Статии и енциклопедии

28-ма седмица от бременността

28-ма седмица от бременността

28-ма седмица от бременността

Мозъкът на плода развива милиарди нервни клетки, а образуването на телесни мазнини също се ускорява. Запознайте се с 28 седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

28-ма седмица от бременността


Какво се случва през 28-ма седмица?

Плодът често мига с очи и поради бързото развитие на зрението той може дори да усети светлина, която прониква в матката. Мозъкът на плода развива милиарди нервни клетки, а образуването на телесни мазнини също се ускорява. Плодът се подготвя за живот във външния свят.


Как се променя животът на жената?

Тази седмица поставя началото на третият триместър на бременността. На този етап ще посещавате вашия лекар или акушерка на всеки две седмици, а след това ще преминете към ежеседмични посещения. Rh-отрицателните бременни жени получават инжекция с Rh имуноглобулин, за да предпазят тялото на бременната жена от развитие на антитела срещу нейния собствен плод. Ако плодът е Rh-положителен, ще получите още една доза имуноглобулин след раждането.

През този период някои бременни изпитват дискомфорт в краката и неустоима нужда да ги движат по време на сън. Говорим за синдрома на неспокойните крака, който е често срещано явление по време на бременност. Причината за синдрома на неспокойните крака все още не е известна. Можем да облекчим симптомите, като ставаме и често разтягаме или масажираме краката си. Намаленият прием на кофеин в организма може да предотврати появата на синдрома.


Какво представлява прееклампсията?

Прееклампсията е сериозно състояние, което засяга около 5% от бременните жени. Диагнозата се поставя на бременна жена, която след 20-та седмица от бременността има високо кръвно налягане, белтък в урината и признаци на увреждане на черния дроб и бъбреците.

Тежката форма на прееклампсия може да засегне много органи и да причини сериозни или дори животозастрашаващи ситуации. Появява се внезапно, затова е много важно да знаете симптомите:

  • Подуване на лицето, ръцете и краката или глезените,
  • бързо наддаване на тегло,
  • силно главоболие,
  • промени в зрението (замъглено или двойно виждане, чувствителност към светлина),
  • силна болка или чувствителност в горната част на корема,
  • гадене и повръщане.

 

Ранните симптоми на прееклампсия изглеждат като нормални проблеми при бременност, така че често се пренебрегват. Ако прееклампсията е възникнала при първата бременност, има висок риск тя да се появи при всички следващи бременности.

Рисковите фактори за прееклампсия са:

  • Хронична хипертония (високо кръвно налягане),
  • нарушения на кръвосъсирването, диабет, бъбречно заболяване и автоимунни заболявания като лупус,
  • фамилна анамнеза за прееклампсия,
  • затлъстяване (индекс на телесна маса 30 или повече),
  • близнаци,
  • възраст над 40 години.

 

Експертите все още не са открили дали има начин да се предотврати прееклампсията, но приемането на ниски дози аспирин се смята за полезно. Никога не трябва да приемаме лекарства по време на бременност, освен ако не е препоръчано от лекар.


Необходими са добри пренатални грижи и редовни посещения про доктора. Контролирането на кръвното налягане е от решаващо значение за ранното откриване на потенциални здравословни проблеми, както и изследването на урината за наличие на белтък.

Избрахте ли вече педиатър за вашето дете?

Подгответе списък с педиатри и разпитайте близките си при кои педиатри водят децата си, както и какъв опит имат с тях. Ако е възможно, проведете разговор с педиатъра предварително, за да прецените дали е подходящ за вас.