Статии и енциклопедии

Лечебни свойства на бромелаина

Лечебни свойства на бромелаина

Лечебни свойства на бромелаина

В тази статия ще научите всичко за употребата и ползите от бромелаина, но първо ще ви разкрием къде се крие този супер ензим. Каним ви да прочетете!

Описание

В тази статия ще научите всичко за употребата и ползите от бромелаина, но първо ще ви разкрием къде се крие този супер ензим.

 

Със своите остри листа и дебела кожа ананасът има донякъде плашещ вид, но в този красив плод се крие истинско съкровище - сочна, сладка, златиста месеста част, обогатена с бромелаин.

Това, което повечето хора не осъзнават, е, че ананасът не е само декорация за тропически коктейли - той е и лекарство. Използва се като естествено средство за лечение на стомашно-чревни проблеми и алергии и е пълен с витамин С, В1, калий и манган. Ананасите са и един от най-богатите източници на бромелаин в света.

 

Ползи за здравето от бромелаина

Бромелаинът е противовъзпалително и противоотточно средство. Последните изследвания показват, че той спира растежа на метастазите в белите дробове. Успокоява и отпуска напрегнатите, възпалени мускули и съединителната тъкан. Широко разпространената лечебна сила на този ензим е наистина забележителна!

Според научната литература бромелаинът се използва и при следните състояния:
 

 

В следващия раздел ще опишем някои от най-важните показания за употреба на бромелаин.

Рак

Бромелаинът е не само ефективно средство за лечение на рак на белия дроб - той оказва значително въздействие и върху злокачествения перитонеален мезотелиом (ЗПМ - рядка форма на рак, причинена от излагане на азбест).

Храносмилателни смущения

Бромелаинът е ензим, който разгражда протеините, така че помага за по-доброто храносмилане и по-лесното усвояване на необходимите хранителни вещества. Той е ефективен при решаването на следните проблеми с храносмилателния тракт:

  • Възпалително заболяване на червата,
  • улцерозен колит,
  • диспепсия,
  • рак на дебелото черво,
  • запек,
  • болест на Крон.



По-бързо възстановяване след операции и наранявания

Бромелаинът намалява следоперативната болка и подуването. Трябва да се има предвид, че антибиотиците и аналгетиците имат неприятни странични ефекти, които могат да изложат здравето ни на риск. Бромелаинът няма странични ефекти. Заради противовъзпалителните си свойства той може да бъде объркан със синтетични лекарства като аспирин.

Инфекции на синусите

600 мг бромелаин (дневната доза) може да помогне на хора, страдащи от хроничен синузит (възпаление на синусите). Бромелаинът намалява симптомите на заболяването, подобрява цялостното качество на живот при хора с хроничен синузит и няма странични ефекти. Тъй като хирургическата намеса може да се окаже неефективна при лечението на синузит, бромелаинът носи голяма надежда за хората, страдащи от проблеми със синусите.

Болки в ставите

Силните му противовъзпалителни и аналгетични свойства правят бромелаина идеалното средство за лечение на остра или хронична болка.


Включване на бромелаин в диетата

Най-добрият начин да си набавите бромелаин е като изядете сочен и зрял ананас. Можете да си приготвите сок от ананас и да добавите към него други плодове или зеленчуци. Пиенето на сок от ананас предотвратява лошото храносмилане и действа противовъзпалително.

Бромелаинът се предлага и като хранителна добавка, която е особено ефективна, когато се използва за облекчаване на възпалителни или хронични заболявания.

Дозировка на бромелаина

Най-често предписваната доза е 500 мг бромелаин дневно. Дозата обаче трябва да се коригира в зависимост от лекуваното състояние:

  • Артрит - 400 мг 1-2 пъти дневно,
  • алергии - 1000 мг дневно,
  • рак - 2000 мг дневно,
  • храносмилане - 500 мг с храната,
  • възстановяване след операция или нараняване - 1000 мг 3 пъти дневно между храненията.