Статии и енциклопедии

36-та седмица от бременността

36-та седмица от бременността

36-та седмица от бременността

Докато плодът е в утробата, той поглъща восъчната субстанция, наречена vernix caseosa, заедно с други секрети, които по-късно (след раждането) се екскретират в мекониум. Запознайте се с 36-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

36-та седмица от бременността


Какво се случва през 36-та седмица?

Сега плодът тежи около 2,7 кг. Кожата започна да се бели, отделяйки косми, както и восъчната субстанция, която я е покривала и защитавала. Както космите, така и восъчната субстанция, наречена vernix caseosa, се поглъщат от плода заедно с други секрети, които по-късно (след раждането) се отделят в мекониума, първото тъмно оцветено изпражнение.

 

Как се променя животът на жената?

Тъй като плодът заема много място, е възможно бременната жена да има затруднения при приемането на храна в нормални количества. В този случай е по-добре да имате по-малки, но по-чести хранения на ден. В 36-та седмица киселините в стомаха обикновено започват да намаляват, особено ако се придържаме към по-малките хранения. Когато плодът започне да слиза надолу към таза, дишането става много по-лесно. Ако положението на плода е много ниско, имаме постоянна нужда от уриниране, което може да създаде неудобства. Много пъти бременните жени описват чувството, че плодът ще „изпадне“ във всеки един момент. В 36-та седмица спазмите са по-чести. В последния месец на бременността е много важно да избягвате дългите пътувания с кола или самолет. Някои авиокомпании дори забраняват полети на бременни жени в последния месец от бременността.


Колко време отнема раждането?

При първата бременност раждането продължава около 15 часа, въпреки че не са редки случаите и над 20 часа. При жени, които вече са имали вагинално раждане, следващото продължава около 8 часа.

 

  • Първия етап на раждането започва със спазми - контракции и разширяване на шийката на матката. Тази фаза е завършена, когато шийката на матката е достатъчно разширена. Заслужава да се отбележи, че първият период на раждане е най-дълъг от всички 3, а преходът към втората фаза на раждане често остава скрит или не се разпознава от бременните жени. Контракциите са поносими и кратки. С разширяването на шийката на матката контракциите стават по-чести и по-силни. Когато шийката на матката е напълно отворена (10 см), контракциите са най-силни и тогава раждането е към своя край.
  • Във втория етап на раждането шийката на матката вече е отворена и тогава започваме да напъваме. Вторият период на раждане обикновено продължава до 1 час, може да бъде по-малко или повече. Във втория етап на раждането, ако е необходимо, се разрязва перинеума, за което вече сме писали.
  • В третия период на раждането говорим за раждането на плацентата, която следва новороденото. Плацентата се изтласква чрез конвулсии, като акушерката помага на родилката.

 

Обявяване на раждането
Знаете ли вече как ще съобщите радостната новина на близките си? Ще им се обадите, ще им изпратите съобщение или имейл със снимка на новороденото? Планирайте съобщението за раждането, преди то да се случи. Партньорът ви също може да информира най-близките ви хора за раждането на детето.