Статии и енциклопедии

33-та седмица от бременността

33-та седмица от бременността

33-та седмица от бременността

Тази седмица плодът тежи малко над 1,8 килограма и е с размерите на ананас. Сега той много прилича на новородено, кожата му вече не е толкова набръчкана. Запознайте се с 33-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

33-та седмица от бременността


Какво се случва през 33-та седмица?

Тази седмица плодът тежи малко над 1,8 килограма и е с размерите на ананас. Сега той много прилича на новородено, кожата му вече не е толкова набръчкана, а скелетът на плода бавно се втвърдява. Костите в черепа все още не са обединени в едно цяло, което им позволява да се движат и леко да се припокриват, така че плодът преминава по-лесно през родовия канал. Натискът върху главата по време на раждането е толкова силен, че много новородени се раждат с конусовидна глава, която след това се връща в първоначалната си форма. Костите на черепа растат и позволяват на мозъка да се разшири, но едва по-късно те вкостеняват.


Как се променя животът на жената?

Плодът е изпълнил матката и много неща започват да се променят. Отново ще срещнете трудности при намирането на правилна позиция, в която да се чувствате комфортно. Възможно е сънят да се превърне в истинско предизвикателство.

Може да се появи изтръпване и болка в пръстите, китките и ръцете. Подобно на много други тъкани в нашето тяло, тъканта на китката може да задържа течност, увеличавайки налягането в карпалния тунел. Нервите, които минават през този тунел, в края се стесняват и допринасят за усещането за изтръпване. Болката и изтръпването обикновено отминават бързо. Ако работите на компютър, дайте почивка на ръцете си, докато пишете и раздвижете добре пръстите си.


Жените се чувстват много привлекателни в тази фаза на бременността. Сексът все още е разрешен през 33-та седмица от бременността.


Какво трябва да знам за движенията на плода?

Всеки плод има свой собствен модел на дейност, така че няма конкретно правило, но трябва да обръщаме внимание на промените. Докато не забележим големи промени в нивото на активност на плода, няма причина за тревога.

 

Проследяването на движенията на плода е необходимо 1-2 пъти на ден, като правилният метод на проследяване трябва да ни бъде разяснен от професионалист.


Ако движението на плода се забави или промени по друг начин, уведомете компетентния лекар или акушерка.

 

Да не забравяме и прането на детски дрехи

Не забравяйте да изперете и изгладите всички купени дрешки за бебето. Същото важи и за дрешките останали от вече порасналото братче или сестриче. Изпираме и детските чаршафи, пеленки и одеяла, като използваме най-щадящите препарати, подходящи за бебета. Те трябва да са хипоалергенни и щадящи детската кожа.