Статии и енциклопедии

Бадем (Prunus dulcis)

Бадем (Prunus dulcis)

Бадем (Prunus dulcis)

Високото съдържание на фибри в бадемите им придава пребиотични свойства, които допринасят за здравето на храносмилателния тракт. Пребиотиците са несмилаеми вещества, които служат като храна за добрите бактерии в храносмилателния тракт. Научете повече за бадемите и прочетете пълното описание ...

Описание

Бадем

Наименование на растението: 

Бадем

Латинско наименование:  

Prunus dulcis

Използваема част: 

Плода

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Бадемът е плод на дърво, наречено бадемово дърво, което е член на семейство сливови в семейство розови. Произхожда от Близкия изток. Плодът се състои от твърда черупка със семе, което всъщност не е ядка. Дървото е листопадно и достига височина от 4 до 10 метра, а диаметърът на ствола му е до 30 сантиметра. Младите клонки са зелени - те стават червеникави на местата, където са изложени на слънце. През втората година те стават сивкави. Листата имат назъбен ръб и растат на петура. Цветовете на бадема са бели или бледорозови и се състоят от пет венчелистчета. Бадемовите дървета виреят най-добре в средиземноморски климат с топло и сухо лято и мека и влажна зима. Оптималната температура за растежа му е между 15 и 30°C.

Бадемите се споменават в Библията. Те са били ценна съставка в хляба, сервиран на египетските фараони. През цялата история бадемите са запазили религиозното, етническото и социалното си значение. Римляните са давали бадеми на младоженците, защото са вярвали, че бадемите насърчават плодовитостта. Американците и до днес дават на гостите на сватби пакетче бадеми, тъй като се смята, че те символизират щастие, романтика и здраве.

 

Приложение в диетата и употреба:  

Бадемите се предлагат с черупки и без черупки и се използват за производство на бадемово мляко и масло, които могат да се използват както в сладки, така и в солени ястия. Заедно с други ядки бадемите могат да се поръсват върху десерти или кифлички. Те се използват главно в марципана и лешниковите сладкиши.

Бадемовото мляко е с мек вкус и е подходящо за хора, които са чувствителни към соя и лактоза.

Приложение за медицински цели: 

Консумирането на около 23 бадема дневно е лесен начин да осигурите на организма си повече ключови хранителни вещества. Бадемите са богати на витамин Е, калций, магнезий и калий. Освен това те са важен източник на протеини и фибри и почти не съдържат захар.

Повечето ядки, като бадемите, могат да намалят риска от сърдечни заболявания. Многото хранителни вещества в бадемите спомагат за подобряване на здравето на сърцето. Те са богати на магнезий, който е от съществено значение за предотвратяването на сърдечни пристъпи и хипертония. Много клинични проучвания показват, че бадемите могат да бъдат ефективни за намаляване на лошия холестерол и за поддържане на здравословен холестерол, който играе важна роля за здравето на сърцето.

Високото съдържание на фибри в бадемите им придава пребиотични свойства, които допринасят за здравето на храносмилателния тракт. Пребиотиците са несмилаеми вещества, които служат като храна за добрите бактерии в храносмилателния тракт.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Съдържанието на фибри, протеини и мазнини в бадемите означава, че можем да изядем само една шепа и да се чувстваме сити и доволни, което може да се използва и за намаляване на теглото.