Статии и енциклопедии

26-та седмица от бременността

26-та седмица от бременността

26-та седмица от бременността

Мрежата от нерви в ушите е по-добре развита и по-чувствителна от преди. Плодът може да чуе вашия разговор с вашия партньор, приятели и роднини. Запознайте се с 26-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

26-та седмица от бременността


Какво се случва през 26-та седмица?

Мрежата от нерви в ушите е по-добре развита и по-чувствителна от преди. Плодът може да чуе вашите разговори. Той вдишва и издишва малки количества амниотична течност, която е от съществено значение за нормалното развитие на белите му дробове. Дихателните движения, както наричаме дишането на плода, са отлично упражнение за периода след раждането, когато новороденото ще трябва да диша самостоятелно. Плодът все още трупа подкожна мазнина. Ако е момче, тестисите му скоро ще започнат да слизат в скротума – процес, който отнема 2-3 месеца.


Как се променя животът на жената?

Бързате ли да подготвите дома си за новия член? Все пак си отделете достатъчно време за почивка и релакс. През този период кръвното налягане може да се повиши, въпреки че все още е по-ниско, отколкото преди бременността. Кръвното налягане обикновено спада към края на първия триместър.

Прееклампсията е много сериозно състояние, характеризиращо се с високо кръвно налягане. Най-често се появява след 37-та седмица от бременността, но може да се появи и по-рано, затова е важно да можете да разпознавате предупредителните знаци. Появяват се подуване на лицето и областта около очите, леко подуване на ръцете и краката или глезените и бързо наддаване на тегло. В случай на по-тежка форма на прееклампсия могат да се появят и други симптоми. Продължителното главоболие, промените в зрението (двойно или замъглено виждане, чувствителност към светлина) и силната болка в горната част на корема, придружена от повръщане, са ясни предупредителни знаци.

 

Направихте ли вече план за раждането?

Планът за раждане ни дава възможност да помислим как искаме то да протече. Тъй като по време на раждането могат да възникнат непредвидими ситуации, трябва да останем достатъчно гъвкави и да сме готови да променим плана, ако е необходимо. Имаме някои важни въпроси върху които е добре да помислим: Ще раждаме без помощта на лекарства или предпочитаме епидурална анестезия? Ще присъства ли партньорът по време на раждането? Ще позволим ли на студенти по медицина да присъстват на раьдането ни? Искаме да слушаме тиха музика по жреме на раждането или искаме пълна тишина? Искаме ли партньорът ни да запише видео от раждането? Искаме ли партньорът ни да пререже пъпната връв след раждането?

Това са все въпроси, които трябва да бъдат разгледани преди началото на раждането.


Важни решения около раждането на детето

Още преди раждането си задаваме и други важни въпроси: Ще кръщаваме ли детето? Кой ще му бъде кръстник? Как ще балансираме работата и грижите за новородено? Ще ваксинираме ли детето?

И двамата родители трябва да са съгласни с тези решения, в противен случай е необходимо да се постигне компромис, за да няма излишни спорове по-късно. Обмисляйки тези важни решения преди раждането, ще помогне да избегнем недоразуменията след това.