Статии и енциклопедии

Глицин

Глицин

Глицин

Глицинът е особено важен за поддържането на здрава храносмилателна система и централна нервна система. Научете повече за глицина и прочетете пълното описание.

Описание

Глицин

 

Ползи от консумацията и роля в организма:

Глицинът е аминокиселина, която е от съществено значение за мускулните, когнитивните и метаболитните функции. Участва в преноса и разграждането на хранителни вещества като гликоген и мазнини, които се използват от клетките като източник на енергия, като по този начин подпомага и храносмилателната, имунната и нервната система на организма.
При хората глицинът се намира във високи концентрации главно в кожата, в съединителната тъкан на ставите и в мускулната тъкан. Глицинът от костния мозък и други протеинови източници е една от основните аминокиселини, които изграждат колагена и желатина.
Телата ни го произвеждат сами.

 

Дефицит и симптоми:

Дефицитът на глицин е много рядък при здрави хора, но се среща често при недохранени хора и при пациенти със СПИН или рак. Хората, които често страдат от храносмилателни разстройства или хронична умора и липса на енергия, също могат да имат ниски нива на глицин в организма си.

 

Препоръчителна дневна доза:

Най-ниската доза е 1-3 г глицин на ден. По принцип до 45 г глицин на ден се счита за приемлива доза (без странични ефекти), но ако приемате хранителна добавка, трябва да спазвате инструкциите на опаковката.

 

Странични ефекти или предозиране:

Почти невъзможно е да се предозира глицин, тъй като телата ни го използват за повечето телесни функции. Предполага се, че той е безопасен дори ако се приемат по-високи дози от 60 г глицин на ден. Специално внимание е необходимо, когато става въпрос за деца, бременни и кърмещи жени, както и хора с чернодробни или бъбречни заболявания.

 

Добър източник на хранителни вещества:

Глицинът се съдържа главно в богатите на протеини храни. Намира се и в:

  • Месото,
  • рибата,
  • млечните продукти,
  • соята,
  • спанака,
  • кейла,
  • карфиола,
  • зелето,
  • тиквата,
  • бананите,
  • кивито,
  • краставиците,
  • боба.

 

Експертите смятат, че ежедневно в организма ни постъпват около 2 г глицин от хранителни източници. С приема на хранителни добавки можем да вкараме в организма значително по-големи количества глицин.

 

Знаете ли, че?

Като се има предвид, че глицинът е една от най-разпространените аминокиселини, от които се състоят човешките протеини, не е изненадващо, че това просто съединение е толкова важно за постигане на по-добро общо благосъстояние. Глицинът е особено важен за поддържането на здрава храносмилателна система и централна нервна система.
Тъй като играе важна роля в производството на хормона на растежа и креатина, глицинът се е превърнал в ценна аминокиселина за спортистите, които искат да изградят мускулна маса и да увеличат силата си.
Увеличаването на приема на глицин в организма може да бъде особено полезно за пациенти, страдащи от неврологични разстройства, диабет, хронична умора и някои видове рак. Следователно глицинът играе много важна роля при лечението на различни здравословни състояния, включително и сериозни.
Поддържането на здравословен хранителен режим, включващ храни, богати на глицин, и, ако е необходимо, приемането на добавки, съдържащи глицин, може да ни помогне да поддържаме цялостното си здравословно състояние.