Статии и енциклопедии

2-ра седмица от бременността

2-ра седмица от бременността

2-ра седмица от бременността

Забременяването зависи от много фактори. Времето е всичко, затова не трябва да бързаме. Научете повече за втората седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

2-ра седмица от бременността

Какво се случва в тялото?

По време на предишната седмица от бременността секрецията на естроген и прогестерон се e увеличила, които се пренасят по кръвен път до шийката на матката. Там тъканта се обогатява с кръв и позволява развитието на потенциална оплодена яйцеклетка. В същото време яйцеклетките узряват в яйчниците в малки торбички, наречени фоликули. 
Овулацията може да настъпи в началото на седмицата. Когато това се случи, яйцеклетката излиза от фоликула си и преминава от яйчника в маточната тръба (денят на овулацията варира при различните жени, но при жените с 21-дневен цикъл тя може да настъпи между 9 и 21 ден).

През следващите 24 часа яйцеклетката ще бъде оплодена, ако поне един от близо 250-те милиона сперматозоиди успее да преплува през вагината, шийката на матката и матката до фалопиевата тръба, където ще проникне в яйцеклетката. Само около 400 сперматозоида оцеляват по време на тежкото 10-часово пътуване до яйцеклетката и само един от тях успява да пробие мембраната на яйцеклетката. 


През следващите 10 до 30 часа ядрото на сперматозоида се слива с яйцеклетката, за да се получи генетичен материал. Ако сперматозоидът носи Y хромозома, бебето ще бъде момче, а ако носи Х хромозома, бебето ще бъде момиче.

През трите до четирите дни, които са необходими, за да стигне от фалопиевата тръба до матката, оплодената яйцеклетка, наричана вече зигота, се разделя на 16 еднакви клетки. След като зиготата попадне в матката, тя се нарича морула. Ден или два по-късно започва невероятният растеж и трансформация.

Дотогава развиващото се бебе е малка топка от клетки, които специалистите наричат бластоцити. "Топчето" има вътрешна клетъчна маса, която ще се превърне в ембрион, и изпълнена с течност кухина, която ще се превърне в амниотичен сак. Външната клетъчна маса ще се превърне в плацента - органът, чрез който плодът се снабдява с кислород и хранителни вещества, а плацентата е и мястото, където се изхвърлят отпадъчните продукти от плода.
Всеки плод се развива малко по-различно в утробата. 


Как се променя животът на жената през този период?

Забременяването зависи от много фактори. Времето е всичко, затова не трябва да бързаме и да не се напрягаме. За да увеличите шансовете си да забременеете, правете секс 2 дни преди овулацията и в деня на овулацията. 


Проверете как да разпознаете овулацията и разберете колко време е необходимо, за да забременеете. При по-голямата част от двойките са необходими повече от няколко опита, преди бебето да се появи на бял свят.

Добре е да се консултирате с личния лекар и гинеколога си, за да проверите дали тялото ви е здраво и готово за бременността. Възможно е предварително да се провери дали партньорите са носители на наследствени заболявания. Ако приемате някакви лекарства по лекарско предписание или без рецепта, проверете дали е необходимо и безопасно да продължите да ги приемате.

Повечето бебета се раждат около 38-ата седмица след оплождането на яйцеклетката, но тъй като често е трудно да се определи кога точно е станало това, медицинският специалист ще изчисли датата на раждане, като използва стандартното правило. Формулата на Негеле може да се използва при жени, които имат редовен 28-дневен цикъл и знаят датата на първия ден от последната си менструация. 


Развенчаване на митове:

Дали определена поза по време на полов акт има по-голямо влияние върху шанса за забременяване?
Няма доказателства, че някоя от позите увеличава вероятността за забременяване. В продължение на много години класическата мисионерска поза се смяташе за такава, тъй като се смяташе, че в тази позиция сперматозоидите се доставят много по-близо до шийката на матката, отколкото в други позиции. Проучванията не са потвърдили това твърдение.


Влияе ли оргазмът върху зачеването?

Някои хора вярват и твърдят, че има по-голям шанс за зачеване, когато и двамата партньори изпитат оргазъм, но няма обосновани доказателства за това.
Женският оргазъм не е от решаващо значение за зачеването на детето, въпреки че е възможно маточните спазми, които се появяват по време на оргазъм, да задвижват сперматозоидите към фалопиевите тръби.


Необходимо ли е да останете в легнало положение в продължение на 15 минути след полов акт?

Сперматозоидите оставали във вагината по-дълго, ако жената остане в легнало положение поне 15 минути след секс. За съжаление, няма обосновани доказателства за това твърдение, тъй като във всяка еякулация има милиони сперматозоиди и много от тях остават във влагалището, дори ако се изправим веднага след половия акт. 
Не забравяйте да започнете да приемате хранителни добавки с фолиева киселина. Дневната доза трябва да съдържа поне 400 микрограма фолиева киселина, за да се намали рискът от вродени дефекти на плода.