изкуствен подсладител и подобрител на вкуса. Той е по-сладък от захарозата. Вкусът му наподобява ментол. Може да предизвика мигрена.

E960

Стевиозиди

Steviol glycosides

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. С естествен произход. Разрешенa. Стевиозидът е подсладител, получен от растение, наречено стевия. Той е по-сладък от захарозата. Не влияе на нивата на кръвната захар.

E961

Неотам

Neotame

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Неотамът е висококалоричен изкуствен подсладител, който е много по-сладък от захарозата. Той има чист сладък вкус. Използва се като подобрител на вкуса, особено в продукти с вкус на мента.

E962

Сол аспартам-ацесулфам

Salt of aspartame and acesulfame

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Аспартам-ацесулфам сол е изкуствен подсладител, който е по-сладък от захарозата. Той е смес от аспартам и ацесулфам. Хората с фенилкетонурия трябва да го избягват.

E964

Полиглицитолов сироп

Polyglycitol syrup

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полиглицитоловият сироп е добавка, разрешена за употреба в хранително-вкусовата промишленост в ЕС. Той е изкуствен подсладител.

E965

Малтитол

Maltitol

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Малтитолът е изкуствен подсладител, стабилизатор и емулгатор. Произвежда се чрез ензимно разграждане на нишесте. Той има по-ниска енергийна стойност от захарозата.

E966

Лактитол

Lactitol

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Лактитолът е изкуствен подсладител, който се използва като заместител на захарта и като регулатор на влажността. Произвежда се от лактоза. Може да бъде от растителен или животински произход.

E967

Ксилитол

Xylitol

Подсладител/глазура/допълнително Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Ксилитолът е естествен подсладител, който се използва като заместител на захарта и регулатор на влажността. Прекомерната консумация може да има слабителен ефект.

E968

Еритрол

Erythritol

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Еритритолът е естествен подсладител и подобрител на вкуса. Произвежда се от фруктоза или захароза. Прекомерната консумация може да има слабителен ефект.

E999

Квилая екстракт

Quilllaia extract

Подсладител/глазура/допълнително Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Екстрактът от квилая е естествен пенител и действа като емулгатор. Той съдържа сапонини и други полезни съставки. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E1000

Холова киселина

Cholic acid

Друго

Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa. Не е разрешена.

Холовата киселина е жлъчна киселина, която се среща и при хората и животните. Тя е безцветна и има горчив вкус. Неразтворима е във вода.

E1001

Холин

Choline salts

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена. Холинът е основно хранително вещество, което е важно за мозъчната функция. Той се съдържа и в яйчните жълтъци. Използва се като емулгатор.

E1100

Амилаза

Amylase

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Амилазата се получава от плесен или свински панкреас. Често се добавя към хлебни изделия и затова се съдържа и в хляба.

E1101

Протеаза

Proteases

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Протеазата е ензим, който хидролизира протеините на аминокиселини. Използва се при приготвянето на хляб. Подобрява разтегливостта на тестото и укрепва структурата на хляба.

E1102

Глюкозна оксидаза

Glucose oxidase

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Глюкозооксидазата е ензим, произвеждан от някои видове насекоми. Използва се в диагностиката и често в хранително-вкусовата промишленост.

E1103

Инвертаза

Invertase

Друго Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Инвертазата е ензим, който хидролизира захарозата от захарна тръстика или захарно цвекло на фруктоза и глюкоза. Произвежда се в търговската мрежа от щамове дрожди.

E1104

Липаза

Lipases

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена. Липазата е ензим, който хидролизира липидите, особено триглицеридите, на мастните киселини. Може да бъде приготвена от различни видове гъби. Използва се като емулгатор.

E1105

Лизоцим

Lyzosyme

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Лизозимът е ензим, който се съдържа в сълзите, слюнката, кръвта и млякото. В промишлеността се извлича от яйчен белтък. Използва се при производството на сирене.

E1200

Полидекстроза

Polydextrose

Друго Липсват данни за добавката. Синтетичнo и естествено. Разрешенa.

Полидекстрозата е получена от глюкоза. Използва се като заместител на захарта и мазнините. Освен това действа като стабилизатор и сгъстител.

E1201

Поливинилпиролидон

Polyvinylpyrrolidone

Друго Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Разрешенa.

Поливинилпиролидонът е синтетичен полимер, който е разтворим във вода. Използва се като емулгатор, стабилизатор, глазиращ и сгъстяващ агент.

E1202

Поливинилполипиролидон

Polyvinylpolypyrrolidone

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Поливинилполипиролидонът е без мирис и е неразтворим във вода. Той бързо абсорбира водата. Използва се като стабилизатор и избистрител на вино, бира, ябълково вино и оцет.

E1203

Поливинилов алкохол

Polyvinyl alcohol

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Поливиниловият алкохол е водоразтворим синтетичен полимер. Той се използва като емулгатор. Устойчив е на масла, мазнини и разтворители. Няма мирис и не е токсичен.

E1204

Пулулан

Pullulan

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa. Пулуланът е естествен полизахарид, получен от нишесте. Той е без мирис и вкус. Намира се в сладкарски и хлебни изделия. Удължава срока на годност на хранителните продукти.

E1205

Основен метакрилатен съполимер

Basic methacrylate copolymer

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Основният метакрилатен съполимер е синтетично получен агент, използван като добавка. Страничните ефекти от употребата са неизвестни.

E1400

Декстрин

Dextrin

Друго Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Декстринът е хидричен полимер. Той се разпознава като бял или жълт водоразтворим прах, използван като стабилизатор, свързващо вещество и сгъстител.

E1401

Модифицирано нишесте

Modified starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Модифицираното нишесте е въглехидратен полимер, получен чрез обработка на нишесте или нишестени гранули. Използва се като сгъстител, стабилизатор и свързващо вещество в хранителните продукти.

E1402

Модифицирано с алкали нишесте

Alkaline modified starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Модифицираното с алкали нишесте е въглехидратен полимер. Използва се като сгъстител, стабилизатор и свързващо вещество.

E1403

Избелено нишесте

Bleached starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Беленото нишесте се получава чрез третиране на нишестето с леки окислители, като се използват различни киселини. То се използва като сгъстител, стабилизатор и свързващо вещество.

E1404

Оксидирано нишесте

Oxidized starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Окисленото нишесте се получава чрез третиране на нишестето с хипохлорит. То се разгражда частично и се окислява. Високите концентрации причиняват диария и увреждане на бъбреците.

E1405

Ензимно обработено нишесте Enzyme treated starch Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Ензимно обработеното нишесте е нишесте, което е обработено с помощта на ензими. Нишестето е частично хидролизирано. Използва се като сгъстител и стабилизатор в храните.

E1410

Моноскорбялен фосфат

Monostarch phosphate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Моноскорбялният фосфат се получава чрез третиране на нишестето с фосфорна киселина. Нишестето се хидролизира частично.

E1412

Динишестен фосфат

Distarch phosphate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Дикробиалният фосфат е бял прах или гранули. Той е устойчив на топлина и киселини и се използва като сгъстяващ, стабилизиращ и свързващ агент.

E1413

Фосфорилиран динишестен фосфат

Phosphated distarch phosphate

Друго Липсват данни за добавката.

Синтетично полученa.

Разрешенa.

Фосфорилираният дикробен фосфат е нишесте, обработено с фосфорна киселина. Това е устойчиво нишесте, което се използва като диетична фибра. Намира се в някои замразени храни.

E1414

Ацетилиран динишестен фосфат

Acetylated distarch phosphate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Ацетилираният дикарбофосфат се получава чрез третиране на нишестето с фосфорен оксихлорид и оцетна киселина. Използва се като сгъстител и свързващо вещество в супи.

E1420

Ацетилирано нишесте

Acetylated starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Ацетилираното нишесте се получава чрез третиране на нишестето с оцетна киселина. Използва се като сгъстител, стабилизатор, емулгатор и свързващо вещество в храните. Предизвиква диария.

E1422

Ацетилиран динишестен адипат

Acetylated distarch adipate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Ацетилираният дикробен адипат се получава чрез третиране на нишестето с оцетна киселина. Действа като сгъстител, стабилизатор, емулгатор и свързващо вещество в хранителните продукти.

E1430

Динишестен глицерол

Distarch glycerine

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Нишестеният глицерол се получава чрез третиране на нишестето с глицерол. Нишестето се хидролизира частично. Използва се като сгъстител, стабилизатор и емулгатор в хранителните продукти.

E1440

Хидроксипропил нишесте

Hydroxypropyl starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Хидроксипропиловото нишесте се произвежда чрез третиране на нишестето с пропиленоксид. Използва се като сгъстител, стабилизатор и емулгатор в хранителните продукти.

E1441

Хидроксипропил динишестен глицерол

Hydroxypropyl distarch gylcerine

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Хидроксипропил дихлоробният глицерол е устойчив на топлина, киселини, основи и ензими. Използва се като сгъстител, стабилизатор и емулгатор. Може да предизвика диария.

E1442

Хидроксипропил динишестен фосфат

Hydroxypropyl distarch phosphate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Хидроксипропил дикарбофосфатът се получава чрез третиране на нишестето с пропиленоксид и фосфорна киселина. Той действа като сгъстител, стабилизатор и емулгатор.

E1450

Натриев нишестен октенилсукцинат

Starch sodium octenyl succinate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Натриевият нишестен октенилсукцинат се получава чрез пречистване на нишестето с янтарна киселина. Използва се като сгъстител и емулгатор.

E1451

Ацетилирано оксидирано нишесте

Acetylated oxidised starch

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Ацетилирано окислено нишесте се получава чрез третиране на нишестето с натриев хипохлорит и оцетна киселина. То се използва като сгъстител, стабилизатор, емулгатор и свързващо вещество.

E1452

Алуминиево нишесте октенил сукцинат

Starch Aluminium

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Алуминиевото нишесте октенил сукцинат е сравнително непозната добавка, така че данните не могат да бъдат записани.

E1501

Бензилиран въглеводород

Benzylated hydrocarbons

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Бензилираният въглеводород е съединение, което е част от аромата и вкуса на много растения. В промишлеността се произвежда чрез химичен синтез.

E1502

Бутан-1,3-диол

Butane-1,3-diol

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Не е разрешена.

Бутан-1,3-диол е органично съединение, което всъщност е алкохол. Това е безцветна течност, която е лесно разтворима и се използва като разтворител за хранителни ароматизатори.

E1503

Рициново масло

Castor oil

Друго Липсват данни за добавката. С естествен произход. Разрешенa.

Рициновото масло е натурално триглицеридно масло, извлечено от семената на растението рицин. Известно е също като рициново масло. Представлява бледожълта течност, която се използва като инхибитор на плесени.

E1504

Етил ацетат

Ethyl acetate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Етилацетатът е органично съединение, синтезирано от етанол и оцетна киселина. Той има сладък мирис и е много достъпен. Използва се като разтворител.

E1505

Триетилцитрат

Triethyl citrate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Триетилцитратът е естер на лимонената киселина, който в промишлеността се произвежда под формата на безцветна течност без мирис. Използва се като стабилизатор и пластификатор в храни.

E1510

Етанол

Ethanol

Друго Вредна добавка. Да не се консумира. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Етанолът е бистра и безцветна течност, получена при ферментацията на захар. Използва се за разреждане, разпръскване и разтваряне на добавки.

E1516

Глицерил моноацетат

Glyceryl monoacetate

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Глицерилмоноацетатът се произвежда от оцетна киселина и глицерол. Той е бистра, запалима, маслена течност. Използва се в шоколада и какаото.

E1517

Глицерилдиацетат (диацетин)

Glyceryl diacetate (diacetin)

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Глицерилдиацетат (диацетин) се произвежда в промишлеността от оцетна киселина и глицерол. Това е прозрачна и запалима маслена течност с горчив вкус.

E1518

Глицерилтриацетат (триацетин)

Glyceryl triacetate (triacetin)

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa. Глицерил триацетатът (триацетин) е триестер на глицерол и оцетна киселина. Това е синтетично съединение, което се използва и като хранителна добавка. Слабо разтворим е във вода.

E1519

Бензилов алкохол

Benzyl alcohol

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Бензиловият алкохол е органично съединение, образувано чрез хидролиза на бензилов хлорид с помощта на натриев хидроксид. Той е безцветна течност.

E1520

Пропиленгликол

Propan-1,2-diol (propylene glycol)

Друго Опасна добавка. Синтетично полученa. Разрешенa.

Пропиленгликолът е органично съединение, което се произвежда в промишлеността чрез хидратиране на пропиленоксид, но може да се получи и от глицерол. Използва се като стабилизатор за разтворители.

E1521

Полиетилен гликол

Polyethylene glycol 8000

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Разрешенa.

Полиетиленгликолът е органично съединение, образувано при хидратацията на пропиленоксид. Разтворим е във вода, алкохол и хлороформ. Използва се като разтворител.

E1525

Хидроксиетилцелулоза

Hydroxyethyl cellulose

Друго Липсват данни за добавката. Синтетично полученa. Не е разрешена.

Хидроксиетилцелулозата е полизахарид, получен от целулоза, която е обработена с алкални вещества. Предлага се на гранули, прах или като влакнесто вещество.