Статии и енциклопедии

13-та седмица от бременността

13-та седмица от бременността

13-та седмица от бременността

Тялото бавно започва да наваксва в растежа. Ако плодът е момиче, то вече има повече от 2 милиона яйцеклетки в яйчниците си. Запознайте се с 13-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

 

13-та седмица от бременността


Какво се случва през 13-та седмица?

През 13-та седмица върху малките пръстчета на вашия плод започват да се образуват пръстовите отпечатъци. Съдовете и органите на плода са ясно видими през много тънката кожа, а тялото бавно започва да наваксва в растежа. Ако плодът е момиче, то вече има повече от 2 милиона яйцеклетки в яйчниците си.


Как се променя животът на жената?

Това е последната седмица от първия триместър и рискът от спонтанен аборт през този период е много по-нисък, отколкото през предходните седмици. Следващата седмица предвещава началото на втория триместър, време на относителен комфорт за повечето бременни жени, тъй като симптомите на бременността ще бъдат много по-леки. Много забелязват значително увеличаване на желанието си за секс през втория триместър.

До раждането на бебето има още няколко месеца, но гърдите вече се подготвят за него. В тях започва да се образува коластра, питателна и наситена течност, която храни бебето през първите няколко дни след раждането, преди гърдите да започнат да произвеждат мляко.

Поддържане на здравето по време на бременност

  • Колко повече течности и храна трябва да консумирам?

Въпреки че жената носи плода, тя не се нуждае от двойно повече храна. Насоките варират, но бременна жена със здравословно тегло не трябва да увеличава приема на храна през първия триместър. През втория триместър бременната жена приема 340 допълнителни калории на ден, а през третия триместър около 450 допълнителни калории дневно. Бременни жени с наднормено тегло, тегло под нормата, с близнаци или тризнаци се нуждаят от повече или по-малко калории от горната стойност, така че в този случай е необходимо да се консултирате със здравен специалист.

Не консумирайте преработена храна или такава от заведения за бързо хранене. Вместо това изберете разнообразна и здравословна храна.

Ежедневно се уверете, че пиете достатъчно вода. Лятото количеството трябва да е още по-високо. Също така е необходимо да се възстановят запасите от вода в тялото след тренировка, дори и да не е била твърде напрегната. Наблюдавайте цвета на урината си. Ако е твърде жълта, това означава, че имаме нужда от повече вода. Но ако урината е бистра и няма особена миризма, значи сме достатъчно хидратирани.

 

  • А важните хранителни вещества?

За да насърчим растежа на плода се нуждаем от протеин, желязо и калций. Бременната жена трябва да приема 71 г протеин дневно. Постното месо, яйцата, млечните продукти, ядките, бобът и соевите продукти (тофу) са отлични източници на протеини. Рибата също е добър източник на протеини, но трябва да сме особено внимателни при избора ѝ.

Бременната жена има необходимост от 27 милиграма желязо дневно. Дефицитът на желязо е много често срещано явление при бременните, което може успешно да бъде избегнато. Желязото се намира както в храните от животински произход, така и в тези от растителен произход. Най-добрият животински източник на желязо е червеното месо, а най-добрият растителен източник са спанакът и бобовите растения. Витамин С подобрява усвояването на желязото, затова консумирайте горски, цитрусови плодове, червени чушки, киви, манго и подобни.

 

Нуждаем се от още 1000 мг калций дневно, който се съдържа най-вече в млечните продукти. Плодът се нуждае от калций, за да образува здрави кости и зъби. Ако не получаваме достатъчно от него чрез диетата си, тялото ще започне да използва калций от костите.

Пренаталните витамини под формата на хранителна добавка са отличен избор, но не са заместител на здравословното и балансирано хранене.


През този период от бременността можете да обсъдите начина на отглеждане на детето с половинката си, за да няма разногласия по-късно. Заедно можете да решите кое поведение ще насърчавате и кое ще се опитате да потиснете или промените. Ако двамата партньори се споразумеят за определен метод на възпитание, тогава по-късно, когато детето се появи на бял свят, те няма да имат твърде чести спорове. Понякога единият от партньорите е по-снизходителният, а другият стриктно се придържа към уговорените правила на поведение в семейството.