Статии и енциклопедии

Как да регулираме храносмилането на детето?

Как да регулираме храносмилането на детето?

Как да регулираме храносмилането на детето?

Децата наблюдават родителите си и им подражават, затова нека се храним здравословно и балансирано. Здравословният начин на живот трябва да бъде неразделна част от семейния живот.

Описание

Как да регулираме храносмилането на детето?

 

Здрав ото и добре регулиран о храносмилане е от съществено значение за нормалното функциониране на имунната система и благосъстоянието на детето. Храносмилателните проблеми могат да причинят болки в корема и да влошат усвояването на витамините и минералите. Лошото храносмилане може също така да причини отпадналост и проблеми със съня, затова са необходими своевременни действия.

 Като родители сме отговорни за здравето на детето си и за това  то да получава хранителнит е вещества, необходими за оптималния му растеж и развитие. 

  

Как во  всъщност може м да направим, за да подпомогнем храносмилането на детето?

  • Осигурете  по вече фибри. Богатит е на фибри храни, като зърнени храни, плодове и зеленчуци, имат положителен ефект върху храносмилателния тракт. Децата на възраст от 1 до 3 години трябва да консумират по 19 г фибри на ден.
  • Насърчавайте детето си да спортува. Уп ражненията не само допринасят за благосъстоянието на детето ви, но и са от решаващо значение за неговото добро храносмилане. Тренировките трябва да са лесни и забавни - просто е важно децата да бъдат активни. Това ще насърчи преминаването на храната през стомашно-чревния тракт и ще направи храносмилането по-лесно.
  • Осигурете на детето достатъчно количество течности през деня. Пиенето на достатъчно вода допринася за доброто храносмилане. Ако детето не обича чиста вода, добавете няколко капки пресен плодов сок.
  • Осигурете н яколко чести, но по-малки хранения на ден. По този начин детето няма да усеща стомашен дискомфорт и ще се избегнете метеоризма, тъй като храносмилателният тракт няма да бъде претоварен.
  • Дайте на дет ето хранос милателни ензими.
  • Тялото  ни произвежда ензими, които ни помагат да разграждаме храната. Ензимите се съдържат и в слюнката, така че винаги насърчавайте детето да дъвче добре храната си. Естествени храносмилателни ензими се съдържат в папаята, мангото, меда и ананаса.
  • Вклю чете пробиотици и пребиотици в диетата на детето. Пробиотиците и пребиотиците подпомагат баланса на чревната флора и затова са особено ефективни при храносмилателни про блеми като диария. Ако е възможно, прилагайте ги заедно.
  • Не дава йте на детето преработени храни. Преработените храни, като консервирани храни и сладки закуски, са лишени от хранителни вещества, фибри и ензими. Освен това те са  пълни с трансмазнини и други консерванти, които могат да причинят запек при детето. 
  • Н ека дадем добър пример. Децата наблюдават родителите си и им подражават, затова нека се храним здравословно и балансирано. Здравословният начин на живот трябва да бъде неразделна част от живота на цялото семейство.