Статии и енциклопедии

3-та седмица от бременността

3-та седмица от бременността

3-та седмица от бременността

Сперматозоидът пробива твърдата мембрана на яйцеклетката и я опложда. Няколко дни по-късно оплодената яйцеклетка попада в матката и плодът започва да се развива. Научете повече за третата седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

3-та седмица от бременността


Растеж и развитие на плода.

Сперматозоидът пробива твърдата мембрана на яйцеклетката и я опложда. Няколко дни по-късно оплодената яйцеклетка пристига в матката и плодът започва да се развива.
Бебето, което ще се присъедини към семейството ви, сега е само малка точица, наречена бластоцист, съставена от стотици клетки, които се възпроизвеждат. Частта, която скоро ще се развие в плацента, е започнала да произвежда хормона hCG (човешки хорион гонадотропин), който съобщава на яйчниците да спрат да освобождават яйцеклетки и че е време да се задейства засилено производство на естроген и прогестерон. И двата хормона стимулират растежа на плацентата.

Междувременно около струпването на клетки в кухината, която ще се превърне в амниотичен сак, започва да се събира околоплодна течност. Тази течност ще смекчи вибрациите, идващи отвън, и по този начин ще предпази развиващия се плод.

Малкият бластоцист вече приема кислород и хранителни вещества и изхвърля отпадните вещества чрез кръвоносна система, съставена от микроскопични тунели, които свързват плода с кръвоносните съдове в стената на матката. Плацентата не е готова да поеме тази задача поне до следващата седмица.


Как се променя животът на жената през този период?

Около края на тази седмица жената може да забележи положителен резултат на теста за бременност. Ако резултатът е отрицателен, не приемайте, че не сте бременна. По-скоро изчакайте няколко дни и използвайте още един тест за домашна употреба. Ако след една или две седмици все още нямате положителен резултат, запишете си час за консултация с гинеколог.


Първите симптоми на бременност.

Някои жени просто усещат бременността, преди тестът да е положителен. Най-ранните симптоми на бременността включват:

  • Чувствителни гърди - Жените забелязват или усещат промяна в гърдите си много рано. Те стават по-деликатни и изключително чувствителни на допир.
  • Усещане за умора - Усещането за умора и постоянно изтощение се дължи на повишените нива на прогестерон в кръвта. Тялото се подготвя за развитието на плода, затова бременната жена може да се чувства много уморена, въпреки че не е била много активна физически или умствено през този ден.
  • Повишено желание за уриниране - Малко след забременяването жените изпитват повишено желание за уриниране, което е напълно нормално явление. 
    Подобрено обоняние - През този период бременните жени са доста чувствителни към най-различни миризми. Изостреното обоняние се появява в резултат на повишеното производство на естроген в организма.
  • Промени в хранителните навици - Апетитът се колебае, обикновено е повишен, появява се силно желание за консумиране на храна, особено такава, която преди не е била харесвана. Храни, които преди сме консумирали редовно, сега ни се струват отблъскващи. При много бременни жени се увеличава апетитът за кисели храни, затова бременността много често е свързана с повишено желание за кисели краставички.
  • Телесната температура остава повишена - Ако температурата остава леко повишена в продължение на 18 дни след зачеването, това може да е доста добър знак, че зачеването е настъпило.
  • Възможно е да се появи леко кървене - Някои жени забелязват малки, червеникави или леко розови петна по бельото си през този период. Ако те не са придружени от болка, няма причина за тревога. Ако кървенето се дължи на нараняване или падане, незабавно посетете лекар.

Винаги дръжте под ръка тест за бременност
Домашните тестове за бременност са изключително надеждни. Те могат да установят бременност в рамките на много кратко време след зачеването. За по-голяма надеждност правете теста за бременност сутрин, тъй като тогава урината е най-концентрирана.