Статии и енциклопедии

Карнитин

Карнитин

Карнитин

Основно спортистите избират да приемат хранителни добавки с карнитин. Смята се, че добавките подобряват физическата форма на здравите възрастни. Научете повече за карнитина и прочетете пълното описание.

Описание

Карнитин

 

Ползи от консумацията и роля в организма:

Карнитинът, получен от аминокиселини, се намира в почти всички телесни клетки. Името му идва от латинската дума за месо, тъй като при откриването му е бил изолиран от месо. Карнитинът е събирателен термин за различни съединения - L-карнитин, ацетил-L-карнитин и пропионил-L-карнитин.

Неговата функция е да участва в производството на енергия. Той транспортира дълговерижните мастни киселини до митохондриите, където те се използват като източник на енергия. Освен това отстранява токсичните съединения, произвеждани в клетъчните органели, като предотвратява натрупването им. Концентриран е в тъкани като скелетните мускули и сърдечния мускул, които използват мастни киселини като хранително гориво.

Организмът ни сам произвежда достатъчно карнитин. По медицински или генетични причини организмът на някои хора (недоносени бебета) не може да произвежда достатъчно карнитин.

 

Дефицит и симптоми:

Съществуват два вида карнитинов дефицит. Първичният карнитинов дефицит се дължи на генетично заболяване. Вторичният дефицит може да възникне поради някои нарушения (хронична бъбречна недостатъчност, употреба на някои антибиотици). Може да има или недостиг на карнитин, или повишено отделяне на карнитин от организма. Симптомите на дефицит зависят от медицинското състояние, което е причинило недостига на карнитин.

 

Препоръчителна дневна доза:

Здравите деца и възрастните не се нуждаят от прием на карнитин чрез хранителни добавки, тъй като черният дроб и бъбреците произвеждат достатъчно количество карнитин от аминокиселините лизин и метионин. Затова няма препоръчителна дневна доза. Ако се приема хранителна добавка, съдържаща карнитин, трябва да се спазват инструкциите на производителя.

Странични ефекти или предозиране:

Предозирането на карнитин може да причини диария. Възможно е да се появят и други нежелани реакции, но те са много редки (нарушена функция на щитовидната жлеза, кожни обриви, повишен апетит, телесна миризма).

 

Добър източник на хранителни вещества:

Карнитинът се съдържа главно в месото:

  • Говеждо месо,
  • пилешки гърди,
  • мляко,
  • риба,
  • сирене,
  • сладолед,
  • пшеничен хляб,
  • аспержи.

 

Карнитинът се среща в две форми - L и D. Само L-карнитинът е активен в организма, като тази форма се съдържа и в храните.

 

Знаете ли, че?

Основно спортистите избират да приемат хранителни добавки с карнитин. Смята се, че добавките подобряват физическата форма при здрави възрастни.

Няколко проучвания показват, че карнитинът има положителен ефект върху сърдечносъдовите заболявания. Смята се, че той предотвратява развитието на сърдечна исхемия и периферна артериална болест, която се причинява от липса на кръвообращение в краката.

Някои изследвания показват също, че карнитинът може да има положителен ефект върху стареенето - смята се, че той подобрява умствените функции и предотвратява появата на болестта на Алцхаймер и деменцията, които често се появяват в напреднала възраст. Всъщност концентрацията му в тъканите намалява с възрастта.