Статии и енциклопедии

7-те хранителни вещества, които най-често ни липсват.

7-те хранителни вещества, които най-често ни липсват.

7-те хранителни вещества, които най-често ни липсват.

Знаете ли кои са 7-те най-важни хранителни вещества, които най-често ни липсват? Ако не, заповядайте да се запознаете с тях в тази статия.

Описание

Калий: Понижава кръвното налягане.

Калият е от ключово значение. Проучванията показват, че калият може да помогне за поддържане на здравословно кръвно налягане, плодовитостта и функцията на мускулите и нервната система. Много калий се съдържа в млякото, картофите, бобовите растения, авокадото, бананите и др.

 

Магнезий: Превенция на заболяванията.

Ниските нива на магнезий могат да бъдат свързани със здравословни проблеми като остеопороза, високо кръвно налягане, диабет, мускулни крампи и сърдечни заболявания. Хората, които консумират големи количества алкохол, също са изложени на риск от ниски нива на магнезий. Много магнезий се съдържа в спанака, боба, граха, зърнените храни, ядките и др.

 

Витамин А: Увеличава съдържанието на бета-каротин.

Съществуват два вида витамин A: ретинол и каротеноиди. Каротеноидите се съдържат в много оранжеви и жълти храни - като сладки картофи, моркови, както и в спанака и броколите. Витамин А е от съществено значение за поддържане на зрението, здравата имунна система и растежа на тъканите.

 

Витамин D: Укрепва сърцето и мозъка.

Витамин D е важен за развитието на здрави кости, мускули и нервни влакна, както и за силна имунна система. Витамин D може да се набави чрез излагане на слънце или чрез консумация на определени храни. Храните, в които се съдържа витамин D, включват риба, сьомга, скумрия, гъби, черен дроб, сирене, яйчен жълтък и др.

 

Калций: За здрави кости.

Калцият е полезен за зъбите и костите, но също така спомага за работата на мускулите и сърдечния ритъм. Добри източници на калций са сьомгата, зелето, броколите, кораловият калций, млечните продукти и др.

 

Витамин С: Полезен за костите.

Витамин C се съдържа в много зеленчуци и плодове. Витамин С подобрява растежа на костите и тъканите. Като антиоксидант той помага за предпазване на клетките от увреждане. Някои проучвания показват, че висока доза (2000 милиграма на ден) може да намали продължителността и симптомите на настинка.

 

Фибри: храносмилателна система.

Фибрите от зърнени, бобови и други подобни храни имат много ползи за здравето. Те спомагат за понижаване на холестерола и подобряват редовността на червата, което може да намали риска от сърдечни заболявания, диабет и някои видове рак.

(Източник: webmd.com)