Статии и енциклопедии

Карнозин

Карнозин

Карнозин

Последните изследвания показват, че карнозинът може да помогне за подобряване на паметта и концентрацията. Научете повече за карнозина и прочетете пълното описание.

Описание

Карнозин

 

Ползи от консумацията и роля в организма:

Карнозинът е протеинов градивен елемент, който тялото ни произвежда само. Най-много от него се намира в мускулите, но също така и в сърцето, мозъка и много други части на тялото. Той е от съществено значение за нормалното функциониране на повечето телесни функции, включително правилното развитие и функциониране на мускулите, сърцето, черния дроб, бъбреците, мозъка и много други органи.

Карнозинът всъщност е комбинация от две аминокиселини - аланин и хистидин. Той действа и като антиоксидант - вещество, което неутрализира действието на свободните радикали, увреждащи нашите клетки.

Открит е през 1900 г. в месото, което му дава богата история на употреба в клиничното хранене. Специалистите са установили, че една от функциите му е да потиска производството на млечна киселина в мускулите, поради което карнозинът подобрява мускулното съкращение и влияе за по-бързото възстановяване след тренировка. Хранителните добавки, съдържащи карнозин, се използват главно от спортисти.

 

Дефицит и симптоми:

Най-често срещаните симптоми са:

  • Намалена мускулна маса,
  • нарушения в развитието на децата,
  • умствена изостаналост,
  • разграждане на нервната тъкан,
  • поява на треперене.

 

Препоръчителна дневна доза:

Съществуват сериозни различия в мненията относно препоръчителната дневна доза карнозин, тъй като дневната доза зависи и от предназначението на карнозина.

 

Странични ефекти или предозиране:

Карнозинът е безопасен за приемане и като хранителна добавка. В някои проучвания експертите са установили появата на хиперактивност при деца, които са приемали свръхдози карнозин. Разбира се, важно е да се спазват указанията относно препоръчителната дневна доза, посочени на опаковката на хранителната добавка.

 

Добър източник на хранителни вещества:

Млякото, яйцата и сиренето са отлични източници на карнозин. Има обаче и по-добри източници на карнозин, които не са подходящи за вегетарианци - месото (говеждо, птиче, свинско). Хората, които искат да увеличат приема на карнозин, трябва да консумират тези храни в по-големи количества. Аланинът и хистидинът, които съставляват карнозина, се намират и в:

  • Авокадото,
  • бирената мая,
  • триците,
  • боба и другите бобови растения,
  • гъбите,
  • ядките и семена,
  • креса и спирулината.

 

Знаете ли, че?

Последните изследвания показват, че карнозинът може да помогне за подобряване на паметта и уменията за концентрация и следователно може да повлияе за намаляване на риска от развитие на болестта на Алцхаймер и деменция. Той има и редица други полезни свойства - поддържа здрава сърдечносъдова система, може да предотврати атеросклерозата и е ефективен за предотвратяване на катаракта.

Карнозинът е полезен и за кожата. Скоро след откриването му хората откриват, че той може да има свойства против стареене, и карнозинът се използва за тези цели и днес. Той подобрява външния вид на кожата, като я прави млада, еластична и гладка. Често се среща в комбинация с пчелно млечице.