Статии и енциклопедии

23-та седмица от бременността

23-та седмица от бременността

23-та седмица от бременността

Кръвоносните съдове в белите дробове се развиват, за да подготвят органа за независимо дишане. Плодът вече чува много добре звуците от външния свят. Запознайте се с 23-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

23-та седмица от бременността


Какво се случва през 23-та седмица?
До 23-та седмица плодът е развил чувството за движение и усеща, когато се движим или танцуваме. Също така плодът е пораснал и наддал.

Кръвоносните съдове в белите дробове се развиват, за да подготвят органа за независимо дишане. Плодът вече чува много добре звуците от външния свят. Свикването с различни звуци е много важно. Ако още в утробата плодът научи звука на кучешкия лай и звука на прахосмукачката, по-късно, когато се роди, тези два звука няма да го безпокоят и плашат.


Как се променя животът на жената?

През 23-та седмица бременните жени забелязват, че глезените и стъпалата им внезапно са увеличили размера си. Това е особено забележимо в края на деня или в горещите летни дни. Влошената циркулация и промените в кръвта могат да причинят задържане на вода в тялото, което води до подуване или оток, който най-често се появява в долните крайници. След раждането тялото ще се освободи от излишната течност, особено чрез повишено изпотяване. Важно е да повдигнете краката над нивото на сърцето, докато седите или лежите, за да намалите отока. Избягвайте да седите или стоите прави за дълги периоди от време или се опитайте да се раздвижвате добре, докато го правите. Изключително важна е редовната физическа дейност, с помощта на която ще стимулираме кръвообръщението. Носенето на подходящи чорапи също може да спомогне да се избегне отока. Не забравяйте, че изборът на удобни обувки в правилния размер също е важно. Пийте достатъчно количество вода, за да останете добре хидратирана, което помага да се предотврати задържането на течности в тялото. Появата на оток на долните крайници е напълно нормална, но прекомерното подуване може да е признак на опасно състояние, наречено прееклампсия.


Съхранение на стволови клетки.

Ако вземем решение да съхраним стволови клетки, кръвта от пъпната връв и плацентата след раждането се събира, замразява и съхранява за бъдеща медицинска употреба. Тази кръв е високо ценена, тъй като е наистина богат източник на стволови клетки, градивни елементи на кръвта и имунната система. Стволовите клетки имат способността да се развиват в други видове клетки, така че могат да помогнат за възстановяването на тъкани, органи и кръвоносни съдове и могат да се използват за лечение на много заболявания. Днес кръв със стволови клетки се използва при лечението на повече от 70 известни заболявания. Процедурата по вземане на кръв е напълно безболезнена както за майката, така и за бебето. Най-добре е да обсъдите процеса с лекар, който ще представи възможните варианти. Някои банки, които предлагат тази опция, позволяват съхранение за период от 20 години. Може да бъде взета кръв от пъпната връв, тъкан от пъпна връв и комбинация от двете, а цените варират в зависимост от клиниката. Поинтересувайте се също за различните условия за плащане (възможност за плащане на вноски).