Статии и енциклопедии

Пипер (Capsicum annuum)

Пипер (Capsicum annuum)

Пипер (Capsicum annuum)

Капсаицинът в чушките е благоприятен за здравето. Той намалява лошия холестерол в кръвта, помага за контролиране на диабета, облекчава болката и възпалението. Научете повече за чушките и прочетете пълното описание...

Описание

Пипер 

Латинско наименование:  

Capsicum annuum

Използваема част: 

Плод

Други наименования: 

Пиперка, чушка

Обща характеристика и история: 

Пиперът е едногодишен зеленчук от семейство Картофови, в което влизат още доматите, картофите и патладжаните. Растението произхожда от Южна Америка. Дава плодове в различни цветове - зелени, червени, жълти, оранжеви, кафяви и бели. Най-често срещаните цветове на пипера са зелен, жълт, оранжев и червен. Пиперът може да бъде разпознат като храст, който може да достигне до 80 сантиметра височина. Листата са с дължина около 10 сантиметра и са просто изградени, яйцевидни, със заострени краища. Цветовете са светлозелени и включват 5 или повече цветчета. Плодовете се различават по форма, размер и цвят и съдържат до 500 семена.

Пиперът се отглежда от повече от 9 000 години. Думата "пипер" произлиза от гръцката дума pepper, която означава "черна подправка".

Праисторическите останки в Перу показват, че чушките са били познати от много рано. През 1493 г. Христофор Колумб пренася чушките в Европа, където те скоро са приети и се произвеждат масово. Всъщност именно европейците им дават името, което използваме днес. Когато Колумб донесъл сушени чушки от Западна Индия, европейците казали, че плодовете са "по-пикантни от кавказките чушки".

Приложение в диетата и употреба: 

За облекчаване на много здравословни проблеми червеният пипер може да се приготви като тинктура. В кулинарията растението се използва главно като подправка, която може да бъде люта или сладка.

В кухнята може да се използва при приготвянето на меса и супи, а също така е отличен в солени ястия.

Може да се използва в салати, да се консумира в прясно състояние, като гарнитура, да се пече на скара, като съставка на сандвичи, а през зимата особено популярни са маринованите чушки.

 

Приложение за медицински цели: 

Пиперът е изключително нискокалоричен - една пълна купичка съдържа само 45 калории - и ни снабдява с витамини А и С. Витамин С е от съществено значение за нормалното функциониране на имунната система, а също така помага за поддържане на младежкия вид на кожата. Червените чушки съдържат най-голямо количество витамин С. Те съдържат и по-голям брой фитохимикали и каротеноиди, особено бета-каротин, който съдържа голям брой антиоксиданти.

Капсаицинът в чушките има положителен ефект върху здравето. Той намалява лошия холестерол в кръвта, спомага за контрола на диабета, облекчава болката и възпалението.

Чушките съдържат и големи количества витамин В6, който е от съществено значение за здравето на нервната система, а също така помага за регенерирането на клетките на организма.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Съдържанието на сяра в чушките намалява риска от различни видове рак.