Статии и енциклопедии

18-та седмица от бременността

18-та седмица от бременността

18-та седмица от бременността

През 18-та седмица от бременността плодът е напълно ангажиран с движението на ръцете и краката си. Това са движения, които ще станат още по-силни и изразени през следващите седмици. Запознайте се с 18-та седмица от бременността и прочетете пълната статия.

Описание

18-та седмица от бременността


Какво се случва в 18-та седмица от бременността?

През 18-та седмица от бременността плодът е напълно ангажиран с движението на ръцете и краката си. Това са движения, които ще станат още по-интензивни и изразени през следващите седмици. Кръвоносните съдове се виждат през тънката кожа на плода, а защитен слой, наречен миелин, започва да се образува около нервите. Неговото образуване ще продължи до една година след раждането. През тази седмица, ако плодът е момиче, се формират матката и фалопиевите тръби. При момчетата вече могат да бъдат забелязани гениталиите, въпреки, че е възможно позицията на плода да не ни позволява да ги видим по време на ехографския преглед.


Как се променя животът на жената?

Изпитвате ли постоянно чувство за глад? Повишаването на апетита и силното желание за консумация на определени храни са много често срещани през 18-та седмица от бременността. Изберете храни, които са здравословни и допринасят за здравето на плода, вместо тези с празни калории. Заменете чипса, кока-колата и други снаксове с плодове, ядки, вода или лек чай. Размерът на корема се е увеличил значително, затова дрехите трябва да бъдат удобни и приятни за носене.

Сърдечно-съдовата система на жената се променя и през втория триместър кръвното налягане вероятно ще бъде по-ниско от нормалното. Не ставайте твърде бързо от седнало или легнало положение, в противен случай рискувате замайване и риск от падане.

Когато лежите, никога не лягайте по гръб, тъй като матката ще притисне вената и ще намали притока на кръв към сърцето. Опитайте се винаги да лежите на една страна. Можете да поставите възглавници под тялото си, особено под краката, които трябва да са леко повдигнати в легнало положение .

 

Ако не сте ходили на ултразвук през второто тримесечие, сега е подходящият момент да направите това. Специалистът ще провери как расте плода, може да провери дали има дефекти, да види плацентата и пъпната връв, да провери колко плода носи бременната и дали терминът е точно определен. Можете също така да наблюдавате какво прави плодът по време на ултразвуковото изследване. В прегледа може да участва и вашата половинка. Не забравяйте да помолите за снимка на плода за семейния албум.


Необходимо ли е да намалите физическата активност през 18-та седмица?

Ако сте здрави и бременността протича нормално, тогава няма нужда да намалявате честотата на физическата си активност. Упражненията трябва да са умерени, не прекомерни и продължителни, трябва да се избягват резки движения, рязка смяна на положението и лежане по гръб.

Дори да не сте правили физически упражнения до втория триместър на бременността, сега може да е подходящ момент да помислите за леки тренировки - започнете с 15 минути няколко пъти седмично и постепенно удължавайте времето. Най-доброто начало е по-бързо ходене, можем да изпробваме също плуване или йога за бременни. С помощта на йогата можем да укрепим душата и тялото си, като значително облекчим болката по напълно естествен начин.


Можем да изпълняваме упражненията на Кегел, които укрепват мускулите на тазовото дъно. Те поддържат уретрата, пикочния мехур, матката, вагината и ректума. Упражненията на Кегел помагат за предотвратяване изтичането на урина по време на бременност и след раждане. Те намаляват риска от развитие на хемороиди, които са много често и неприятно явление при бременните жени.

Каквито и да е физически упражнение да изберете, потърсете съвет от специалист и се консултирайте с наблюдаващия лекар.