Статии и енциклопедии

L-метионин

L-метионин

L-метионин

Сярата от L-метионина може да се използва от организма за образуване на ценно съединение, известно като S-аденозил-L-метионин, което има противовъзпалителни свойства. Научете повече за L-метионина и прочетете пълното описание.

Описание

L-метионин

 

Ползи от консумацията и роля в организма:

L-метионинът е незаменима аминокиселина, която тялото ни не може да произвежда самостоятелно, но която играе много важна роля в организма. Освен че е градивен елемент на белтъчините, той има някои уникални свойства. Действа като доставчик на сяра - това е една от само две аминокиселини, които съдържат сяра в молекулата си (другата е L-цистеин). Съдържащите сяра молекули имат разнообразни функции, включително защита на телесните тъкани, модифициране на ДНК и поддържане на правилното функциониране на всяка клетка в организма.

Освен това L-метионинът има и други важни функции в човешкия организъм. При отравяне с ацетаминофен метионинът предотвратява увреждането на черния дроб от разпадните продукти на ацетаминофена. Той действа като антиоксидант и помага за защита на увредените тъкани.

Дефицит и симптоми:

При недостиг възникват проблеми в изграждането на аминокиселини, детоксикацията, синтеза на витамини и метаболитните процеси. Зачестяват кожните нарушения, забавя се производството на колаген и се наблюдават проблеми с изгарянето на мазнините.

Препоръчителна дневна доза:

Човешкият организъм се нуждае от около 13-16 мг на килограм телесно тегло на ден. При телесно тегло от 75 кг това означава 975-1200 мг L-метионин на ден. 


Странични ефекти или предозиране:

В случай на предозиране се появяват странични ефекти като замаяност, сънливост и промени в кръвното налягане. Приемането на препоръчителните дневни дози L-метионин при здрави хора няма странични ефекти, проблеми възникват само при приемането на изключително високи дози.


Добър източник на хранителни вещества:
Открива се в:

  • Яйцата,
  • сусамовите семена,
  • бразилските орехи,
  • рибата,
  • месото,
  • зърнените култури,
  • плодовете, зеленчуците и бобовите растения (в малки количества).

 

Знаехте ли, че?

Сярата от L-метионина може да се използва от организма за образуване на ценно съединение, известно като S-аденозил-L-метионин, което има противовъзпалителни свойства.