Статии и енциклопедии

Бета каротин или витамин А?

Бета каротин или витамин А?

Бета каротин или витамин А?

Бета каротинът е провитамин А, който в организма се превръща във витамин А. Той е много важен за очите, предпазва от стареене, укрепва имунната система и др.

Описание

Бета каротинът се свързва за първи път с корена, който е добре познато природно средство за предотвратяване на нощна слепота, датиращо от историята. Той произхожда от Афганистан. Древните гърци и римляни са го използвали като лекарство. В началото на XVII в. в Европа се отглеждат различни сортове моркови. Откритието, че съдържа и бета-каротин, увеличава популярността му и днес той е съставка в много ястия.

 

Откриването на бета каротина предизвика тиха революция в начина, по който гледаме на хранителните добавки. Но дори появата на много витаминни добавки не разклати вярата в потенциала на морковите. Защо? Погледнете етикетите на витаминните добавки и с изненада ще откриете, че бета каротинът присъства в поне 80% от всички витаминни добавки. Защо? Бета каротинът е растителен продукт (провитамин), който в организма се разгражда до ценния витамин А.

Бета каротинът е провитамин А, който в организма се превръща във витамин А. Наименованието "бета-каротин" произлиза от гръцката дума beta и латинската дума carota (морков). Той се съдържа в растенията и плодовете, на които придава червено-оранжев пигмент. Най-голямо е количеството му в морковите, папаята, мангото, спанака, зелето, кайсиите, доматите и други подобни плодове или зеленчуци.

Бета каротинът е мастноразтворим, затова винаги се препоръчва да се консумира с малко мазнина. Когато се консумира, той бавно се превръща във витамин А (ретинол) в черния дроб и има антиоксидантни свойства. Той се преобразува от организма според нуждите, за разлика от витамин А, който може да предизвика токсични ефекти при предозиране. При децата това превръщане не е толкова интензивно, колкото при възрастните, така че може да се появи дефицит на витамин А.

Някои проучвания показват, че бета каротинът има:

  • способността да защитава ДНК от радикали,
  • инхибира ангиогенезата, пролиферацията и апоптозата на клетките,
  • има способността да абсорбира UV лъчите и да действа като слънцезащитен продукт за кожата, както и да стимулира производството на кожния пигмент меланин,
  • забавя развитието на дегенеративните заболявания на макулата, заедно с витамините С и Е, медта, цинка и магнезия.
  • някои епидемиологични проучвания показват връзки между повишения прием на каротеноиди и намаляването на риска от рак на някои органи.

 

Витамин A

Витамин А, или ретинол, е важен компонент в синтеза на зрителния пигмент родопсин, който се намира в клетките на ретината. Чрез консумацията на бета-каротин организмът може бавно да го преобразува във витамин А.

 

Витамин А е много важен за очите, освен това:

  • предотвратява стареенето,
  • стимулира имунната система,
  • има защитен ефект при някои злокачествени заболявания,
  • и лечението на много кожни заболявания,

 

Дефицит на витамин А

Дефицитът на витамин А е често срещан в райони, където хората не консумират и не преработват храни с витамин А или бета-каротин. Недостигът обаче може да се прояви като:

  • нощна слепота поради невъзможност за възстановяване на радопсина,
  • изсъхване на очите (може да се наблюдават бели петна в очите),
  • възпаление на кожата и податливост на различни инфекции,
  • втвърдяване на лигавиците на белите дробове, червата и пикочните пътища.

 

Излишък на витамин А

В случай на предозиране с бета-каротин или витамин А то може да се прояви като жълто оцветяване на кожата (което изчезва при спиране на приема и не е опасно), меки изпражнения, замаяност, главоболие, повръщане (след консумация на храна, съдържаща твърде много витамин А).

Най-безопасният начин за консумация на витамин А е чрез бета каротин, който се усвоява по-лесно и няма странични ефекти. Той може да се купи разтопен в палмово масло, на прах, таблетки или капсули.

В естествено състояние бета каротинът може да се консумира във всички оранжево-червени плодове и тъмнозелени листни зеленчуци.