Статии и енциклопедии

Липса на енергия при децата

Липса на енергия при децата

Липса на енергия при децата

Когато детето се оплаква, че е постоянно уморено, а умората започне да пречи на ежедневните му дейности, е време родителите да вземат мерки. Научете как да се справите с липсата на енергия при децата.

Описание

Липса на енергия при децата

 

Децата нерядко се оплакват, че са уморени. Често причините за това са прости - наближава краят на натоварен ден, останали са будни до късно през нощта или защото губят интерес към дейност, която не им допада особено. Когато децата са болни, те обичайно също са уморени и имат нужда от повече почивка, за да "презаредят батериите си". Но когато детето се оплаква, че е постоянно уморено, и когато умората започне да пречи на ежедневните дейности, е време родителите да вземат мерки.

 

Най-честите причини за липса на енергия при децата са:

  • Проблеми със съня. Децата се нуждаят от 8-10 часа сън. Ако детето не спи достатъчно, през деня е вероятно да чувства недостиг на енергия.
  • Сънна апнея. Сънната апнея е прекъсване на дишането, което се появява по време на сън. Най-честата причина за сънна апнея са увеличените сливици.
  • Странични ефекти от приемани лекарства. Много лекарства могат да причинят липса на енергия, включително антихистамините, които се предписват при сенна хрема и други алергии.
  • Инфекции. Те са много чести при децата поради по-слабо развитата им имунна система.
  • Хронични заболявания като астма. Когато хроничните заболявания не се контролират добре, те могат да причинят енергиен дефицит при децата. Децата с астма често са задъхани и умората настъпва по-бързо.
  • Анемия или малокръвие. Червените кръвни телца в кръвта пренасят кислород до клетките в цялото тяло. Когато няма достатъчно от тях, се появява умора.
  • Хипотиреоидизъм. Когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза, метаболизмът се забавя и се появява умора.
  • Депресия, тревожност или други психични проблеми. 

 

Подобно на възрастните, децата могат да бъдат уморени без основателна причина. Екстремната умора може да доведе до проблеми в училище, при спорт и игра.


Какво да правим, когато детето изпитва недостиг на енергия?

  • Проверете дали детето ви има симптоми на инфекция или алергия. Имунната система на детето може да бъде подсилена с пурпурна ехинацея, витамин С, шипки и цинк
  • Уверете се, че детето ви спи по 8 - 10 часа на ден.
  • Проверете дали има някакви фактори, които нарушават съня на детето ви.
  • Уверете се, че детето ви се храни балансирано и здравословно и му предлагайте пълноценни и здравословни хапвания. Умората може да бъде предотвратена чрез консумацията на пчелно млечице, което подсилва имунната система и стимулира апетита.
  • Разговаряйте с детето си за евентуални социални и емоционални трудности или затруднения в обучението. Магнезият и африканската грифония са естествени средства за облекчаване на стреса. 

 

Ако забележите, че детето ви се чувства хронично уморено повече от една-две седмици, се консултирайте с педиатъра.
Обикновено децата имат толкова много енергия, че родителите трудно се справят с тях, така че липсата на енергия при детето е състояние, което определено изисква специално внимание.