Статии и енциклопедии

Аспарагинова киселина

Аспарагинова киселина

Аспарагинова киселина

Аспарагиновата киселина играе ключова роля в премахването на страничните продукти на хранителните протеини, които иначе биха предизвикали умора. Научете повече за аспаргиновата киселина и прочетете пълното описание.

Описание

Аспарагинова киселина

 

Ползи от консумацията и роля в организма:
Аспарагиновата киселина е една от 20-те аминокиселини, които са основните градивни елементи на протеините. Тя е неесенциална аминокиселина, което означава, че организмът ни сам я произвежда. Изпълнява различни функции в тялото ни. Аспарагиновата киселина стимулира синапсите в централната нервна система и разпространява съобщенията от нервите към мозъка. Тя играе много важна роля при превръщането на въглехидратите в енергия. Правилните нива на аспарагинова киселина са необходими за синтеза на други биохимични вещества и аминокиселини в организма, а също така е от съществено значение за нормалния метаболизъм. Тъй като участва в генерирането на клетъчна енергия, тя е отговорна за нормалните нива на енергия в организма. НАД (никотинамид аденин динуклеотид) е активната коензимна форма на витамин В3. Аспарагиновата киселина придвижва НАД от основното тяло на клетката в митохондриите. В резултат на това се образува аденозинтрифосфат (АТФ), който тялото ни използва като гориво.
 

Дефицит и симптоми:

Въпреки че тялото ни произвежда аспарагинова киселина, депресията и хроничната умора могат да намалят количеството на произвежданата аспарагинова киселина. Нарушенията в храненето, високопротеиновите диети, недохранването и общият недостиг на аминокиселини в организма също могат да допринесат за намаляване на производството. Най-честият симптом на недостиг на аспарагинова киселина е силната умора, която не може да бъде преодоляна. В случай на недостиг е най-добре да се храните здравословно, балансирано и да избирате храни, които съдържат и аспарагинова киселина. Хранителните добавки също могат да помогнат.
 

Препоръчителна дневна доза:

Когато приемате хранителни добавки, трябва да спазвате инструкциите на производителя. Обикновено се препоръчва дневна доза между 2000 и 3000 мг аспарагинова киселина.

 

Странични ефекти или предозиране:

При прием на твърде високи дози аспарагинова киселина могат да се появят симптоми като акне, главоболие, диария, нарушения в настроението и депресия. Повечето потребители, които приемат редовно аспаргинова киселина, не изпитват проблеми. Появата на странични ефекти и предозиране е много рядка.  

 

Добър източник на хранителни вещества:

Хранителните източници на аспарагинова киселина включват

  • Телешко месо,
  • птиче месо,
  • морски дарове,
  • захарна тръстика,
  • меласа.

 

Знаете ли, че?

Аспарагиновата киселина ни осигурява енергия, но това не е единствената ѝ функция. Тя участва и в отстраняването на токсините от организма. Аспарагиновата киселина играе ключова роля в отстраняването на страничните продукти на хранителните протеини, които иначе биха причинили умора, раздразнителност и неспособност за концентрация. Тя допринася и за подобряване на мозъчната функция, като укрепва клетките, изграждащи мозъка. Освен това експертите смятат, че увеличаването на приема на аспарагинова киселина в организма може да премахне симптомите на хронична умора. Проучванията показват, че при 75 до 94 % от страдащите от хронична умора се наблюдава подобрение на симптомите след редовен дългосрочен прием на добавки с аспарагинова киселина.