Статии и енциклопедии

10-та седмица от бременността

10-та седмица от бременността

10-та седмица от бременността

През този период, въпреки че плодът е едва с размерите на кумкуат (подобно на портокал дребно плодче), той е завършил най-критичния етап на развитието си. Запознайте се с 10-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

10-та седмица от бременността


Какво се случва по време на 10-та седмица

През този период, въпреки че плодът е едва с размерите на кумкуат (подобно на портокал дребно плодче), той е завършил най-критичния етап на развитието си. Това е началото на феталния период, време, когато тъканите и органите на тялото бързо растат и съзряват.


Плодът започва да поглъща течност. Жизненоважни органи, включително неговите бъбреци, черва, мозък и черен дроб, започват да функционират, въпреки че ще продължат да се развиват с напредването на бременността.


Ако можехте да надникнете в утробата, щяхте също да забележите малки нокти на ръцете и краката и дори окосмяване по повърхността на кожата.


Плодът може да движи крайниците си. Ръцете са свити в китките и са разположени над сърцето, а краката са доста дълги. Очертанията на гръбначния стълб ясно се виждат през полупрозрачната кожа. Заради мозъка челото изглежда доста обемисто и е разположено много високо на главата. През следващите седмици плодът ще удвои размера си.


Как се променя животът на жената

При следващия преглед бременната жена ще може да чуе сърдечната дейност на плода с помощта на доплер, ръчен ултразвуков апарат, който се поставя на корема. Сърдечният ритъм е много бърз и се чува ясно.


Преди настъпването на бременността, матката на жената е била с размерите на малка круша, но сега вече е с размерите на грейпфрут. Вталените дрехи и обичайният размер сутиен започват да стягат и ограничават движението. Необходимо е да се закупят панталони и поли с еластични колани, както и бельо и обувки, в които бременната жена да се чувства удобно.


Трябва да се подготвите за по-голямо физическо натоварване. През този период, бременната жена все още може да извършва умерена физическа активност, в зависимост от това как се чувства. През 10-та седмица от бременността плуването и бързото ходене все още са най-добрият избор за раздвижване. Упражненията насърчават мускулния тонус, повишават силата и издръжливостта. 


Инфекции по време на бременността

По време на бременността могат да възникнат различни инфекции, най-честите от които са тези, които ще опишем по-долу:

  • Инфекциите на пикочните пътища са най-честите бактериални инфекции по време на бременност. Повишените нива на прогестерон в тялото са отчасти отговорни за тях. Хормонът отпуска пикочните пътища, което забавя потока на урината и дава на бактериите повече време за растеж и развитие. В по-късните седмици от бременността други фактори също могат да бъдат отговорни за появата на бактериални инфекции на пикочните пътища. Инфекцията може да възникне, когато бактериите от червата се прехвърлят в уретрата и пътуват по пикочните пътища, където започват да се размножават. Понякога причиняват възпаление на пикочния мехур или цистит. Симптомите на цистит включват болка, дискомфорт и парене при уриниране, честа нужда от уриниране и болки в долната част на корема. Урината може да бъде мътна и често има много неприятна миризма. Нелекуваният цистит може да доведе до бъбречно заболяване, което увеличава риска от преждевременно раждане. В случай на цистит лекарят ще предпише антибиотици, които са безопасни за прием по време на бременност. Антибиотиците ще облекчат симптомите само след няколко дни прием, но е необходимо да ги приемаме толкова време, колкото е предписано.
  • Бактериалната вагиноза е инфекция на гениталния тракт, причинена от свръхрастеж на бактерии, които обикновено живеят в малки количества във влагалището. Може да бъде напълно безсимптомна. Бременната жена може да забележи само сиво-бял вагинален секрет с мирис на риба. Възможно е да се появи и сърбеж около влагалището. Поне половината от всички жени с бактериална вагиноза нямат симптоми на инфекция. Въпреки това бактериалната вагиноза е свързана с по-висок риск от преждевременно раждане. Инфекцията трябва да се лекува с антибиотици.
  • Гъбичната инфекция е вагинална инфекция, която се среща невероятно често при бременните жени. За това са отговорни микроскопичните гъбички, наречени Candida. Тези гъбички се намират във влагалището на 1/3 от всички жени по света и представляват проблем, когато растежът им е толкова бърз, че доминират над други микроорганизми. Повишените нива на естроген по време на бременността карат вагината да произвежда повече гликоген, което допълнително улеснява развитието на гъбичките. Инфекцията няма да навреди на плода, но симптомите на инфекцията могат да бъдат много неприятни.

 

Не забравяйте да си закупите ново бельо

Ако все още не сме го направили, 10-та седмица от бременността е точното време. Гърдите се променят бързо, същото важи и за обиколката на корема, който става все по-широк. Бельото трябва да е удобно за носене. Никога не поръчвайте сутиени онлайн, а отидете в магазин, където ще могат да ви посъветват при избора на правилния модел и размер. Сутиенът трябва да предлага добра поддържка на гърдите, които ще увеличават размера си през следващите седмици.