Получават ли децата ви достатъчно витамини?
Получават ли децата ви достатъчно витамини?
Недостигът е най-често срещан при изцяло кърмените бебета и при по-големите деца, които не консумират достатъчно витаминозна храна.
Получават ли децата ви достатъчно витамини?
Витамин означава "необходим за живота". Витамините и минералите са съединения, необходими за здравословното функциониране на организма. Те ни помагат да растем, поддържат зрението ни, позволяват ни да изграждаме костите, мускулите, кожата и органите си и помагат в борбата с инфекциите. Най-добрият начин да гарантираме, че децата ни получават достатъчно витамини и минерали за здравословен растеж и развитие, е да им осигурим широк спектър от пресни храни, включително пълнозърнест хляб, зърнени храни, зеленчуци, плодове, месо, риба, птиче, яйца, ядки и бобови растения, както и млечни продукти като мляко, сирене и кисело мляко.
Дефицитите на кои витамини са най-често срещани при децата?
- Витамин D се съдържа в млякото, сиренето, киселото мляко и гъбите. Недостигът му е най-често срещан при изцяло кърмените бебета, които не приемат добавки с витамин D, и при по-големите деца, които не консумират достатъчно храни, съдържащи витамин D.
- Витамин В12 и фолиевата киселина могат да липсват при деца, които не консумират месо и не получават добавки с витамин В12 или фолиева киселина.
- Витамин К обикновено не е дефицитен при по-големите деца, но при новородените може да възникне недостиг.
Как да разберем дали детето има недостиг на витамини?
Възникват проблеми като:
- депресия,
- хиперактивност,
- суха кожа и коса,
- стоматологични проблеми, включително кариес,
- зачестяване на инфекциите,
- раздразнителност,
- умора,
- наднормено тегло.
В кои храни се съдържат витамини?
- Витамин А се набавя от черния дроб, месото, млякото, яйцата и оранжевите плодове и зеленчуци, като моркови и сладки картофи. Необходим ни е за доброто зрение, красивата кожа, растежа, развитието и имунната функция.
- Витамин В1 се набавя от рибата, месото, маята, пълнозърнестия хляб и обогатените зърнени закуски. Той спомага за освобождаването на енергия от храната, за да могат нервната система и мускулите да функционират правилно.
- Витамин В2 се набавя от млякото, киселото мляко, месото, сиренето, екстрактите от мая, яйцата, пълнозърнестия хляб и зърнените закуски. Той спомага за нормалното протичане на метаболизма и производството на енергия.
Витамин В3 се набавя от месото, рибата, ядките и маята. Той също допринася за нормалното протичане на метаболизма и производството на енергия.
- Витамин В6 се намира в месото, рибата, пълнозърнестите храни, зеленчуците и ядките. Той освобождава енергия от протеините и подпомага производството на червени кръвни клетки и мозъчната функция.
- Витамин В12 се съдържа в месото, рибата, яйцата и млякото. Помага за производството на червени кръвни клетки и стимулира растежа.
- Витамин С се набавя от плодовете и зеленчуците, особено от цитрусовите плодове, кивито и картофите. Той изгражда колагена, помага в борбата с инфекциите и усвоява желязото от храната. Освен това поддържа зъбите, костите и венците здрави.
- Витамин D се съдържа в малки количества в някои видове риба, яйчния жълтък и маслото. Производството му в организма се стимулира от слънчевата светлина. Той участва в усвояването на калция, за да поддържа костите силни и здрави.
- Витамин Е се набавя от рапично масло, маргарин, семена и ядки. Той укрепва имунната система и спомага за развитието на здрава кожа и очи.
- Витамин К се набавя от зелени листни зеленчуци като броколи и спанак, както и от яйца и боб. Бактериите в организма също произвеждат витамин К. Той е важен за съсирването на кръвта.
- Фолатът (фолиева киселина) се набавя от зеленолистните зеленчуци, черния дроб, бобовите растения, пълнозърнестите хлябове и зърнените храни. Той помага за усвояването на протеините и образуването на нови кръвни клетки и ДНК.