Статии и енциклопедии

31-ва седмица от бременността

31-ва седмица от бременността

31-ва седмица от бременността

През 31-та седмица плодът може да върти главата си от една посока в друга, а ръцете и краката стават по-пълни, тъй като мазнините постепенно се натрупват в подкожната тъкан. Запознайте се с 31-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

31-ва седмица от бременността


Какво се случва в 31-ва седмица?

През 31-та седмица плодът може да върти главата си от една посока в друга, а ръцете и краката стават по-пълни, тъй като мазнините постепенно се натрупват в подкожната тъкан. Плодът често се движи и това може да доведе до проблеми със съня на бременната, но това е знак, че плодът е активен и здрав.


Как се променя животът на жената?

Сигурно сте забелязали, че мускулите на матката ви да се свиват и отпускат. Много бременни жени изпитват тези контракции през втората половина на бременността си. Контракциите продължават само 30 секунди. Могат да се появят и по-силни спазми. При поява на 4 или повече контракции за 1 час е необходимо да се потърси специалист, тъй като може да се касае за преждевременно раждане.


Вече можем да наблюдаваме отделянето на малки количества коластра от гърдите. За да защитите дрехите си поставете подложки в сутиена.


Какво трябва да знаем за епидуралната анестезия?

Всяка жена има различен праг на болка. Някои жени знаят предварително, че не искат да изпитват болка, защото няма да могат да я понесат. Други искат да родят по възможно най-естествен начин и без използването на лекарства, които да обезболяват раждането. Необходимо е да се запознаем с предимствата и недостатъците на всеки един от вариантите, с които разполагаме, за това поговорете с гинеколога и анестезиолога в болницата, в която ще раждате.

Заедно с партньора ви посетете училището за родители, където ще поговорите за епидуралната и спиналната анестезия, както и за други медикаменти, които помагат за улеснят раждането. Необходимо е също да познавате правилните техники за дишане и релаксация.

Епидуралната анестезия действа като обезболява долната част на тялото, но ние самите оставаме в съзнание и по този начин знаем какво се случва. За съжаление епидуралната анестезия намалява усещанията и ако в даден момент акушерката ни каже да напъваме, не можем да напънем толкова силно, колкото бихме могли без нея.

Ако искате да бъдете активен участник и контролирате максимално тялото си по време на раждането, тогава естественият начин без използване на лекарства е най-добрият избор за вас. Ако решите да тръгнете по този път, опитайте се да приемете болката като нормална част от раждането. С подходяща подготовка и подкрепа болката ще бъде по-лесно поносима. Във някои случай, ако ситуацията го позволява, имате право да промените мнението си и помолите за обезболяване, когато раждането започне.


Помислете какво ще опаковате в чантата си за родилното. Разбира се, имате още време, но е добре да сте подготвени предварително. Можете да направите списък с нещата, които планирате да вземете със себе си. Не забравяйте дрехи, четка за зъби, здравословни закуски, удобни чорапи и чехли, любимата си възглавница, сутиен за кърмачки, бебешки дрехи, козметика, телефон и зарядно за него.