Статии и енциклопедии

8-ма седмица от бременността

8-ма седмица от бременността

8-ма седмица от бременността

Тази седмица е наистина интензивна. На дланите и краката вече се развиват малки пръстчета, а клепачите почти напълно покриват очите. Запознайте се с 8-ма седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

8-ма седмица от бременността


Какво се случва през 8-ма седмица?

Тази седмица е наистина интензивна. На дланите и краката вече се развиват малки пръстчета, а клепачите почти напълно покриват очите. В мозъка на ембриона нервните клетки се разклоняват, за да се свържат една с друга и образуват невронни пътища. Чудите се дали бебето ще бъде момче или момиче? За съжаление през тази седмица външните полови органи все още не са достатъчно развити, за да може да се определи пола. Сега ембрионът е с размер на бобено зърно, постоянно се движи и мърда, въпреки че все още не можем да го усетим. До 8-та седмица от бременността новият го наричаме ембрион, а след което го наричаме плод.


Как се променя животът на жената?

В 8-ма седмица жената обикновено забелязва, че сутиенът ѝ е умалял. Скоро тя ще има нужда от по-голям сутиен с подсилена опора. Повишаването на хормоналните нива причинява растеж на гърдите, подготвяйки ги за кърменето. Те могат да продължат да растат през цялата бременност, затова не се изненадвайте, ако гърдите ви са с 2 или 3 чашки по-големи до края на бременността, особено ако това е първото ви бебе. Имайте това предвид и когато купувате нов сутиен.

Чувствате ли се изморена? Освен на енергийните нива, хормоналните промени влияят също върху настроението. Увеличаването на прогестерона може да допринесе за по-лоша концентрация. Гаденето и повръщането също са чести спътници на бременната жена през 8-та седмица от бременността. Може да се появят проблеми със съня и чувство на жажда през нощта, затова е добре винаги да имате чаша с вода на нощното шкафче.


Mедицински изследвания

Лекарят ще ви запознае с всички изследвания, които биха определили дали плодът има синдром на Даун или други заболявания. Някои тестове са относително прости (кръвни тестове), докато други са инвазивни. Това са само някои от изследванията, на които ще бъдете подложени до 8-та седмица от бременността:

  • Установяването на бременността става между 6 и 10 седмица,
  • В някои случаи се налага скринингов тест за синдрома на Даун. При висок риск от усложнения, при бременни над 37 години, се препоръчва амниоцентеза, която представлява вкарване на иглата през коремната стена под ултразвуково наблюдение. Процедурата позволява да диагностицираме 30% от всички тризомии.
  • Скринингът през първия триместър включва кръвен тест, който измерва концентрацията на два протеина в кръвта, както и изследване на нухална транслуценция.

 

Синдромът на Даун е най-често срещаният хромозомен дефект при новородените. Генетичното заболяване се дължи на появата на трета хромозома в 21-вата хомоложна двойка, оттам и терминът „тризомия 21“. Синдромът засяга не само психическото, но и физическото здраве на новороденото дете и е силно изразен през целия живот. Причината за разстройството все още не е известна, въпреки многобройните изследвания. Детето със синдром на Даун е умствено изостанало, има по-висок риск от вродени сърдечни дефекти и по-нисък мускулен тонус, както и неправилно функционираща имунна система, бавен растеж, нарушения в стомашно-чревното развитие и др. Известно е, че хората със синдром на Даун също имат значително по-кратък живот.


За съжаление, в повечето случаи не можем да повлияем на синдрома на Даун, така че е необходимо да се направят всички тестове, за да се определи навреме наличието на заболяването.